Pomoc Szyfrowanie dysku zewnętrznego (USB/eSATA)

Jahu_80

Passing Basics
Beginner
12 Listopad 2018
11
1
3
43
QNAP
TS-219P
Ethernet
1 GbE
Cześć.

Chciałbym uzyskać pomoc w następującej kwestii.

Raz w tygodniu robię kopię zapasową danych (Zewnętrzna kopia zapasowa > Dysk zewnętrzny) z QNAP na:
1) dysk zewnętrzny podłączony przez USB (kopia danych z QNAP),
2) dysk zewnętrzny podłączony na stałe do QNAP przez port eSATA (synchronizacja).
Obydwa dyski są w systemie plików NTFS.

Dane na QNAPie nie są zaszyfrowane, jednak chciałbym (jeżeli jest taka możliwość) żeby dane na dyskach zewnętrznych były szyfrowane, na wypadek gdyby dyski te dostały się w niepowołane ręce.

I tutaj pojawiają się moje pytania:
1) Czy jest to możliwe zaszyfrowanie danych na dyskach zewnętrznych?
2) Jeżeli tak to w jaki sposób to "ustawić" na QNAPie.
3) Jak wygląda możliwość odczytu danych z takiego dysku na komputerze z Windows 7 i/lub Windows 10?
4) Czy jest sens/konieczność zmiany systemu plików z NTFS? Czy dane zapisane w innym systemie da się odczytać w Windows 7 i/lub Windows 10?

Z góry dzięki!

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.1161 Build 20200109
Model serwera: QNAP TS-219P
 
Cześć,
Korzystam z rozwiązania o którym piszesz:

1. Możliwe - mam zaszyfrowany i robię kopię co 1h na dysk zewnętrzny
2. Prosto, szyfrujesz dysk podczas tworzenia voluminu (pod qnapem) i dodajesz w HBS zadanie kopii na dysk USB
3. Nie udało mi się odszyfrować na żadnym z windowsów (chyba że dysk był 4GB to jakiś program kiedyś do zrobił). Ale aktualnie nie umiem odszyfrować dysku 1TB na windowsie. Możesz to zrobić na linuxie: za pomocą programu LUKS
4. Jak wyżej / nie udało mi się na windowsie, ale zrobiłem wirtualkę z linuxa, podpiąłem pod Linuxa i odszyfrowałem, więc nie da się tego normalnie używać, ale awaryjnie dane można odzyskać (odczytać) chociaż to zajmuje dużo czasu...
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Nie udało mi się, poświęcałem kilka godzin na szukanie i testowanie rozwiązań Veracrypt i Bitlocker ale bezskutecznie, może coś się teraz zmieniło teraz, nie wiem, szkoda czasu..
Ja szyfruje USB 1TB pod NASem i robię kopię wersjonowaną, jak jest awaria, odłączam dysk i mam pliki (po podłączeniu do linuxa i wirtualki).
 
@rogal_as
Ja sprawdzałem ten temat. Jak pisałem wyżej, robiłem to na pendrive 4GB i było OK, mogłem odszyfrować pod Windowsem, ale dysku 1TB już mi się nie udało.
Ten program nie radził sobie z dużą partycją.
 
Cześć,
Korzystam z rozwiązania o którym piszesz:

2. Prosto, szyfrujesz dysk podczas tworzenia voluminu (pod qnapem) i dodajesz w HBS zadanie kopii na dysk USB


Dzięki za odpowiedzi. Nie do końca o to mi chodziło. Interesuje mnie, czy da się zaszyfrować dane w trakcie albo bezpośrednio po zgraniu ich na zewnętrzny dysk podłączony przez USB i/lub eSATA, jeżeli zgrywam dane, które są nie zaszyfrowane na QNAPie i których nie chcę szyfrować na QNAP?
 
Ja używam dwóch metod.
1. Szyfruję dysk pod QNAPem i robię kopię normalnych danych (niezaszyfrowanych). - mam dysk który jest niewidoczny pod Win, ale kopia jest wersjonowana
2. Podłączam dysk pod QNAP np. NTFS i kopiuję tam dane zaszyfrowane (robi to HBS). - mam dysk który jest widoczny pod Win a dane są zaszyfrowane. Robię też tak w OneDrvie - to się nazywa szyfrowanie po stronie klienta.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Ja używam dwóch metod.
1. Szyfruję dysk pod QNAPem i robię kopię normalnych danych (niezaszyfrowanych). - mam dysk który jest niewidoczny pod Win, ale kopia jest wersjonowana
2. Podłączam dysk pod QNAP np. NTFS i kopiuję tam dane zaszyfrowane (robi to HBS). - mam dysk który jest widoczny pod Win a dane są zaszyfrowane. Robię też tak w OneDrvie - to się nazywa szyfrowanie po stronie klienta.

OK, ale rozumiem, że dane na QNAPie masz zaszyfrowane w obu przypadkach?
 
Nie.
Dane na QNAPie są zwyczajnie czytelne, edytuję je normalnie np. po SMB, np. plik WORDA (nie są zaszyftrowane) jedynie cały volumin (ale to nie ma znaczenia).
w metodzie:
1. Plik WORDa jest nadal niezaszyfrowany, ale dysk na którym się znajduje jest zaszyfrowany.
2. Plik WORDa jest zaszyfrowany, i można go odczytać jedynie na dwa sposoby: A-hybrid_backup_sync_decipher_1.4.2 albo B-użyć HBS z opcją przywróć kopię.

Mówię o starym oprogramowaniu 4.3.6 (dla mnie ostatnie działające), bo teraz są już jakieś programy pod Windowsa od QNAPa do deszyfrowania.
 
Nie.
Dane na QNAPie są zwyczajnie czytelne, edytuję je normalnie np. po SMB, np. plik WORDA (nie są zaszyftrowane) jedynie cały volumin (ale to nie ma znaczenia).
w metodzie:
1. Plik WORDa jest nadal niezaszyfrowany, ale dysk na którym się znajduje jest zaszyfrowany.
2. Plik WORDa jest zaszyfrowany, i można go odczytać jedynie na dwa sposoby: A-hybrid_backup_sync_decipher_1.4.2 albo B-użyć HBS z opcją przywróć kopię.

Mówię o starym oprogramowaniu 4.3.6 (dla mnie ostatnie działające), bo teraz są już jakieś programy pod Windowsa od QNAPa do deszyfrowania.

Spróbuję w takim razie z backupem przez HBS. Czy przy tworzeniu zadania w HBS trzeba gdzieś "kliknąć", żeby dane zgrywane na dysk zewnętrzny zostały zaszyfrowane, czy dzieje się to "samoczynnie"?
 
Trzeba wykonać kroki:
1. Utworzyć tzw. "przestrzeń dyskową" z tego np. dysku
2. Utworzyć zadanie kopii zapasowej i w opcjach zaznaczyć "szyfrowanie po stronie klienta"
Teraz zauważyłem że jest też wersjonowanie.

Zaznaczam że ja mam HBS 2.1.19, w sensie nie tą 3kę. Nie mogę się jakoś do tego przekonać, ale w 3 będzie podobnie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. bitlocker
  2. szyfrowanie dysku zewnetrznego
  3. kopia danych NAS na dysku usb