Pomoc Unexpected Shutdown + File system is not clean

Enemy

Passing Basics
Beginner
8 Grudzień 2015
27
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry!

//Chciałem z góry przeprosić ale postaram się opisać moją historię jak najbardziej szczegółowo - może komuś się kiedyś przyda.

Zgłaszam się do koleżanek i kolegów z następującym problemem - jakiś czas temu, na dzień dzisiejszy ponad rok temu - najprawdopodobniej przy zmianie firmware z 3.xx na 4.xx NAS nagle zaczął się sam resetować.

W logach pojawia się znany komunikat "File system is not clean..." a wcześniej "Unxpected shutdown occured" i konieczne jest sprawdzenie dysków.
Taki niespodziewany shutdown zdarza się z nieprzewidywalną częstotliwością - czasami 3 dziennie, czasami jeden raz na tydzień.
Myślałem na początku, ze resety pojawiają się "częściej" jeżeli w tle pracują inne aplikacje np. itunes serwer, dlna serwer, twonky itp - ale większość aplikacji została przez mnie wyłączona - nawet skanowanie multimediów - bez rezultatu. Miałem także obserwację, że po podpięciu pod UPS (pod usb) błąd się pojawiał jakby częściej, ale nie udało mi się "udowodnić" tej teorii. Pora dnia nie ma znaczenia - czasem jest to środek nocy, czasem w środku dnia. Kolejnym tropem była temperatura - a konkretnie tryb inteligenty z samoregulacją działający nieprawidłowo- ale na razie jest to jednak niepewny trop.
Serwer obsługuje Surveilance Station (3 kamery) oraz od niedawna Linux Station, poza tym stanowi po prostu backup dla plików. Z serwera korzystam głównie sam, więc ruch jest na niskim poziomie.
Serwer wyposażony w 2x4GB pamięci DDR3L firmy ADATA (wrócę do tego). Oryginalnie ten sprzęt jest wyposażony w 1GB ramu firmy Apacer.

20 września zeszłego roku, po wcześniejszym przeszukaniu forów, wgraniu różnych poprawek na "unexpected shutdown" itp zdecydowałem się zgłosić sprawę do Helpdesku QNAP. Od tego czasu trwa moja dyskusja z helpdeskiem, która w dniu dzisiejszym (20.02.2018) doprowadziła mnie już na skraj irytacji.
Od momentu zgłoszenia zostałem poproszony przez Helpdesk 3 razy o testy pamięci (wiąże się to z wyłączeniem serwera na min 24 h z użytkowania, wyjęcie dysków i testowanie) - 2 razy wykonałem ten test (26.09, 10.11) i testy nie wykazały żadnych błędów. Za 3 razem odmówiłem, dalej napiszę dlaczego. Następnie poproszony zostałem o zrobienie Firmware Recovery w październiku, ale nie udało mi się go wtedy zrobić (nie jestem ekspertem a linux DamnSmallLinux się wywalał na klawiaturze USB-po prostu nie działała klawa), jednak finalnie udało mi się to zrobić w zeszłym tygodniu na innej dystrybucji (przyznam, że po impulsie od użytkownika Pigers :)).
Po 2 teście (10.11) czekałem prawie miesiąc na odpowiedź, aż wreszcie poproszono mnie (13.12) o aktualizację firmware do wersji 4.3.3.0396 build 20171205. W tym okresie częstotliwość około 1 resetu na tydzień.
Od 13 grudnia do 7 stycznia nie wystąpił ani jeden "unexpected shutdown" ale właśnie wtedy coś mnie podkusiło (debil, debil) i upgradowałem firmware do wersji 4.3.4.0435 build 20171230, po czym jak na zawołanie serwer zaczął znowu się resetować. Jest to firmware "bez powrotu" niestety, chyba, że skonfiguruję sprzęt od nowa (obecnie na najnowszym fw)
Na odpowiedzi helpdesku oczywiście czeka się po kilkanaście dni, przy czym 13 lutego znowu zostałem poproszony o test pamięci. Tym razem odmówiłem, jak już pisałem wcześniej, pytając jednocześnie o celowość tego testu (skoro poprzednie nie wykazały błędów). W odpowiedzi otrzymałem pytanie o to, czy pamięci w moim serwerze są "oryginalne". Po odpowiedzi, że są to pamięci ADATY uzyskałem informację, że sprzęt QNAP pracuje dobrze wyłącznie z pamięciami oryginalnymi.
Po dopytaniu jakie to są te 'oryginalne' otrzymałem linka do strony/sklepu QNAP, gdzie mogę sobie te 'oryginalne' pamięci kupić, tylko cena jakby 4 razy taka jak każdych innych pamięci tego samego typu--> http://shop.qnap.com/index.php?route=product/category&path=35_273O

Szczerze mówiąc jestem zbulwersowany takim obrotem sprawy, ponieważ wszystko wskazuje na celową manipulację ze strony QNAP i zmuszenie mnie jako użytkownika do bezpodstawnego (bo nie popartego wynikami testów) zakupu 'oryginalnych' pamięci QNAP na podstawie ich domysłu, iż jakoby "unexpected shutdown" był spowodowany użytkowaniem 'nieoryginalnych' pamięci. Ciekawostką jest dlaczego występowało w międzyczasie firmware, na którym reset nie występował...

Zwracam się do Szanownych Kolegów i Koleżanek z pytaniem - czy Wy w swoich QNAPach używacie tylko 'oryginalnych' pamięci? Czy ktoś z Was może wie, co to są za pamięci (podejrzewam, że są dostępne pod normalnym brandem w rozsądnej cenie).

