Pomoc Usunięty/uszkodzony dysk w RAID1 - odzyskanie zawartości z drugiego bez podmiany/wymiany uszkodzonego/wyjętego

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

wkwa

Nowy użytkownik
Noobie
12 Kwiecień 2016
7
1
3
60
QNAP
TS-x31
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Mam TS-264 i dwa dyski na woluminie2 w RAID1 , a system na M2 .

Czy jestem w stanie po np. wyłączeniu NAS-a i wyjęciu jednego z dysków w tym RAID1 dostać się do danych drugiego ?
Czy jest sekwencja , jaka powinienem w NAS wykonać aby dostać się do tych danych ale jak w temacie tylko na jednym z tych dysków ?
Nie chodzi o odbudowanie RAID1 przez włożenie nowego , tyko o zainicjowanie dysku istniejącego jako woluminu ale już nie na RAID1.
 
Rozwiązanie
Test testem, ale w konfiguracji pt. RAID 1 myślę, że zawsze chodzi o to, że jak jeden z dwóch dysków idzie do krainy wiecznych łowów, to bez żalu wyciągamy go na gorąco, w to miejsce ląduje kolejny dysk (o ile mi wiadomo, to najlepiej taki sam, w sensie model, producent, a nie pojemność) i po parunastu godzinach wszystko wraca do normalności.

Jak masz dysk (ten umarły) jeszcze na gwarancji, to specjalnie nie boli i dlatego wciąż powtarzam, że warto dołożyć kilkanaście PLN do pięcioletniej gwarancji na dysk. Raz, że takie dyski z natury (znaczy swojej konstrukcji) są po prostu lepsze, więc się mniej psują, a dwa, że to jednak kolejne 730 dni świętego spokoju.

Z dyskami jest podobnie, jak ze sprzętem do pracy np. typu wiertarka. Można...
Witaj,

miałem kiedyś podobny przypadek, RAID 1, padł jeden dysk, ale tak złośliwie, że nie było dostępu do danych, nawet w zdegradowanym RAID.

Dane dało się odzyskać z dobrego dysku, musiałem go wyjąć z NAS i podłączyć do PC.

Więcej specjalnie Ci nie powiem, bo to było baaaardzo dawno temu. Ale po tej sytuacji zmieniłem serwer na 4 dyskowy i przeszedłem na RAID 5, a po kilku latach na RAID 6.

Wiem, to marnowanie powierzchni dyskowej, bo mam z 4 dysków po 8 TB widoczne tylko 2, więc ledwo 15 TB dostępnej pamięci dyskowej. Ale zwiększone bezpieczeństwo danych (pomimo 2 kopii gdzie indziej) jest ważniejsze.

Jak będziesz miał pytania, to pisz.

Pozdrawiam,

S.
 
Dzięki !@
Próbuje wszystkiego z tym poprawnym ale jak na razie bez skutku :
- restart z włożonym (dobrym ) dyskiem
i szukanie danych
- restart bez tego dysku + włożenie go na gorąco
Nie dostaje do danych dysku .
Możliwe że rozwiązaniem jest szukanie danych na nim ale np. w Windows , frapuje mnie jednak kwestia czy w NAS jest to możliwe .
Zmiana na inny NAS w przyszłości pewnie tak , ale powinna być metoda dostania się do danych poprawnego dysku w samym NAS
 
oficjalnie:
nie da rady , jeśli chcesz się pozbyć RAID1 , to skopiuj dane na bok (dysk na USB)
jak skończysz to wywał po prostu grupę RAID z tym dyskami
jeśli zrobisz inaczej NAS będzie ci wiecznie marudził że RAID jest niekompletny, łacznie z koncertem buzzerem
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
I tak zrobiłem , ale podłączenie dysku ( tego dobrego z RAID1) i próba dobrania się do jego danych w każdym przypadku kończy się negatywnie .
Musze założyć Pule i Wolumin a to wiąże się ze skasowaniem wszystkich danych .
Myślałem jak widać źle, że RAID1 przy padnięciu jednego dysku pozwoli dobrać się do danych drugiego .
A to chyba trzeba robić gdzieś z boku lub mieć dysk trzeci , taki sam do odbudowania RAID . Czy tak ?
 
