Pomoc Widoczność struktury katalogów dla użytkowników

adriaanek

Passing Basics
Beginner
18 Maj 2015
22
0
1
38
QNAP
TS-x53D
Ethernet
2.5 GbE
Witam

Posiadam urządzenie TS 251. W folderze multimedia utworzyłem trzy foldery dla każdego: Zenek, Marysia i Gienka. W każdym folderze są foldery ze zdjęciami. Przydzielam prawa dostępu każdemu użytkownikowi do swojego folderu. A ponadto chce aby Zenek mogł widzieć swoj folder i zawartość folderu Marysi. Dodatkowo chce aby Zenek widział zawartość z Folderu Gienki z folderu ''Warszawa z Zenkiem''. Kiedy Zenek wchodzi w katalog Gienki to widzi wszystkie katalogi (około 100 folderów) i do żadnego nie ma prawa prócz do jednego. "Warszawa z Zenkiem". JAK zrobić aby po wejściu do Folderu Gienki widział Tylko ten folder którego może podejrzeć zawartość ? Obecnie ustawione mam tak, że widzi 99 pustych folderów (bo nie ma prawa wgladu) a jeden z zawartością. Ciężko przy wielu użytkownikach stwierdzić przy wielu użytkownikach na pierwszy rzut oka co może sobie ktoś obejrzeć a co nie. Ma ktoś jakiś pomysł ?
 
Widzi wszystkie foldery bo ma prawo odczytu głównego katalogu. Gdyby go nie miał nie widziałbym wszystkich folderów w tym katalogów. A ponieważ ma tylko odczyt do 1 podkatalogu to może zobaczyć jego zawartość a pozostałych 99 nie. Ja ci tu tylko tłumacze mechanizm działania dlaczego widzisz to a nie co innego. Perfekcyjnie by było dać tylko prawa odczytu 1 podkatalogu ale nie pamiętam czy taka operacja przypadkiem nie daje ci właśnie opisanej przez ciebie sytuacji. Może porostu podkatalog który chcesz udostępnia jako udział i daj prawa odczytu tylko tym komu chce później możesz zrobić powiązania symboliczne z innych katalogów do 1 katalogu. Ja bym przymajmniej w ten sposób próbował obejść twój problem.
 
...Może porostu podkatalog który chcesz udostępnia jako udział i daj prawa odczytu tylko tym komu chce później możesz zrobić powiązania symboliczne z innych katalogów do 1 katalogu. Ja bym przymajmniej w ten sposób próbował obejść twój problem.

Idzie oto, że jesli jest katalog główny "A", a w nim podkatalog "B", to jeśli udostępnie sam "B" bez "A" to niestety nikt sie do niego nie dostanie:(
Nie rozumiem jak zrobić powiązanie symboliczne z innych katalogów do 1 katalogu?
 
Powiązanie symboliczne za pomocą konsoli shell.
How-To - QNAP od środka, czyli grzebiemy w linuchu - Jak sobie ułatwić?
A jak już to skończysz to w MC pod poleceniem mc naciskasz F9 na wybranym folderze i wybierasz Symlink (powiązanie symboliczne).
upload_2015-6-10_18-38-2.png
 
DZIĘKUJE za odpowiedź, udaje mi się powoli uzyskać zamierzony efekt ! :)
Mam jeszcze pytanie techniczne. Jak zapanować nad zrobionymi symlinkami? Czy można wszystkie "Symlinki" gdzieś podejrzeć? Jak je deaktywować ? (wole zapytać niż skasować dane)
 
Jak zapanować nad zrobionymi symlinkami? Czy można wszystkie "Symlinki" gdzieś podejrzeć? Jak je deaktywować ?
Dorzucę się do pytania. Generalnie wiem jak używać linków symbolicznych i wiem, że ich nadmiar nie jest zły, ale fajnie byłoby mieć jakąś jedną listę linków utworzonych np. z poziomu jakiejś aplikacji. Zna ktoś coś takiego? :)
 
Opcja 1)
Bash:
/opt/bin/find -L / -xtype l
Przykładowy wynik:
Kod:
/usr/bin/mc
/usr/bin/rtorrent
/usr/bin/rtorrent/perl/bin/perl
...

Opcja 2)
Bash:
ls -lR / | grep ^l
Przykładowy wynik:
Kod:
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        34 Jun 27 19:51 logman -> /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/logman/
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        43 Jun 27 21:47 mc -> /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/rtorrent/bin/mc*
lrwxrwxrwx    1 admin    administ        36 Jun 27 21:47 rtorrent -> /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/rtorrent/
...
 
  • Lubię to
Reakcje: qiui

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. prawa dostępu do folderów