Pomoc Utrata danych QNAP TS 251 - pomoc w odzyskaniu zawartości dysku

szczudlo

Nowy użytkownik
Noobie
14 Październik 2018
5
1
3
42
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Wersja oprogramowania Firmware: qnap odłączony dysk wyjęty, jednak wersja najnowsza aktualizacja zrobiona 27 marca.
Model serwera: QNAP TS-251

Witam szanowne grono.
Mam niemały problem, sprawa wygląda następująco.

Posiadam qnapa TS 251 jako dysk sieciowy w domu, wszystkie rodzinne zdjęcia z kilkunastu ostatnich lat, filmy, bajki, ważne pliki przechowywane właśnie na tym dysku.

NAS jest wyposażony w 2 dyski po 1TB pracujące w RAID 1.

Przedwczoraj zaczęło brakować miejsca na dysku, więc na szybkiego zaznaczyłem kilka niepotrzebnych filmów i bajek w sumie nazbierało się ponad 50gb, dałem usuń a żeby było usunięte faktycznie to zalogowałem się do QNAP panelu sterowania i tam opróżniłem kosz zaznaczając wszystko jednym kliknięciem i dałem usuń.
Usuwanie trwało bardzo długo zadziwiająco długo, 30min jak nic.

Po tym zabiegu moim oczom ukazało się wolne miejsce na dysku i to ponad 800gb.
Wszystko dosłownie wszystko zostało usunięte, a najważniejsze co było dla mnie czyli zdjęcia również.
Zostało kilka filmów które znajdowały się poza katalogiem ''multimedia".

Dzisiaj próbowałem swoich sił z R-Studio, jednak odzyskałem tylko nieznaczną część zdjęć w kiepskiej rozdzielczości, nie mówiąc już o zupełnie losowych katalogach bez konkretnych nazw.
Oczywiście do komputera podpiąłem dysk z pierwszej kieszeni, ten drugi dysk jeszcze nie ruszałem.

Proszę powiedzcie mi czy istnieje szansa aby w domowych warunkach odzyskać utracone pliki, głównie zdjęcia, w miarę prosty i przystępny sposób dla przeciętnego zjadacza chleba? Co mogło być przyczyną takiej sytuacji? Gdzieś na forum jest podobno poradnik do R-Studio jednak nie mogę go znaleźć.

Proszę o pomoc
Dziękuję
Tomek
 
Generalnie - raid 1 to dwa dyski które mają tą samą zawartość (zapisane w EXT3/4)

wygląda ze po prostu skasowałeś za dużo (kasowanie usuwa tylko mała informację gdzie sa fizycznie pliki na dysku, oznacza to jako wolne miejsce) - im mniej zapisało sie na dysku tym większa szansa odzyskania danych - wiem bo sam sobie tak zrobiłem.

puść skan po całym dysku (nie wybieraj partycji) i każ mu szukać wszystkiego i czekaj ...
 

Załączniki

  • 2020-03-29_19-45-35.mp4
    4,9 MB · Wyświetleń: 35
Zapuściłem skan, teraz czekam...
Dzięki za zainteresowanie tematem. Dam znać co wyszło.
Zakończyło się skanowanie, dodaje screena do podglądu, jaki następny krok mam zrobić? Widać, że jest dużo plików tylko jak je odzyskać?
 

Załączniki

  • screen.jpg
    screen.jpg
    230,2 KB · Wyświetleń: 44

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid 1 usuwanie
  2. utrata danych
  3. ext3