Pomoc Synchronizacja WIN-QNAP z wykorzystaniem RTRR (SMB?)

kalif

Nowy użytkownik
Noobie
29 Czerwiec 2016
7
1
3
37
QNAP
TS-x51+
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich forumowiczów po raz pierwszy,

Chcę wykonać synchronizację/przesył danych z laptopa (Win8.1) na QNAP. Chcę przy tym pominąć oprogramowanie firm trzecich (np. QSync). Chciałbym, aby całość odbywała się z wykorzystaniem możliwości dostępnych protokołów. Idealnym rozwiązaniem jest RTRR, jednak to działa tylko QNAP-QNAP czy QNAP-USB. Rozwiązanie to posiada też opcje "Udostępnianie Windows CIFS/SMB" i z wykorzystaniem tego mam problem.

Tworze połączenie do synchronizacji folderu zdalnego do folderu lokalnego, podaję IP mojego komputera, folder docelowy "\\mojkomp\d" - czyli cały dysk "D:". Co do nazwy użytkownika i hasła, to co bym nie wpisał pokaże sukces połączenia. Wpisanie użytkownika z Win8 nie pomaga.
Połączenie mapuje pomiędzy "\\mojkomp\d" a folderem udostępnionym na QNAPie i zapisuję. Synchronizacje przelatują - zero błędów, ale żadne pliki się nie synchronizują, nie przenoszą.

Co robię źle? Może są inne, lepsze sposoby, aby synchronizować dane z komputera na QNAP i mieć potem do niech dostęp z komputera bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania? Domyślam się, że mógłbym postawić serwer FTP i objąć nim cały dysk D i by poszło, ale to nadal nadrabianie czynności, aby wykonać coś, co mogłoby działać po prostu :)

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160601
Model serwera: QNAP TS-251
 
Wybaczcie. Już się poprawiam.

Cel: Synchronizacja plików Windows 8.1 > QNAP z wykorzystaniem tego co daje Windows i Qnap.
Problem: Nie chcę używać dodatkowego oprogramowania, takiego jak Qsync
Pytanie 1: Jak skonfigurować QNAP i Windows 8.1 aby synchronizacja odbywała się po CIFS/SMB?
Pytanie 2: Czy są inne metody backupowania danych poza opcją z pytania 1 oraz poza opcją stworzenia serwera na Windowsie i połączeniu FTP?
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Problem: Nie chcę używać dodatkowego oprogramowania, takiego jak Qsync
Batch Windows z oprogramowaniem M$ robocopy ?

Jak skonfigurować QNAP i Windows 8.1 aby synchronizacja odbywała się po CIFS/SMB?
Eeee, masz na myśli kopiowanie plików z Win do QNAPa ?

Pytanie 2: Czy są inne metody backupowania danych poza opcją z pytania 1 oraz poza opcją stworzenia serwera na Windowsie i połączeniu FTP?
Jak mi się nudzi to sobie dane kopiuje ze pomocą copy&paste, czasem robie to FTP, a raz na ruski rok za pomocą WinSCP.
A zawsze używam Syncovery z forum i się nie cackam.

Przy Windows 8.x trzeba pamietać że logowanie do udziału QNAPa odbywa się za pomocą NAZWA_KOMPA_Z_WIN81\Nazwa_Usera a nie Nazwa_Usera.
 
Eeee, masz na myśli kopiowanie plików z Win do QNAPa ?

Tak, dokładnie mam to na myśli. Mam to skonfigurowane: http://puu.sh/pKjY3/f6b59b35cd.png
Klikam play - wszystko idzie, ale żadnych plików nie przenosi. To SMB ma takie możliwości jak RTRR, czyli obustronne synchro, kompresje, itd. Bardzo ciekawie mogło by to działać, jakby działało... Udało Ci się to skonfigurować?

Wychodzi na to, że jedyna przyziemna propozycja bez oprogramowania zewnętrznego, to FTP lub mapowanie dysku... czyli mało automatycznie.
 
Klikam play - wszystko idzie, ale żadnych plików nie przenosi. To SMB ma takie możliwości jak RTRR, czyli obustronne synchro, kompresje, itd. Bardzo ciekawie mogło by to działać, jakby działało... Udało Ci się to skonfigurować?

Masz serwer FTP na windows ?

Wychodzi na to, że jedyna przyziemna propozycja bez oprogramowania zewnętrznego, to FTP lub mapowanie dysku... czyli mało automatycznie.
Huh ? Raz ustawiona kopia hula cały czas .. ja mam dyski sieciowe mapowane przez skrypt CMD , który wyzwala sobie Syncovery. 3:)
 
Huh ? Raz ustawiona kopia hula cały czas .. ja mam dyski sieciowe mapowane przez skrypt CMD , który wyzwala sobie Syncovery. 3:)

Chce uniknąć mapowania, FTP i zewnętrznego oprogramowania Syncovery. Chcę czystego, wydajnego i bezpiecznego protokołu SMB :'(
 
Przyszedłem tutaj z zapytaniem jak skonfigurować SMB, a Wy mi na siłę to FTP. Jeśli nie wiecie to dajcie poczekać na odpowiedź kogoś, kto ma z tym doświadczenie i będzie wiedział. Amen.
 