Będzie marudził, ale w końcu powinno się udać się to ożywić.

Dlatego ciągle powtarzamy : RAID to nie backup !!!

Gdybyś miał backup, chociaż na dysku zewnętrznym podłączanym po USB, to olewasz problemy z dyskami, zmieniasz wadliwy na nowy, odbudowujesz RAID i przywracasz kopię.

I z dekla.

Jeżeli Ci zależy na danych, które posiadasz, to zainwestuj w dysk zewnętrzny i coś w chmurze, jeżeli nie masz innej możliwości (serwer NAS u kolegi, który udostępni Ci trochę miejsca).

Nawet dysk Google to dość sporo miejsca za €2 miesięcznie.

Powodzenia.

S.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Dzięki ,
chyba najważniejsze z tego doświadczenia to Wasze słowa

Dlatego ciągle powtarzamy : RAID to nie backup !!!


Próbowałem dostać się do danych pozostawionego dysku w różny sposób i nie udało mi się , całe szczęście że to w zasadzie eksperyment ,
który miał mnie utwierdzić , że padnięcie jednego dysku w RAID1 to jednak nic złego bo mam drugi .
Próby robiłem na trzech parach dysków , ostatnio na IronWolfPro .
Przez 10 lat używałem TS-231 P z dwoma dyskami w RAID1 i zawsze myślałem że tak się dzieje , czy dane bezpieczne .
Teraz po zakupie TS-264 zacząłem eksperymentować i efekty jak wyżej .
Summa summarum :
- albo trzeci dysk do odbudowy RAID1 ( to spróbuje , ale to dodatkowy koszt )
- albo backup danych
- i w sumie nie wiem po co mi ten RAID1 bo i tak bez trzeciego dysku nic nie mam :(
 
Test testem, ale w konfiguracji pt. RAID 1 myślę, że zawsze chodzi o to, że jak jeden z dwóch dysków idzie do krainy wiecznych łowów, to bez żalu wyciągamy go na gorąco, w to miejsce ląduje kolejny dysk (o ile mi wiadomo, to najlepiej taki sam, w sensie model, producent, a nie pojemność) i po parunastu godzinach wszystko wraca do normalności.

Jak masz dysk (ten umarły) jeszcze na gwarancji, to specjalnie nie boli i dlatego wciąż powtarzam, że warto dołożyć kilkanaście PLN do pięcioletniej gwarancji na dysk. Raz, że takie dyski z natury (znaczy swojej konstrukcji) są po prostu lepsze, więc się mniej psują, a dwa, że to jednak kolejne 730 dni świętego spokoju.

Z dyskami jest podobnie, jak ze sprzętem do pracy np. typu wiertarka. Można kupić za 200 PLN Parkside z Lidla, albo za 2.000 PLN coś, co się nadaje do pracy. Nie podam marek, chodzi o zasadę. Jak musisz czasem wywiercić kilka dziur, to i Parkside się nada, najwyżej się trochę pomęczysz.

Ale Jak tych dziur jest 1.000 dziennie, to ... Chyba wszystko jasne :D

Pozdrawiam,

S.

ps. ja już dość dawno (choć tu praktyka mnie tłumaczy) kupuję tylko dyski 5+ lat gwarancji. Bo to się po prostu opłaca.

A zaoszczędzone $$$ wydaję na kolejne zabawki :D, co każdy z nas przecież lubi, nie ??
 
  • Lubię to
  • Flexed Biceps
Reakcje: Kong i Lebcio
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ts-264
  2. SYSTEM RAID1