Pomoc Ts451 i dodanie kolejnych dyskow

ciepok77

Passing Basics
Beginner
7 Styczeń 2012
57
11
18
42
Rzeszów
QNAP
TS-x51
Ethernet
40 GbE
Witam szanownych forumowiczów:)
Proszę tylko o wyrozumiałość i zrozumienie, dostępne tematy przeczytane, ale i tak mam pytania. Posiadam TS-451, w którym siedzą dwa wd redy 3TB, w raid 1, jak się okazało szybko po przerzuceniu swoich multimediów brakło miejsca. Pytanie brzmi, czy jak dokupie kolejne dwa dyski tylko tym razem 4TB to nie będzie problemu i w jaki raid je ustawić, żeby mieć sporo miejsca i dobrą wydajność. Czy po wsadzeniu dysków nie stracę danych z już istniejących dysków? Ostatnie odnośnie raid, który będzie lepszy 5 czy 10 i czy będzie możliwość migracji na dyskach o różnej pojemności? Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam:), proszę jeszcze o łopatologiczne odpowiedzi i najlepiej bez odnośników do angielskiej instrukcji:)
 
Dokup jeden 3TB i wrzuć w Raid 5 - w ten sposób najtaniej i najszybciej zwiększysz pojemności do 6GB. Zostanie ci jedna zatoka wolna do dalszych rozmyślań.
Możesz dać większy dysk ale pojemność RAID będzie determinowana przez ten najmniejszy w grupie.
 
Właśnie gdzie o tym czytałem, że bierze pojemność najmniejszego:-(, a czy mogę zrobić np; z tych dwóch 3TB raid 1 (tak mam zresztą) i dokupić kolejne dwa 4TB i z nich zrobić osobny raid 1?
 
Ale ja właśnie nie mam śmieci, raczej wszystko co wrzucam potrzebne, masę filmów, muzyki i zdjęć, z tym, że muzykę i zdjęcia trzymam dodatkowo na osobnym dysku, jak trafi filmy to zawsze można je odtworzyć. Czyli dochodzą 2*3TB:) Pytanie jeszcze czy jak je dołoże na hotswape i wybiorę migracje do raid5 to nie stracę już zapisanych danych?
 
Dzięki mariuszsal, jak zwykle ratujecie życie:), pozdrawiam i miłego wieczorku:)
Witam po krótkiej przerwie. Odebrałem dzisiaj dwa nowe redy 3Tb i przymierzam się do ich zamontowania, czy ktoś mógłby mi opisać z grubsza procedurę tworzenia raid 5 z już istniejącymi dyskami, tzn czy nowe muszę gdzieś formatować?, czy sama wyskoczy opcja utwórz raid 5, czy trzeba gdzieś ją aktywować?
 
Długo czekałem na odpowiedź, więc zrobiłem tak; najpierw utworzylem z dwóch nowych dysków pojedyncze wolumenu i je sformatowalem. Potem usunąłem te nowe wolumenu, później w menadżer pamięci=>wolumenu wybrałem starą grupę raid 1 i dałem migruj zaznaczając dodatkowo dwa nowe dyski. Zaczęła się migracja do Raid 5, która ma dopiero 16%, a trwa od 10:30. Mam nadzieję, że zrobiłem poprawnie i nie stracę już istniejących danych:)
 
Właśnie gdzieś to widziałem, ale ja jestem cierpliwy i wolę poczekać, niż przez swoją niewiedzę co sp...artolić:). Trochę się oszukałem zanim zacząłem, zwłaszcza, że w jednym poście pigers coś komuś tłumaczył i dał odnośnik do instrukcji jak to robić, ale ja nigdzie nie mogłem tego u siebie znaleźć? Dziwne. Właśnie znalazłem to ten link QNAP Turbo NAS Software User Manual Ale ja nie mam takich zakładek.
 
Wszystko wpisałem, nie rozumiem tylko tego
Informacje o odbudowie:
Bash:
cat /proc/mdstat
while true; do date +"%T";cat /proc/mdstat; sleep 5; done
mam to wpisac jako ciąg? Czy to wogóle jest juz potrzebne?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dodanie dysków
  2. ts451
  3. przyspieszyć migrację