ADHD mode on !
Gdzie ktoś coś mówi o ftp ? czepiłeś się tego jak rzep psiego ogona.
Ogarnij się !

teraz ja zacznę:
RTRR WYMAGA do działania ALBO serwera RTRR ALBO FTP

Chce uniknąć mapowania, FTP i zewnętrznego oprogramowania Syncovery. Chcę czystego, wydajnego i bezpiecznego protokołu SMB
rozwiązanie własne - piszesz SWÓJ program/skrypt i masz spokój. Trzeci raz tego nie powtórzę !

To SMB ma takie możliwości jak RTRR, czyli obustronne synchro, kompresje, itd.
A na koniec zapytam - co masz na myśli pisząc SMB w RTRR ? Jestem pewien że mylisz pojęcia.

ADHD mode off!
 
Oddychamy. Męczę to kolejny dzień i też mnie momentami wykoleja.
W necie niewiele jest informacji nt. SMB + RTRR + FTP. Wszystko robię puki co na czuja.

Na tą chwilę udało mi się skonfigurować automatyczną synchronizację z harmonogramem QNAP -> CIFS - > WINDOWS8 bez żadnych zewnętrznych programów - w RTRR.

Wcześniej udało mi się też zampować qnapa na Win8. Prędkość po zwykłym zmapowaniu była ponad 2x mniejsza niż przez CIFS (teraz średnio 1.3 MB po WiFi)

Czy połączenie po FTP byłoby jeszcze szybsze?

Moja wizja QNAPa jest taka:

Ulokowanie plików i backupów na QNAPie:
1. Storage do plików - to sobie zapewnię przenoszą pliki drag&drop na zmapowanym qnapie z Win8.
2. Synchronizacja jednostronna wybranych folderów Win8>Qnap raz dziennie - tu pokładałem nadzieje w RTRR i udało się.
3. Synchronizacja jednostronna wybranych folderów Android>Qnap raz dziennie - tu chyba tylko Qsync wchodzi w grę?

Regularny dostęp do QNAPa:
4. Dostęp do Storage (1.) i plików z synchronizacji (2. i 3.) zdanie i lokalnie bezpiecznie - po uwierzytelnieniu:
> Zdalnie: domyślam się, że VPN skonfigurowany na ruterze załatwi sprawę?
> Lokalnie: ALBO wymusić logowania do zmapowanego dysku? Znalazłem Dostęp Microsoft Networking http://puu.sh/pKEbH/e6cb7abf58.png ale on udostępnia dostęp dla IP - jak się zgadza IP to udostępnia, czyli tak zmapowany qnap jest cały czas podłączony=narażony na wirusy z komputera. Innego sposobu na dostanie się do zmapowanego qnapa nie znalazłem.
ALBO poprzez FTP (np. wykorzystując WINSCP).

Dobrze kombinuję?
Mam kolejny problem:
Mam skonfigurowane połączenie RTRR - CIFS, którym synchronizuję folder z Windows na Qnap.
Synchronizacja szła ładnie - przeszło ok 100 GB, jednak po restarcie kompa nie mogę jej ponownie uruchomić, aby leciała dalej.
W Backup Station wchodzę w RTRR i klikam Start (ikonka play) w połączeniu, które wcześniej działało, status tego połączenia zmienia się z "Termintated" na "Initializing..." i po 1-3 minutach znów jest Termintated. Z każdą próbą to samo.
Połączenie nawiązuje się tylko wtedy, jak usunę zsynchronizowane pliki, zrobię nowe połączenie - wtedy znów idzie.
Ale 400GB na raz nie dam rady przesłać (szacowany czas to 3 dni po wifi). Dlaczego tak się dzieje? To jakiś błąd?

Poniżej log:

Kod:
[2016/07/01 19:32:21] Job [Remote:d-->BACKUP] started.
[2016/07/01 19:32:21] Synchronize files between a local folder and an external drive.
[2016/07/01 19:32:21] The number of folder pairs = 1.
[2016/07/01 19:32:21] Pair1 = [/mnt/RTRR_CIFS/192.168.1.119/d, Artur/BACKUP].
[2016/07/01 19:32:21] Schedule type: Manually.
[2016/07/01 19:32:21] The deleting extra files option is enabled.
[2016/07/01 19:32:21] The checking data content option is disabled.
[2016/07/01 19:32:21] The detecting sparse files option is disabled.
[2016/07/01 19:32:21] The extended attributes option is disabled.
[2016/07/01 19:32:21] Symbolic link files are included.
[2016/07/01 19:32:21] The detail log is enabled with the maximum size 10 MB.
[2016/07/01 19:32:21] Maximum retry times: 3; Retry interval in seconds: 10; Connection timeout in seconds: 120; Current retry number: 0.
[2016/07/01 19:32:22] Update the "..." file.
[2016/07/01 19:34:19] Remove the "..." directory.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. syncovery