UWAGA !!! Udało się nam ustalić, że niektóre...

UWAGA!
Udało się nam ustalić, że niektóre serwery QNAP zostały zainfekowane oprogramowaniem typu XMR mining programs, który to bardzo ciężko zidentyfikować. Dlatego stworzyliśmy specjalną paczkę "Malware Remover", proszę ją zainstalować z poziomu App Center i uruchomić. Jeżeli w logach będzie wpis jak poniżej, to znaczy, że byliście czyści :)
[MalwareRemover] Scan completed.

Security Advisory for XMR Mining Program

aexternal_xx_fbcdn_net_safe_image_php_7f5f443842019c44ea997cb9a0af332d._.jpg
 
wszystko fajnie ale pobranej aplikacji nie mogę uruchomić :( zero reakcji przy klikaniu "otwórz". model TS-251+
 
wszystko fajnie ale pobranej aplikacji nie mogę uruchomić :-( zero reakcji przy klikaniu "otwórz". model TS-251+

Installing Malware Remover 2.1.1

  1. Log on as administrator on your QNAP NAS.
  2. Open the App Center and click the Search icon.
  3. Type “Malware Remover” and then press ENTER.
    The Malware Remover application appears in the search results list.
  4. Click Install.
    Malware Remover scans the NAS and deletes any XMR mining programs.
Once installed, Malware Remover performs daily scans at 3:00 AM (system time) or after the NAS is powered on.

Checking the Logs


To check whether Malware Remover has detected and deleted XMR mining programs, go to Control Panel > System > System Logs > System Event Logs.
 
Dobrze, że coś z tym wreszcie robią. Mnie się niestety przytrafił parę dni temu :(
 
Ale przez lukę jakąś Ci wszedł, czy z czymś go zainstalowałeś? Jaki soft?
 
FW 4.3.3 154. Przed tym jak go znalazłęm instalowałem QSonarr, ale nie wiazał bym jednego z drugim. Znalazłem go bo zaobserwowałem nadnaturalne wysokie obciążenie procka. Usunołęm ale profilaktycznie jak polecali przewaliłem system.
 
Ehh, a chciałem zacząć odczekiwać z aktualizacjami, żeby mieć mniej niespodzianek...
 
Nawet jeżeli istnieje podejrzenie, że malware rozpowszechniało się przez luki w zabezpieczeniach, które mogą być załatane w nowszym FW?
 
  • Lubię to
Reakcje: pawurb1978
Tak ale na razie napisali że jeszcze takie FW nie ma. Pracują nad tym.
 
  • Lubię to
Reakcje: kazmroot
Faktycznie, w tym wypadku tak jest.
 
Tak jak kolega z 2 postu - instalacja powiodła się, ale nie idzie uruchomić :/
 
Jak instalacja poszła to się odpalił w tle. Co robi sprawdzasz w logach systemowych. Przeczytaj dokładnie opis.
 
  • ·
  • TS-x69L
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QNAP: 4.2.1 Build 20160601 S: DSM 6.0.1-7393 Update 2
U mnie poszło bez problemu. Po zainstalowaniu rusza automatycznie.
upload_2017-5-6_14-31-57.png
 
U innych pewnie też tak jest. Niektórym trudno się jedynie pogodzić z faktem, że ta aplikacja nie ma własnego interface.