Szybkie rozwiązanie NAS dla 4 wymagających stacji roboczych

nowywtemacie

Nowy użytkownik
Noobie
11 Marzec 2019
3
0
1
36
QNAP
null
Ethernet
10 GbE
Witam,

Jestem na etapie projektowania mojego pierwszego rozwiązania NAS i przed popełnieniem pochopnych (i kosztownych) decyzji postanowiłem zapytać się o radę bardziej doświadczonych ;)

Mam następujące wymagania: 4 stacje robocze (Windows 10) wykorzystywane do montażu i obróbki materiałów 4k i 360* - a co za tym idzie, potrzebuje przechować ok. 20TB (powierzchni użytkowej) plików, do których potrzebny mi szybki dostęp (sieć 10GbE). Liczy się również bezpieczeństwo, więc w grę wchodzi RAID 10 (myślałem o RAID6, ale spowalnia zapis, a odtworzenie uszkodzonego dysku trwa).

Aktualnie nie posiadam nic (hehe) oprócz stacji roboczych. Potrzebny mi NAS, dyski (talerzowe) i switch który uciągnie mi te 10GbE po kablach kat 6(a). W światłowód raczej nie chcę się pakować z powodu dość dużego wzrostu kosztów.

Będę wdzięczny za wszelakie wskazówki :)

Pozdrawiam!
 
A powiedz mi, kazda z tych stacji ma dyski przygotowane do obróbki materiałów, czy chcesz to zrzucic na NAS ?
 
Tak, każda ze stacji ma swoją lokalną macierz SSD pod aktualnie obrabiany projekt :)
 
Trochę szkoda macierzy, bo jesli wszystkie pliki (windows, surówka, cache, export) są na niej, długo Ci te dyski nie pożyją.
A w szczególności, że pewnie obrabiacie TB tygodniowo ... :uf:nie zrozum mnie źle, nie mówie, ze macierz to złe rozwiązanie
Teraz do tematu, po co Ci dokładnie ten NAS ? po to aby tylko trzymać surówkę przed obróbką i później po obróbce trzymać klip dla klienta przez kilka lat ?
 
TRIM funkcjonuje prawidłowo w tym ustawieniu, więc o żywotność SSD specjalnie się nie martwię ;)

Zastosowanie dokładnie takie.
NAS ma zapewnić wszystkim stacjom zcentralizowany dostęp do materiałów z aktualnie obrabianych projektów oraz przechować gotowe poprzednie projekty (tylko rezultat końcowy).