TS-109 Pro/Std Official FW (Version 2.1.0 Beta Build 0814)

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 167
31
2 243
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
[What's new?]
- Built-in sftp-server, support CLI sftp command
- Support NTFS read/write (USB external disk)
- Modify USB/eSATA share name, "USB Disk X" -> "USBDiskX"
- In "back up to an external storage device and "USB one touch copy backup" function,
if copy option is "Synchronize", then use "rsync" command, otherwise use "cp" command
- Twonky upgrade to V4.4.6
- Upgrade wget to 1.11.4
- Download Station supports HTTP header parsing (content-disposition) which is used in http download. (supports save.tv now)

[Enhancement]
- Move db path to HDD data partition in twonkymedia

[Major Bug Fixed]
- Fix BT cannot start sometimes when switch from scheduled download to continuous download
- Solve the filezilla 3.1.1 will show "Could not read from transfer socket: ECONNABORTED - Connection aborted" when using TLS/SSL to connect the NAS
- Fix Scheduled tasks cannot be started when total tasks are more than the number of max running
- Fix Qraid1 use rsync block mode
- Fix Surveillance Station login issue
- Add inotify in kernel config, due to twonky rescan setting to -1 issue (TS-409/TS-409U only)
- The light indicator glows constantly in green when the Turbo NAS is in synchronization mode.
- The quota issue while using samba under admin account in Mac 10.5.x.
- Several language strings in German and Spanish.

[Download Locations]
TS-109 / II
TS-109 Pro / Pro II
TS-209 / II
TS-209 Pro / Pro II
TS-409
TS-409 Pro
TS-409U

[Download Locations - Germany]
TS-109 / II
TS-109 Pro / Pro II
TS-209 / II
TS-209 Pro / Pro II
TS-409
TS-409 Pro
TS-409U
 
Jak widać nie spoczywają na laurach, jeszcze jakby dodali to do zakładania subdomen to byłoby git, ale jestesmy cirpliwi, wkoncu podobno obiecali że zrobia. :)
 
Witam
Jedyne, co na razie się dopatrzyłem do nieprzetłumaczone „Hide network driver” we właściwościach katalogu i we właściwościach katalogu jak daje Anuluj to wywala mi błąd
 
Witam

Thx :)

Zauważyłem jeszcze ze po wgraniu nowego softu odblokowały mi się na moim KISS1600 dwie funkcje „Dźwięk” i „Napisy”, ale póki co jak daje żeby wyświetlał napisy to nie ma nic :(

a i brak tłumaczenia HELP w Download Station
 
Witam

kolejny błąd :(

nie można przeglądać strony "Download Station" pod Safari
 
witam

udalo mi sie pobrac QGet1.0-FC7B2-20080828 chodzi nawet stabilnie raz tylko sie wywalilo :(

moze wiesz kiedy bedzie cos finalnego ?
 
szczerze zaprzestalem uzywac QGet'a jak i stacji downloadu
nie odpowiadywala moim wymaganiom

do torrent'ow przygotowalem swoja paczke QPKG
a do downloadu plikow z nety wole postawic sobie wget'a na screenie ;D