Vista a QNAP - problem z transferem

moli

Passing Basics
Beginner
13 Wrzesień 2008
27
0
1
Poznań
QNAP
TS-109/209
Ethernet
100 Mbps
Cześć

Podczas kopiowania danych z komputera na Qnapa (z użyciem Samby), transfer oscyluje w okolicach 2 MB/s. Startuje tak od 4-3 MB/s by praktycznie natychmiast spaść do okolic 2. Ponieważ Qnapa mam podpiętego do routera (3com 3CRWDR101A-75) przez 100Mb Ethernet, to jest to mocno poniżej oczekiwań.

Podejrzewam (a google mnie w tym utwierdzają), że problemem jest Vista (zainstalowana na laptopie z którego kopiuję dane, laptop połączony z routerem poprzez WiFi 802.1g) . Niestety żadna z porad znalezionych w sieci nie pomogła.

Może ktoś z forumowiczów miał podobny problem i sobie z nim poradził?

Pozdrawiam
Moli
 
W takiej konfiguracji najwęższym gardłem jest nie Vista tylko połączenie przez WLAN. Wartość 54 Mbps jest mocno teoretyczna a w praktyce często transfer oscyluje w granicach 10-30 Mbps. Wpływ na to ma wiele czynników począwszy od odleglości, przeszkód np. ściany, zakłóceń, włączone szyfrowanie też zwalnia, a skończywszy na jakości i wzajemnej kompatybilności modułów radiowych w routerze i laptopie.

Możesz wykonać test podpinając laptopa kablem do routera i sprawdzisz czy Vista rzeczywiście coś blokuje. Ja na jednym lapku mam Viste a na drugim XP i nie zauważyłem jakichś rozbieżności w szybkości transferów.

Obawiam się, że przyśpieszyć bedziesz mógł tylko przechodząc na kabel albo Wlan draft N ale to już może nie być tanie.
 
realna wartosc wifi dzieli sie srednio przez 2
54mbit tyle daje chipset... natomiast podobno polowa transferu jest jedzona przez radio do kontroli strumienia czy cos
tak mi kiedys gosc z D-Linka nagadal glupot

natomiast z firmy Interline kiedys uslyszalem lepsza teorie - i wydaje mi sie ze gosc mowil prawde (producent anten WiFi) www.interline.pl

napewno jednak wartosc 54mbit dzielimy / 2 czyli ok. 26mbit = 3,25mb/s
faktycznie tyle da sie osiagnac... np. stawiajac dwa linksys'y apki WAP54G blisko siebie
oddalajac je na ok. 3m mamy juz 3mb/s ;D

prosze pamietac ze WAP54G dziala na bardzo dobrym radiu i chipie
Broadcom (co prawda tanszy niz Atheros) ale nadrabia w tym rewolucyjne radio


a co do Visty...
na Vista x64 mam transfer ok. 90mb/s ktory leci po mojej sieci 1gbit
na XP mam transfer ok. 80mb/s ktory leci po mojej sieci 1gbit

karty sa dobrze wspierane... ale wydaje mi sie ze problemem jest w XP gorsza obsluga HDD