Pomoc Utrata dostępu mapowanych dysków z QNAP po uruchomieniu VPN na komputerze

Butler

Hitman
Q's Expert
12 Marzec 2020
143
83
43
42
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Drugi post po witajce, więc nie bijcie za mocno.
Zaczynam przygodę z tym sprzętem i niestety brak wiedzy doprowadza mnie do frustracji.
Ale do rzeczy:

Posiadam w sieci domowej QNAP TS-653B a na nim pełno multimediów.
Na komputerze stacjonarnym z WIN10 podłączonym do tej samej sieci (energooszczędny i cichy Gigabyte BRIX GB-BSi7HA-6500) mam zmapowane foldery z QNAPa i wszystko hula świetnie.
Postanowiłem się ukryć bo korzystam z torrentów i czasem z DC++, wykupiłem usługę VPN HMA! (HideMyAss!), zainstalowałem na tym stacjonarnym kompie i tu zaczęły się schody.
Po podłączeniu do sieci HMA! VPN, tracę dostęp do zmapowanych dysków. Wyłączam ten VPN, dostęp powraca.
Na pewno problem leży w zaporze, bo po wyłączeniu firewalla wszystko działa. Tylko jak skonfigurować wyjątek? Dodawałem do tych wyjątków tą apkę HMA! i nic. Zainstalowałem dodatek Malwarebytes Windows Firewall Control by spróbować znaleźć w dzienniku połączeń co blokuje mi dostęp, ale tam wyskakuje tyle pozycji że nie wiem którą odblokować. Zrobiłem testowo wyjątki na wszystkie w odstępie kliku minut przy uruchamianiu VPN.
Udało się, pochodziło kilka/kilkanaście minut i znowu zablokowało.
Głównie zależy mi na mapowaniu by móc dodać katalogi z QNAPa przy udostępnianiu DC++
 
Nie widzę takiej opcji, klient jest przyjazny i prosty w obsłudze... Chyba zbyt prosty.
Oprócz ustawień które nie mają związku (kill switch, autotasowanie IP itp.) jedna jest dla mnie niejasna:
Open VPN - Używaj tylko protokołu TCP zamiast UDP. Poza tym nie ma nic więcej.
Zakupiłem na próbę na 30 dni usługę innego dostawcy VPN. NordVPN działa bez problemu, mam teraz dostęp do zasobów i usług sieci domowej oraz QNAPa bez zbędnej kombinacji.
VPN HMA! chyba jest źle skonfigurowany sam w sobie jeśli chodzi o dodanie swoich procesów do wyjątków zapory Windows. Nie umieją pomóc, stracą klienta, subskrypcja kończy mi się u nich w maju.
Teraz mam problem bo modem kablowy UPC wyłącza mi na kilka minut dostęp do sieci równo co godzinę... Wszystko, Wi-Fi, kabel, zasoby z internetu jak i wewnętrzne (drukarka sieciowa, DLNA na telewizor). Teraz to problem bo dzieciaki mają zdalne nauczanie, a tu im ciągle zrywa połączenie. Ale to już inny temat, jak operator będzie mieć problem z usunięciem usterki to otworzę wątek do tego.
Reasumując, UPC naprawi swoją usługę, przetestuję VPN i dam znać czy faktycznie wszystko śmiga.
 
Mam nowy komputer (maleństwo NUC 8 gen i5-8259u) i na nim problemów jak wyżej już nie ma. Na poprzednim Gigabyte BRIX by utrzymać dostęp do plików musiałem zapewnić aktywne połączenie. Nie znam się na tym, ale pomogło zainstalowanie klienta sieci DC i uruchomienie hashowania w tle. Na problemy z UPC pomógł zakup własnego routera, modem kablowy dostawcy internetu ustawiony w tryb bridge i hula.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kill switch
  2. Butler
  3. *
  4. nordvpn