TS-453B-4G + 4x4TB kilka pytań przed uruchomieniem i konfiguracją

Witek_77

Nowy użytkownik
Noobie
6 Lipiec 2019
4
1
3
37
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Hejka. Jak w tytule. Zamówiłem TS-453B-4G z Redami 4xTB. Wkrótce przyjdzie i mam kilka pytań dla znafcuf :) NAS będzie służył jako archiwum sprawozdań w wersji cyfrowej. Dane magazynowane będą 10 lat i ciągle nowe dokładane. Danych nie będzie jakoś mega dużo gdyż to głównie PDFy i DOCXy. Oprócz tego około 50 komputerów będzie miało utworzony folder który będzie się automatycznie synchronizował z NASem w "locie". Czyli na bieżąco.

1. Jako, że będą 4 dyski to jaki system RAID zastosować ? Czytałem, że RAID nie jest bezpieczny i dobrze zrobić śmieciówę do katowania z RAIDem oraz dodatkowy backup. Czy w TS-453B-4G istnieje możliwość zrobienia np RAID 5 na 3 dyskach a czwarty dysk będzie niezależnie pracował do towrzenia codziennego backupu na nim ? Jakie macie propozycje do tego ?

2. Każdy komputer będzie miał codzienny backup. Lepiej zrobić każdemu CHMURĘ i wskazać dany folder ? Nie chcę, aby pracowali na plikach na NASie żeby nie obciążać go zbytnio. Na pewno Archiwum będzie po SMB, ale do tego tylko 2 osoby będą miały dostęp.

3. Czy jest możliwość zrobić jakiś folder ktrórego można zmapować po SMB do którego wszyscy będą mieli wgląd ale tylko do odczytu ? {

Póki co tyle pytań :) Dzięki

4. Kolejne się narodziło. Przypuśćmy, że padła płyta w QNAPie, ale dyski są w np RAID5. Jeżeli kupuję nowego QNAPa 4 bay i wkładam dyski to są szanse na odtworzenie jakieś plików ? Czy trzeba robić backup ustawień i kont (jeżeli jest taka funkcja) lub jakieś sensowne zabezpieczenie na takową ewentualność ?


kolejny edit. Nagrywanie na płyty BD oczywiście wg waszego poradnika również może wchodzić w grę. Mam jeszcze serwer DELL z WINDOWS SERWER 2016 do jednego programu z niestety softwareowym RAIDem 1, ale zasdadniczo mogę wrzucić do niego kolejnego HDD i na nim robić BACKUP daily lub weekly ? Najważniejsze to dane z ARCHIWUM, a te backupy komputerów są sprawą drugorzędną.
 
1. Jako, że będą 4 dyski to jaki system RAID zastosować ? Czytałem, że RAID nie jest bezpieczny i dobrze zrobić śmieciówę do katowania z RAIDem oraz dodatkowy backup. Czy w TS-453B-4G istnieje możliwość zrobienia np RAID 5 na 3 dyskach a czwarty dysk będzie niezależnie pracował do towrzenia codziennego backupu na nim ? Jakie macie propozycje do tego ?
skoro ci jest potrzebny - to załóż

RAID 5 - minimum 3 HDD (polecam taki sam rozmiar hdd).
system na ssd, żeby banglało jak powinno ;)

2. Każdy komputer będzie miał codzienny backup. Lepiej zrobić każdemu CHMURĘ i wskazać dany folder ? Nie chcę, aby pracowali na plikach na NASie żeby nie obciążać go zbytnio. Na pewno Archiwum będzie po SMB, ale do tego tylko 2 osoby będą miały dostęp.
Backup Veeam do nasa w osobny folder dla usera , który jest niewidzialny dla nich, a logowanie do tego udziału osobnym kontem w Q.

3. Czy jest możliwość zrobić jakiś folder ktrórego można zmapować po SMB do którego wszyscy będą mieli wgląd ale tylko do odczytu ?
tak, write dla wybranych , read dla gości/userów - lepiej to grupy w wrzucić .. no ale .. Twój wybór.

4. Kolejne się narodziło. Przypuśćmy, że padła płyta w QNAPie, ale dyski są w np RAID5. Jeżeli kupuję nowego QNAPa 4 bay i wkładam dyski to są szanse na odtworzenie jakieś plików ? Czy trzeba robić backup ustawień i kont (jeżeli jest taka funkcja) lub jakieś sensowne zabezpieczenie na takową ewentualność ?
Jeśli dyski są sprawne , to przekładając dyski , nas powienien się włączyć jak "stary NAS". Są oczywiście pewne ograniczenia ..

Nie zwalnia cię to z posiadania kopii ustawień nas (są w panelu sterowania Q) i generalnie backupu danych nasa.

Nagrywanie na płyty BD
Nośnik optyczny ? Auć , wolę kopię w chmurę z szyfrowaniem i na osobny dysk hdd podpinany od czasu do czasu (+ weryfikacja danych).

Ktoś nagrywał z Q na BD ? On to wspiera w tym modelu ?
 
  • Lubię to
Reakcje: Witek_77
Dzieki za odpowiedzi. Będą identyczne 4 sztuki dysków WD RED 4TB. Chmura nie wchodzi w grę póki co, bo takie mamy napisane procedury. W takim razie dokupię REDa albo Purpla do serwera i na nim zrobie backup dodatkowy samego udziału archiwum. BD to i tak była by przepaść, bo póki co z tego co mi powiedziano to w archiwum cyfrowym jest kilka tysięcy płyt CD które muszę wrzucić gdzieś :)

Na dzisiaj ostatnie pytanie. Jaki system plików i jakiego RAIDa polecisz na te zadania na to urządzenie z 4x HDD ? Dodatkowy backup jednak zrobię na serwerze bez RAIDów.
 
Chmura nie wchodzi w grę póki co, bo takie mamy napisane procedury.
To je zmień , tylko krowa nie zmienia zdania ;)

archiwum cyfrowym jest kilka tysięcy płyt CD które muszę wrzucić gdzieś
Auć #2 - to zajmie kupę czasu i zasobów , przemyślałbym to.

Jaki system plików i jakiego RAIDa polecisz na te zadania na to urządzenie z 4x HDD
NIe masz za dużego wyboru - ext3 albo ext4 - wolę ext4 bo radzi sobie lepiej i jest szybsze - popatrz na reddita.
 
  • Wow
Reakcje: Witek_77
Będę tworzył/edytował SPO (procedury operacyjne), ale jako Instytut też nie mogę za bardzo szaleć :) Z płytami nie mam co myśleć, bo w grę wchodzi albo archiwizacja na dysk i automat backup w inne miejsce lub UWAGA "przegrać wszystkie płyty na nowe po upływie 5lat" więc wole kopiowac każdy plik na DYSK i później całość w automacie niż przegrywać co 5 lat kilka tysięcy CD :) Raid 5 czy 6 ?
 
5.
6. się zwyczajnie nie opłaca .. zresztą twórca ZFSa już to wyjaśnił
 
  • Lubię to
Reakcje: Witek_77