Jednocześnie chętnie przyjmę inne sugestie co do rozwiązania problemu - być może faktycznie jest to sprawa pamięci, wtedy oczywiście je wymienię, ale wolałbym mieć pewność zanim zainwestuje 320$... (znalazłem także "dedykowane" kości w sklepie Pamięć RAM 4GB DDR3L-1600 SO-DIMM do serwerów QNAP dużo taniej ale mimo wszystko) - może macie w tym sklepem jakieś doświadczenia?

Z góry dziękuję za pomoc!

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 Build 20180213
Model serwera: QNAP TS-451
 
czy Wy w swoich QNAPach używacie tylko 'oryginalnych' pamięci
nie - bo po co - skoro to są pamięci DDR3 Low Power (broń boże hybrydy 1.35V/1.5 to nie działa) - na forum jest temat z działającymi (w nasach użyszkodników) pamięciami -
Link: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DvhN16vZczemezvlGzLPxeoR3fZt0RzmJrQ7IjefYfI/edit#gid=0


w sumie pozostaje mi tylko jedne pytanie : czy robiłes czystą instalację NAS na jednym dysku ? Możliwe że pytałem ale nie pamiętam!

Szczerze mówiąc jestem zbulwersowany takim obrotem sprawy
Ja też - po co mam kupować orginalny olej do Golfa, skoro Castrol lepiej sobie radzi - każdy chce coś zarobić na tym świecie.
 
W logach pojawia się znany komunikat "File system is not clean..." a wcześniej "Unxpected shutdown occured" i konieczne jest sprawdzenie dysków.
Taki niespodziewany shutdown zdarza się z nieprzewidywalną częstotliwością - czasami 3 dziennie, czasami jeden raz na tydzień.
Zasilacz sprawdziles?
 
Zasilacz sprawdziles?
Nie, nie sprawdzałem zasilacza - proszę o podpowiedź jak to zrobić... chociaż pewnie mógłbym dobrać jakiś zasilacz z innego sprzętu - prawda?
nie - bo po co - skoro to są pamięci DDR3 Low Power (broń boże hybrydy 1.35V/1.5 to nie działa) - na forum jest temat z działającymi (w nasach użyszkodników) pamięciami

Hmm to ciekawe - mam dokładnie wymienioną pamięć ADATA ADDS1600W4G11-R - dwie kości po 4 GB. Teraz czekam kilka dni żeby zobaczyć czy reset sie pojawi (w weekend zrobiłem ten Firmware recovery, a jak się pojawi to kupię inne pamięci z listy w takiej sytuacji.

w sumie pozostaje mi tylko jedne pytanie : czy robiłes czystą instalację NAS na jednym dysku ? Możliwe że pytałem ale nie pamiętam!
Pierwszą instalacje robiłem na czystych 2 dyskach WD RED, potem dołożyłem dwa kolejne i z RAID 1 przeszedłem na RAID 5.
Mam w alternatywie takie rozwiązanie, że przejdę na SSD+3xWD RED ale to za kilka dni, j.w. czekam na razie.

Ja też - po co mam kupować orginalny olej do Golfa, skoro Castrol lepiej sobie radzi - każdy chce coś zarobić na tym świecie.
He, he akurat ja zwykle wylewam Castrola, a leję Lotosa, ale masz rację!
 
Dzień dobry - mała aktualizacja. Po nowym setupie (trochę to trwało) i nowej konfiguracji 1 x ssd + 3 x hdd na praktycznie nowym systemie od razu pojawił się „unexpected shutdown”. W weekend zmieniłem kości pamięci na inne (akurat mi się trafiły identyczne w laptopie). Na razie błędów brak, więc może to był problem pamięci.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 
W jakim sensie?

Jeśli masz na myśli reklamację Nasa do sklepu to mam go już 3 lata i na dodatek w tym modelu założenie dodatkowej pamięci wiąże się z utratą gwarancji (są tam nawet takie pomalowane śrubki celowo). Także niestety szans na reklamację nie mam.
 
W logach pojawia się znany komunikat "File system is not clean..." a wcześniej "Unxpected shutdown occured" i konieczne jest sprawdzenie dysków.
Taki niespodziewany shutdown zdarza się z nieprzewidywalną częstotliwością - czasami 3 dziennie, czasami jeden raz na tydzień.
Zasilacz sprawdziles?

Szczerze - nie udało mi się podmienić zasilacza, z przyczyn bardzo obiektywnych, szukałem takiego zasilacza (12V, 90W) ale większość, do których mam dostęp to 14,4V (HP, DELL). W końcu znalazłem ale do kupienia za parę stów (zakładam, że ma być porządny). Ponieważ w tzw międzyczasie trafił w moje ręce laptop z identycznymi pamięciami zdecydowałem się na podmiankę i jak pisałem na razie (odpukać) od 3 dni system stoi stabilnie. Tu dodam, że właściwie od chwili postawienia "shutdowny" pojawiały się codziennie, a nawet dwa razy dziennie, także widzę zdecydowaną różnicę.
 
Po kilku dniach testów możesz spróbować wrócić stare pamięci. Jak pamiętam x51 lubił się resetować jak coś tam nie łączyło na płycie ;)

No niestety :( na drugim komplecie pamięci właśnie system zaliczył „unexpected shutdown”. Lipa - jeszcze tylko zostaje mi wrócić do oryginalnej pamięci czyli 1GB.
„Tylko” wtedy muszę oczywiście zrezygnować z QVR bo wymaga 4 GB. Ciekawe co na to helpdesk qnapa.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. system plików sprawdzenie