Instruktaż/Tutorial Reinstalacja system - jak to zrobić poprawnie?

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Podobnych tematów na forum było już kilka, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytania które mnie męczą.
Ponieważ dzisiaj przyszedł dysk NVMe to chcę na nim zainstalować system i dzięki temu "odzyskam" jedną kieszeń w której obecnie jest dysk 2,5" SSD z systemem - w to miejsce wejdzie za jakiś czas nowy dysk 3,5" HDD.

No i przy tej okazji pojawiają się pytania jak to zrobić najlepiej.
1. Zapisać ustawienia QNAPa do pliku i na nowym systemie je przywrócić czy lepiej wszystko ustawiać od nowa? Mam tu na myśli rzeczy takie jak porty, włączone usługi, konta użytkowników, ustawienia QuFirewall, QVR Pro itd.
2. Planuję wyjąć wszystkie dyski, włożyć tylko NVMe, zainstalować system a potem włożyć ponownie dyski HDD z danymi. Nie powinno być raczej problemy z przywróceniem stworzonych na nich wolumenów i pól pamięci. Tylko czy muszę dyski włożyć do tych samych kieszeni co były, czy mogę włożyć w inne i nie będzie przez to problemów?
3. Jaki wolumen zrobić? Robić w ogóle pule pamięci na tym dysku?
 
lies lies lies - wszystko było !

1. lepiej wyklikac od zera ustawienia , wiesz już czego byś nie ustawił/instalował :>
2. kolejność nie ma znaczenia
3. jak nie wiesz jaki to prosty :p
 
lies lies lies - wszystko było !

1. lepiej wyklikac od zera ustawienia , wiesz już czego byś nie ustawił/instalował :>
2. kolejność nie ma znaczenia
3. jak nie wiesz jaki to prosty :p
1. Wiem, że zawsze tak polecasz. I przy początku zabawy z QNAPe to faktycznie ma sens, jak najpierw się dużo rzeczy testuje, uczy itd. a potem instaluje system od nowa aby już "produkcyjnie" działać. Ja w tej chwili na nowym systemie chcę mieć dokładnie to samo co mam obecnie, a skoro jest opcja przeniesienia ustawień to się zastanawiam czy z tego nie skorzystać. Ustawienie wszystkiego od zera daje mi 100% pewności, że wszystko będzie OK (jedynie będę miał trochę więcej pracy). Pytanie jest czy jak przeniosę ustawienia to czy wtedy też wszystko zadziała bez problemu?
2. Dzięki, tak podejrzewałem ale wolałem się upewnić.
3. Skoro pytam to nie wiem:) Wiem, że Ty jesteś zwolennikiem wolumenów prostych. Ja od jakiegoś czasu lubię używać migawki, a więc jest to jednoznaczne z tym, że muszę stworzyć pulę pamięci (to jaki potem będzie tam wolumen, cienki czy gruby, to już w sumie mniej istotne). Tylko czy na dysku z systemem jest sens tworzyć pulę pamięci? Teoretycznie można by zrobić pulę, kilka wolumenów (osobny na aplikacje, osobny na VM itd) ale czy to ma sens? Wydaje mi się, że nie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Jaki wolumen na system
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/reinstalacja-system-jak-to-zrobi%C4%87-poprawnie.39139/
  3. jaki dysk ssd do nas
  4. migawki