Pomoc Prośba o interpretację statystyk RAID1

vitoldo

Entry Technician
Q Associate
1 Styczeń 2019
49
3
8
44
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam,

Mam prośbę o pomoc w interpretacji danych z IronWolf Health Management.
Mam 2 dyski 4TB w RAID1. Od czasu do czasu zaglądam na statystyki (Panel sterowania --> Sprzęt --> Pamięć masowa i migawki --> Dyski/VJBOD --> Stan dysku) i dotąd wydawało mi się, że ogólnie rozumiem co one przedstawiają. Na załączonych wykresach zastanowił mnie jednak ostatni okres od ~11-02. Wygląda to tak, że Dysk1 zapisuje kilkakrotnie więcej danych niż Dysk2. Utrzymuje się na nim 20 GB / dzień a na Dysku2 5-7 GB/dzień. Wydawało mi się, że jeśli chcę zapisać X GB danych to one się zapisują na obu dyskach. A tu taka niespodzianka... Pomijam dziwną regularność prawie równe 20 GB dzień w dzień.
Jak to mam interpretować? Zakładam, że te statystyki nie kłamią (nie są skopane).

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0806 Build 20181228
Model serwera: QNAP TS-251B
 

Załączniki

  • Statystyki RAID.PNG
    Statystyki RAID.PNG
    155,2 KB · Wyświetleń: 68
Wydawało mi się, że jeśli chcę zapisać X GB danych to one się zapisują na obu dyskach.
Tak. Ale raid nie jest zrobiony pomiedzy calym dyskiem, a konkretnymi partycjami :)

Byc moze to co jest zapisywane wiecej na dysku nr. 1 to swap i etc. No i boot systemu...
 
Dzięki za wyjaśnienie.
To jest NAS domowy. Ma tylko 2 wolumeny, raptem 2-3 użytkowników czyli jest raczej minimalna utylizacja zasobów. Trochę mnie więc zastanawia dlaczego akurat od 11-02 mam ten regularny flow 20 GB/dzień. To by oznaczało, że jakiś proces zaczął regularnie np. swapować na dysk1. Patrząc na wykorzystanie miejsca na obu wolumenach widzę, że przybyło mniej niż 1 GB za cały ostatni tydzień czyli tyle ile miało przybyć.
Jak namierzyć proces, który bez ustanku coś pisze po dyskach?
Parametr Total_LBA_Written rośnie w zawrotnym tempie. Bez sensu bo NAS właśnie powinien się nudzić a jak widać na załączonym zrzucie ekranu pisze coś przez cały czas (niebieska przerywana linia). Tylko ja jestem na nim aktualnie zalogowany.
 

Załączniki

  • Statystki dysków.PNG
    Statystki dysków.PNG
    4,8 KB · Wyświetleń: 71
  • Lubię to
Reakcje: qiui
Dzięki, znowu się czegoś nauczę :)
A w międzyczasie namierzyłem sprawcę zwiększonego ruchu. Tym sprawcą był włączony przeze mnie dziennik debugowania na usłudze QVPN - Qbelt. Włączyłem to debugowanie w związku z innym problemem i zapomniałem wyłączyć To pokazuje, ile danych może być niepotrzebnie zapisywanych na dysku przez jeden niepotrzebny checkbox :s
Teraz dysk się ładnie uspokoił.