Pomoc Rozszerzanie wolumenu - zawieszenie systemu

sinistercookie

Nowy użytkownik
Noobie
3 Czerwiec 2020
7
2
3
32
QNAP
null
Ethernet
10 GbE
Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.4.1715
Model serwera: QNAP hs-453dx-4g

Cześć,

Podczas rozszerzania wolumenu na Storage Pooli moje urządzenie się ewidentnie zawiesiło. Mam odpowiedź z pinga po kablu oraz po Wi-Fi (w QNAPie jest wpięta karta sieciowa bezprzewodowa pod USB), ale system jest ogólnie niedostępny. Spróowałem również podejrzeć QNAPa przez HybridDesk Station i mam ekran logowania, ale nie mogę nic zrobić (ani wybrać użytkownika ani nic innego). Urządzenie w stanie zwiechy jest około 1.5h co zdecydowanie przekracza czas wykonania takiej operacji.

Czy w takim przypadku mogę bezpiecznie zrobić reboot odłączając urządzenie od sieci? (bezpiecznie znaczy bez utraty potencjalnych danych).
Czy ktoś się spotkał już z taką zwiechą i poradził sobie z takim problemem?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam,
 
Wow, ok, po prostu kiedyś rozszerzałem już raz wolumen i trwało to dosłownie chwilę.
Dodatkowo znalazłem informacje, że podczas rozszerzania wolumenu dane powinny być teoretycznie cały czas dostępne, rozumiem, że zwiecha systemu tutaj się czasem zdarza i operacja się wykonuje dalej?

Jeszcze nie dodałem informacji odnośnie konfiguracji dysków: 2xWD RED 4TB w RAID 1. Rozszerzenie wolumenu z 1.5TB do 2TB. Zajętość około 1.2TB przy rozpoczęciu operacji rozszerzania.
 
okej .. to czekamy

amedia.tenor.com_images_39b5ee497d8860bea9d79463518220f1_tenor.gif
 
Obudowa jest cieplejsza niż zazwyczaj więc zakładam, że jednak coś tam się dzieje. No nic, poczekamy, zobaczymy.

Czy w takim przypadku jakiś blackout/reboot systemu spowoduje jedynie anulowanie operacji rozszerzania wolumenu i ewentualne sprawdzenie systemu plików czy jednak jest większe ryzyko utraty danych? Wszak nie jest to przebudowa RAID ani inne tego typu ryzykowne operacje.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przebudowa raid
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/rozszerzanie-wolumenu-zawieszenie-systemu.37867/