TS-209 Pro/Std Official FW (Version 2.1.4 Build 0318)

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 214
31
2 330
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Data wydania:
2009/03/20

Rewizja, Wydanie:
2.1.4 Build 0318

[Co nowego?]
- Support Hitachi HDT721010SLA360 ST6O
- Support Seagate 1.5TB HDD ST31500341AS CC1J
- Upgrade PHP to v5.2.9
- Upgrade SAMBA to v3.2.4
- Upgrade Apache httpd to v1.3.41
- Upgrade eaccelerator to 0.9.5.3
- Add cURL

[Rozszerzenia]
- Robust RAID - ReadOnly function enhancement, prevent system hanging (TS-409/409U Series)
- [Surveillance Station] Support WebCam Y-CAM Generic
- [Multimedia Station] Thumbnails generation error handling
- Restore the configuration files of Apache web server and twonkymedia to default after clicking reset button on WebUI
- [UPS] UPS Enhancemant including online help
- [Download Station] Download Station URL field is up to 1024 characters
- [Multimedia Station] Generate thumbnail faster and with higher quality
- [Twonky MediaServer] Move twonky log file to HDD data partition
- When adding/updating known drives, if the model family is Unknown, the system will use vendor/model infomation instead.
- Stop QPKG services during RAID Migration
- Disable DHCP Server setting if the current IP is not static

[Główne poprawki]
- [General] Cannot re-connect NAS server after restart time countdown is up
- [General] Changing System Service Port make the CPU usage to be 100%
- [General] admin cannot be removed from administrators group
- [General] Server Name cannot start with "-" (TS-109 Series)
- [General] Change the administrator password using FireFox: Password and Verify Password can be different
- [General] The volume status becomes unmounted after renaming a share (TS-109 Series)
- [NFS] NFS mount/umount issue: no log (TS-x09 Pro)
- [Download Station] share time info error in the pause list
- [HDD] HDD standby issue: gen_bandwidth wakes up HDD
- [HDD] SMART Test schedule on Seagate HDD (Firmware version AN05 or SN05)
- [DDNS] Enabling DDNS client service wakes up HDDs
- [DDNS] DDNS update time interval issue
- [DDNS] Re-launch process [noip2]
- [SAMBA] Uploading large amount of files will make the client hangs (15000 files with different size from 500KB - 1.5MB)
- [Hardware Settings] disk free size alert must be set less than 51200MB
- [UPS] System would not restart after the AC power resumes
- [UPS] SNMP - UPS issue
- [Surveillance] NVR recording will fail if ftp port number has been changed
- [Multimedia Station] File/directory name truncation
- [iTunes] Service will be turned off when disabling twonky
- [USB One-touch-copy] Due to access right of Joomla & PhpMyAdmin, Qweb can't be backup via USB One-touch-copy
- [On-line users] doesn't display the SAMABA connection correctly if the share name is not in English
- [FTP] anonymous and guest can't login via FTP if the "allow anonymous" was disabled
- [External Drive] Cannot format external hard drive as FAT32 if the size is over 750GB
- [Web Server] Web server (thttpd) won't be re-launched under some specific circumstances
- [QPKG] The URLs of QPKG(Joomla, phpMyAdmin, etc.) cannot be linked if the port of web server was changed

Pobierz:
TS-209
Mirror 1: United States
Mirror 2: Europe
Mirror 3: Taiwan

TS-209 II
Mirror 1: United States
Mirror 2: Europe
Mirror 3: Taiwan

TS-209 Pro
Mirror 1: United States
Mirror 2: Europe
Mirror 3: Taiwan

TS-209 Pro II
Mirror 1: United States
Mirror 3: Europe
Mirror 2: Taiwan
 
Witam :)

czy ktoś może zrobił już update do tej wersji?

-czy były jakieś problemy? ( czy to z upgrade czy też z funkcjonowaniem QNAPa po upgrade?)
-czy poprawiło się działanie dotychczasowych funkcji QNAPa (tzn . czy jeśli mi działa to co potrzebuję i nie mam problemow warto ładować się w nowszą wersję firmware?)

pozdrawiam, c.
 
Dziś załadowałem na dwa nowe 209ProII, jak na razie bez zarzutu. Nie miałem okazji porównać ze starszą wersją, ale testu SMART dla dysków Seagate ES.2 (firmware S05) w dalszym ciągu nie mogę wywołać, gdyż odpowiednie przyciski są wyszarzone.
 
:)

Dzięki za odpowiedź - mam pytanie - czy masz może (albo może ktoś ma? ) jakąś maszynkę starszą na której upgrade był robiony? tzn. nie golas ze sklepu tylko maszyna produkcyjna na której już ileś danych było? Czy nie było większych problemów podczas aktualizacji?

Pierwszą aktualizację zrobiłem zaraz na samym początku - po kilku tygodniach od zakupu - danych na urządzeniu nie było zbyt wiele więc nie bałem się problemów - teraz za dużo tego jest jak na szybką archiwizację :) Na razie postępuję zgodnie z zaleceniami na stronach qnapa - "jak działa to nie ruszać" :D.

Czy jest coś co się mocno poprawiło w stosunku do starszych wersji firmware? i nie chodzi mi o to co jest podane jako suche fakty - tylko o wrażenia z codziennego użytkowania - czy dało się zauważyć jakieś różnice np. przy kopiowaniu większej liczby plików; czy coś co działało na starszej wersji nie zaczęło się nagle sypać; czy ręcznie dogrywane pakiety współpracują z nowym firmware itp.

pozdrawiam, c.
 
Starszą wersję mam w domu, ale tam na razie nic nie ruszałem. Dwie firmowe sztuki już działają jako produkcyjne i nie sprawiają kopotów.
Sam byłbym ciekaw, czy poprawiła się może choć trochę wydajność przy transmisji wielu małych plików. To u mnie najpowszechniejszy sposób pracy, a wydajność w tym przypadku nie jest rewelacyjna.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 209pro firmware