TS-409, RAID 5, Seagate 1TB wymiana firmware

waland

Nowy użytkownik
Noobie
18 Kwiecień 2008
14
0
1
QNAP
TS-809 Pro
Ethernet
1 GbE
Od pewnego czasu wiadomo, że określone serie dysków Seagate 1TB wymagają wymiany firmware. Wymiana firmware w sytuacji gdy dysk jest elementem macierzy RAID 5 w TS-409 (wersja oprogramowania: 2.1.4 Build 0318T) skutkuje niestety przebudową macierzy RAID.

Wymianę firmware realizowałem po wyjęciu dysku z TS-409 i podłączeniu do PC . Po ponownym włożeniu dysku do Qnap, automatycznie uruchomiła się przebudowa macierzy RAID 5. Operacja jak wiadomo jest czasochłonna ale w trakcie przebudowy macierzy nie stwierdziłem problemów w użytkowaniu TS-409.

Interesujące jest, że identyczny dysk Seagate 1TB z partycją NTFS używany w PC po wymianie firmware, został rozpoznany i nie było zadnej utraty danych.

Seagate zaleca archiwizację dysku przed dokonywaniem wymiany firmware.
 
Robiłem podobną operacje na czystym QNAP'ie TS-509 z dyskami Barracuda 1TB serji ES z wadliwym firmware.
To co zrobiłem to włożylem dyski zbudowałem Raid 5, nastepnie wgrałem jakieś tam dane. Później wyłączyłem macierz. Zrobiłem upgrade firmware wszytskich dysków i włożyłem je spowrotem do macierzy i włączyłem ją na nowo. QNAP nie zauważył zmiany dysków i odpalił się normalnie.

Jeśli przy włączonym QNAPIE choćby na chwile wyjmiesz i włorzysz dysk zawsze będzie odbudowywał raida. Jeśli nie masz zaufania do mojego rozwiązania zrób tak:
Wyłącz macierz. Wyjmij tylko 1 dysk. Zrób upgrade firmware. Wstaw dysk i włącz macierz. Zobacz czy wtedy będzie odbudowywał czy też nie.

Pozdrawiam
 
Firmware na pierwszym dysku wynieniłem wyłaczajac Qnapa. Ale Qnap (numer wersji oprogramowania podałem w pierwszym mailu) po właczeniu rozpoczał przebudowę macierzy. Obawiając sie utraty danych, przy wymianie kolejnych firmware wymianałem firmware dysków nie wyłaczajac Qnapa. RAID 5 umozliwia wyjęcie jednego dysku z macierzy.