Pomoc Wymiana dysku systemowego

elmer3003

Entry Technician
Q Associate
7 Maj 2013
39
1
1
8
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Cześć,

Przymierzam się do wymiany dysku systemowego na większy w swoim NAS-ie.
Nas ma kartę QM2-2S z dwoma dyskami SSD, obudowę zewnętrzną UX-500P, oraz obudowę WD My BOOK DUO (BACKUP, dyski pracują w RAID Mirroring).
Jak poprawnie wygląda procedura żebym mógł po wymianie dysku systemowego nie potracił danych na wszystkich dyskach ?
Gdzieś na forum doczytałem że komuś zdarzyło się stracić dane z dysków :/


Wersja oprogramowania Firmware:4.5.1. 1540
Model serwera: QNAP TVS-671
 
Dysk systemowy jest w RAID1 bądź wyzej :

nie - robisz kopie ustawień systemowych (backup w menu) , zapisujesz zainstalowane aplikacje w Appcenter (bo musisz je przeinstalować)
wyłączasz nas - odpinasz dyski z danymi , wymieniasz dysk systemowy na większy , włączasz nas - instalujesz system, wyłączasz nas , wciskasz dyski , przywracasz ustawienia, instalujesz aplikacje

czasami dyski z danymi nie chcą się przywrócić - trzeba im pomóc .. ale o tym już było.

tak - migracja za pomocą kreatora w nas.
 
Dysk systemowy jest w RAID1 bądź wyzej :

tak - migracja za pomocą kreatora w nas.

?
A obudowę zewnętrzną wypinam od NAS-a, czy zostawiam podpiętą, a wysuwam w niej same dyski ?
A co z kartą QM2-2S i dyskami na niej ?
Też wypiąć kartę, czy same dyski z niej ?
 
to jest opisane w pomocy qnapa - nie bede tego przepisywał

A obudowę zewnętrzną wypinam od NAS-a, czy zostawiam podpiętą, a wysuwam w niej same dyski ?
A co z kartą QM2-2S i dyskami na niej ?
Też wypiąć kartę, czy same dyski z niej ?
odpinasz dyski z danymi
bardzo jasne , dyski są fizycznie odpięte od nasa , żebyś czasem nie wyczyścił na nich danych!
 
Lipa, dyski które były w RAID dane zostały, dyski pojedyncze nazwy folderów są dane wyparowały...
Problem dwa: przywróciłem ustawienia, aplikacje pokazuje że zainstalowane, nie mogę ich otworzyć, po usunięciu nie mogą ich zainstalować (wybieram miejsce instalacji/nowy dysk systemowy) po czym wyskakuje błąd że nie ma dysku systemowego...

Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - 2c4f02f56df06.jpg
Zapodaj.Net - Darmowy hosting zdjęć i obrazków bez rejestracji! - e0e7535c75eeb.jpg
2c4f02f56df06.jpg.html
2c4f02f56df06.jpg.html
 
aplikacje pokazuje że zainstalowane
zapisujesz zainstalowane aplikacje w Appcenter (bo musisz je przeinstalować)



dyski pojedyncze nazwy folderów są dane wyparowały...
masz zerowe użycie dysków raportowane przez QNAPa ??

po czym wyskakuje błąd że nie ma dysku systemowego...
NAS po instalacji krzyczy ze musisz na nowym dysku zrobić wolumen (sam to robiłem 1h temu na naprawionym nasie!), bez wolumenu nie możesz instalować aplikacji.
 
na dysk systemowy zrób wolumen prosty bądź
wolumen cienki (ale tam rezerwacja max 30% i przeczytaj co to robi !) , dla wolumenu przydziel 80% miejsca na dysku

z racji że masz SSD (GoodRAMa) nie ustawiaj na nim cache'owania za pomoca SSD
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana dysku systemowego
  2. wiekszy dysk w raid1
  3. Backup ustawień systemowych
  4. wymiana dysku systemowego na większy
  5. wymiana dysku na większy