Pomoc Wirtualizacja - problem win server 2016/2012r2

mmaryan

Passing Basics
Beginner
17 Styczeń 2015
27
4
3
41
QNAP
TVS-x82
Ethernet
1 GbE
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 20180830
Model serwera: QNAP TVS-471

Witam mam mega problem z wirtualizacją win server 2016 i win server 2012r2 - cel obsługa programu i bazy danych ORACLE
otóż.. najpierw próba instalacji win 2016 na dysku HD SATA - niestety wolno to chodziło i kupiłem adapter QM2-2P i dwie pamieci Samsung m.2 NVME 970 EVO 256GB każda..
pamięci ładnie się podłaczyły - zainstalowałem je w systemie jako wolumin statyczny nr 2 RAID 1 - na woluminie utworzyłem jedynie folder pod wirtualizację.
I od nowa - zainstalowałem win 2016 - i niby chodzi lepiej ale po benchmarku okazuje sie że prędkości W/R to max 600mb/sek (a pamieci mogą obsłuzyć nawet 6gb/sek).. poczytałem i zaczałem instalować obsługę VIRTio. Karta sieciowa i dysk próbny virtio się instaluje ale po zmianie dysku systemowego z IDE na virtio - system sie zwiesza na poziomie ładowania.. do tego stopnia, ze nie mogę wymusić zamknięcia zwieszonej maszyny wirtualnej i kończy się hard resetem QNAPA.. = totalna frustracja
mam za sobą już 8 prób ustawień maszyn wirtualnych i mnie szlag trafia..
na necie jest masa porad jak to win 2016 i 2012 obsługuje virtio.. a u mnie lipa.. no chyba że problemem są pamieci M.2 NVME// ??? - niby qnap potwierdza ich funkcjonalność.
i taka ciekawostka na koniec... próbowałem na poziomie instalacji Windy dodać virtio jako dodatkowe sterowniki.. i dyski zobaczył ale podaje brak możliwości istalacji sytemu na dysku z powodu błędu 0x80300001
 
raczej GPT - tzn na poziomie uruchamiania wolumenu statycznego mamy do wyboru jedynie inode i max wielkość wolumenu w TB.. a on zawsze moze być docelowo wiekszy niż 2TB, nie możemy wybrac rodzaju partycji
ale oczywiście, że postępowałem zgodnie z tutorialem i 2x i tak system się wykrzaczył
 
ale oczywiście, że postępowałem zgodnie z tutorialem i 2x i tak system się wykrzaczył
  1. Podajesz sciezke do sterownikow w toolsach:
    upload_2018-10-1_22-44-58.png

  2. Instalujesz kazdy driver po kolei...
    upload_2018-10-1_22-44-15.png

  3. I teraz czytaj...
i taka ciekawostka na koniec... próbowałem na poziomie instalacji Windy dodać virtio jako dodatkowe sterowniki.. i dyski zobaczył ale podaje brak możliwości istalacji sytemu na dysku z powodu błędu 0x80300001
Ten błąd oznacza ze nie zmieniłeś w napędzie CD pliku na .ISO instalacyjny z Windows
Po jego przyłączeniu wybierasz ponownie docelową partycję i...
upload_2018-10-1_22-48-27.png

Voila!
FYI porównanie prędkości VM na dysku SSD NVMe przy użyciu sterownika QEMU oraz VirtIO.

QEMU HARDDISK ATA Device_68GB_8GB-20181002-0025.png

Test size 8GB
CPU: 2 rdzenie
Kontroler: domyślny dla QEMU
Cache mode: brak​
Red Hat VirtIO SCSI Disk Device_68GB_8GB-20181002-0052.png

Test size 8GB
CPU: 2 rdzenie
Kontroler: VirtIO
Cache mode: writeback​
Red Hat VirtIO SCSI Disk Device_68GB_8GB-20181002-0100 writethrough 2.png

Test size 8GB
CPU: 2 rdzenie
Kontroler: VirtIO
Cache mode: writethrough​


System zainstalowałem używając zwykłego kontrolera IDE.
  1. Wykonałem test, po czym wyłączyłem OS, żeby zmienić IDE na VirtIO... ale nie tak szybko! Nie można zrobić tego bezpośrednio.
    Poniżej co zrobiłem...

  2. Dodałem drugi HDD2 o wielkości 1GB używając VirtIO. (HDD1 pozostawiłem bez zmian na kontrolerze typu IDE).

  3. Uruchomiłem system, zainstalowałem sterowniki Balloon, vioscsi, viostor z ISO fedora:
    https://fedorapeople.org/groups/vir...o/virtio-win-0.1.160-1/virtio-win-0.1.160.iso

  4. Wyłączyłem system.

  5. Teraz dopiero przestawiłem kontroler w HDD1 z IDE na VirtIO i włączyłem cache.

  6. Ale... System nie chciał się uruchomić.

  7. Dlatego w opcjach uruchomieniach VM wymusiłem start z HDD1:
    upload_2018-10-2_1-9-47.png


  8. Voila
Miłej zabawy :)
 
Dziekuje za pomoc.. ale niestety dalej lipa.. i chyba doszedłem do tego że NVME nie nadaje się - przynajmniej w mojej konfiguracji sprzętowej..
w skrócie opiszę, ze postawilem 2 identyczne systemy win server 2012r2 na dyskach NVME m.2 (QM2-2P) i SSD SATA (zwykła kieszeń)
systemy po dodaniu virtio wstały.. ale juz po zamknięciu nie uruchomil sie system z dysku NVME - zatrzymał się w BIOSie z info "no bootable device"... jedyny plus że moglem wymusic zamkniecie systemu...
jedyne co w takim momencie pomaga to zmiana cache HDD1 z writeback na writethrough lub na odwrót - to umożliwia ponowne uruchomienie maszyny na NVME aż do kolejnej zwiechy..

na dysku SSD SATA kilkanascie uruchomień i nie ma problemu..

macie jakies kolejne pomysły?