Pomoc Zmiana wielkości podczas migracji do raid 5

S

sebeksd

Guest
Witam.

Niestety zacząłem moją przygodę z QNAPem kilkoma wpadkami, ostatecznie na tą chwilę mam konfigurację z "pojedynczym dyskiem" 3TB jako "wolumin pełny".
Problem w tym że źle zinterpretowałem ostrzeżenia i wybrałem wielkość wolumenu na 100% dysku, ponieważ wykonanie shrinka nie jest możliwe (lub jest utrudnione) mam teraz kilka opcji do rozwiązania tego problemu, tym razem jednak wolę zapytać niż znowu coś źle zinterpretuje i właduje się w kolejną ślepą uliczkę.

Generalnie planuje z tego jednego dysku przejść na raid 5 - 3x3TB wykonując migrację, nigdzie nie znalazłem natomiast czy podczas takiej migracji rozszerzenie wolumenu/puli odbędzie się automatycznie (czyli do 6TB) czy będę mógł to wykonać ręcznie do własnej wskazanej wielkości.
Chciał zamiast robić shrinka do powiedzmy 95% wielkości dysku zrobić przejście na raid 5 a następnie wykonać expand z 3TB do około 5,7TB (zamiast do pełnego 6TB).
Czy takie coś jest możliwe czy jak zwykle moje logika nie jest kompatybilna z logiką NASa ?

Zmniejszenie do 95% wielkości chcę wykonać ze względu na możliwość robienia migawek.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4
Model serwera: QNAP TS-453Be
 
No własnie tylko na stronie producenta w przykładzie pierwszym napisane jest że przy migracji z RAID 1 500GB do RAID 5 narzędzie migracji pokaże przybliżony rozmiar po migracji, co implikuje że przejście z RAID 1 (i z single drive) automatycznie rozszerzy mój wolumen/pule z 3TB do 6TB. W ten sposób finalnie otrzymam 100% zarezerwowane dyski na dane bez wolnego miejsca na snapshoty.
Drugi przykład natomiast opisuje inną sytuacje, gdzie zaczynamy z mniejszym dyskiem więc kończąc migrację do raid 5 otrzymujemy 2x pojemność pierwotnego dysku (500GB dla przykałdu ze strony). W tedy jeśli chcemy wykorzystać dodatkowe miejsce z nowych większych dysków możemy zrobić expanda.

Jeżeli tak w rzeczywistości jest to będę musiał wykorzystać inną metodę albo po prostu dam sobie spokój z migawkami.

Dzięki za odpowiedź.
Po dodaniu trzeciego dysku zrobiłem z dwóch nieużywanych dysków RAID 1 i przeniosłem tam wszystko z pojedynczego dysku, następnie puściłem migrację do RAID 5.
Jak się okazało przypuszczenia były dobre a wiki producenta złe (lub co najmniej mylące), migrując z jednego dysku do RAID 5 (pierwszy przykład ze strony QNAPa) nowo utworzony RAID 5 będzie miał wolumen o pojemności dysku źródłowego czyli w moim przypadku 3TB, następnie ręcznie trzeba wybrać "expand" do dowolnej nowej wielkości (większej od początkowej).

Więc podsumowując moje przenoszenie danych było niepotrzebne, szkoda że producent opisując migrację (pierwszy przypadek) nie napisał że na końcu wykonać trzeba rozszerzenie wolumenu ręcznie zaoszczędziło by mi to czasu.

Jeśli ktoś ma kontakty w QNAPie to można by im zasugerować żeby to dopisali.

Screen zaraz po migracji do RAID 5 z pojedynczego dysku.
PoMigracjiDoRAID5_QNAP.jpg
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Pojemność wolumenu