TS-409, RAID 5, Seagate 1TB wymiana firmware

Dyskusja w 'Macierz oraz woluminy dyskowe' rozpoczęta przez użytkownika waland, 24 Kwiecień 2009.

Ładowanie...
  1. waland

waland Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    03:10
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Od pewnego czasu wiadomo, że określone serie dysków Seagate 1TB wymagają wymiany firmware. Wymiana firmware w sytuacji gdy dysk jest elementem macierzy RAID 5 w TS-409 (wersja oprogramowania: 2.1.4 Build 0318T) skutkuje niestety przebudową macierzy RAID.

Wymianę firmware realizowałem po wyjęciu dysku z TS-409 i podłączeniu do PC . Po ponownym włożeniu dysku do Qnap, automatycznie uruchomiła się przebudowa macierzy RAID 5. Operacja jak wiadomo jest czasochłonna ale w trakcie przebudowy macierzy nie stwierdziłem problemów w użytkowaniu TS-409.

Interesujące jest, że identyczny dysk Seagate 1TB z partycją NTFS używany w PC po wymianie firmware, został rozpoznany i nie było zadnej utraty danych.

Seagate zaleca archiwizację dysku przed dokonywaniem wymiany firmware.

2. WRaq

WRaq Passing Basics Beginner

Miejscowość:
    Zielona Góra
    Local Time:
    02:10
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-509 Pro
    Ethernet:
    10 Mbps
    TS-509 Pro 10 Mbps
    Robiłem podobną operacje na czystym QNAP'ie TS-509 z dyskami Barracuda 1TB serji ES z wadliwym firmware.
    To co zrobiłem to włożylem dyski zbudowałem Raid 5, nastepnie wgrałem jakieś tam dane. Później wyłączyłem macierz. Zrobiłem upgrade firmware wszytskich dysków i włożyłem je spowrotem do macierzy i włączyłem ją na nowo. QNAP nie zauważył zmiany dysków i odpalił się normalnie.

Jeśli przy włączonym QNAPIE choćby na chwile wyjmiesz i włorzysz dysk zawsze będzie odbudowywał raida. Jeśli nie masz zaufania do mojego rozwiązania zrób tak:
    Wyłącz macierz. Wyjmij tylko 1 dysk. Zrób upgrade firmware. Wstaw dysk i włącz macierz. Zobacz czy wtedy będzie odbudowywał czy też nie.

Pozdrawiam

3. waland

waland Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    03:10
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Firmware na pierwszym dysku wynieniłem wyłaczajac Qnapa. Ale Qnap (numer wersji oprogramowania podałem w pierwszym mailu) po właczeniu rozpoczał przebudowę macierzy. Obawiając sie utraty danych, przy wymianie kolejnych firmware wymianałem firmware dysków nie wyłaczajac Qnapa. RAID 5 umozliwia wyjęcie jednego dysku z macierzy.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Odrzuć powiadomienie.