Pomoc Wysypał mi się QNAP TS-412

werbel

Passing Basics
Beginner
13 Sierpień 2014
17
5
3
46
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam.
Nie wiem co mnie podkusiło, ale zapragnąłem zrobić aktualizację. Aktualizacja niby się udała, system się zresetował i ... to było by na tyle. Po godzinie (może trochę wiecej) takiego stanu uznałem, że poszło coś nie tak i wyłaczyłem z guzika. Po ponownym podłączeniu system robił jeden pik ... i tyle. Qfinder nie widzial. Dziś w robocie podłączyłem dyski - zachowując oczywiście kolejność- do innego qnapa - ts412u i brzytko mówiąc d....pa. dyski są ok, bo podpinałem do kompa i bios je bezprob lemowo widział.
Później odnalazłem temat: How-To - Przywracanie oprogramowania - Firmware Recovery - zrobiłem całość, qfinder nadal nie widzal.
Odnalazłem wątek: How-To - System nie startuje i Finder nie wykrywa serwera i zrobiłem krok po kroku - nadal nic. Przyjrzałęm się jeszce raz i zauważyłem:
.....
mdadm: /dev/sda2 appears to be part of a raid array:
level=raid1 devices=2 ctime=Wed Aug 13 17:51:17 2014
mdadm: array /dev/md4 started.
......

najważniejsze jest dla mnie dobicie się do danych, jak je zasiorbie (zwłaszcza fotki mojej małej) to moge zaorać całość.
Dyski pracowały jako RAID 5 w ilości 4 sztuki seagate1tb (prawdopodobnie barracuda)

z istotnych spraw: link nie działał - ten od live_cd, znalazłem pasujący na wiki.
sieć 1 gb na switchu cisco, aktualizacja była robiona przez systemowy podpowiadacz, lap połączony był po wifi.
więcej grzechów nie pamietam....
Pomocy - jak się uda odzyskać dane, stawiam dużą flaszkę i nie żartuję :)przypomniało mi się: jak odpalam qnapa z włożonymi dyskami, to kicha, zacina się i leży (jak to mówili w woju: ani okresu, ani adresu - qfinder nie widzi). Jak odpalę bez dysków qfinder bez problemu odnajduje. Najwidoczniej pokopało się coś w konfiguracji - i właśnie dlatego widzę jakieś nikłe światełko w tunelu na odzyskanie danych. Oczywiście ze znacznym wsparciem forumowiczów - na których - nie ukrywam bardzo liczę :)
 
we Wro też będe, ale około 20.08jak by ktoś mi pomógł, a będę w okolicy, to co za problem wrzucić do auta? z drugiej strony, może lepiej odpuścić sobie trzepania dyskami i poczekać 2 tyg jak wrócę. i spróbować ponownie...
 
Mógłbyś zrobić rozwiązanie metodą klasyczna z tematu: QNAP TS119 nie podnosi się - #4
Okay. Zaproponuje klasyczną metodę odzyskania danych. Ale w sytuacji, w której dysk jest uszkodzony, to każda z nim praca jest bardzo ryzykowna.
Ale może warto zaryzykować...

UWAGA! Zanim przystąpisz do poniższych czynności, to przeczytaj wcześniej w całości poniższe kroki:
  1. Wyciągnij dysk.
  2. Uruchom swoją sto-dziewiętnastkę.
  3. Kiedy serwer się uruchomi (czyli zasygnalizuje dźwiękiem), uruchom Findera i znajdź go w sieci.
  4. Następnie na gorąco - czyli przy włączonym zasilaniu, włóż swój dysk twardy i odczekaj kilka sekund.
    (Notka: Jeśli Finder zasugeruje inicjalizacje dysku twardego, wybierz NIE (Do NOT to re-initialize the HDD))
  5. Przeprowadź proces konfiguracji i wgrania oprogramowania, ale bez inicjalizacji dysku twardego.
  6. Po ponownym uruchomieniu serwera, powinieneś móc się zalogować na niego i uzyskać dostęp do swoich danych.
Powodzenia!
...ale przeprowadziłeś firmware recovery i nie wiem czy...

Masz jakiś inny dysk na którym możesz zainicjować system w takiej wersji jak jest na tej macierzy RAID?
Ale bierzesz na siebie utratę danych z macierzy RAID. Z drugiej jednak strony zawsze to działa i dane są na dyskach.
Ale prawda taka, że kopie ich warto mieć.
PS. Dlaczego trzymałeś tak ważne rzeczy dla Ciebie na serwerze NAS nie mając ich żadnej kopii?
 
do tej pory uważałem RAID za bezpieczny. Przymierzałem się kulkukrotnie do skopiowania danych na jakiś dysk, ale zawsze coś było ważniejszego, albo ważniejszego z punktu widzenia kobiety:)Część danych mam na lapie, a docelowo chciałem kupić drugi dysk 3TB i włożyć oba do qnapa jako raid1. Cóż przekombinowałem i się teraz będę musiał napocić:(
 
człowiek uczy się całe życie, a wnioski zazwyczaj wyciąga jak dostanie po d...e :)Dobra, zbieram sie. Musze dokończyć pakowanie. Mam nadzieję, że za ok 2 tygodnie będę mógł liczyć na pomoc, będzie więcej czasu i może Kolega wspomoże nieszczęśnika ze Szczecina. Pozdrawiam i mam nadzieję że do zobaczenia(napisania????)
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Co z aktualizacja Bios
  2. Nie startuje system qnap POMOCY!