Obraz dysku

jaroslawk

Staff
Contributor
1 Październik 2008
289
24
18
Konin
QNAP
TS-509 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam,
Mam skonfigurowaną jedną stacje na Linux’e. Muszę zainstalować to na 214 takich samych komputerach. Jak zrobić kopie dysku (obraz dysku) i wrzucić to na pozostałe komputery. Chciałbym zrobić bootowalną płytę na której będzie obraz i konfigurować z niej pozostałe komputery. Jakiego programu użyć aby zrobić taka płytę, najlepiej aby proces odtwarzania obrazu odbył się automatycznie.
Pozdrawiam
Jarek
 
Kiedyś ktoś chwalił mi się, że coś takiego robił przy pomocy Linux Cloning System http://www.trickytools.com/php/clonesys.php. Osobiście nie testowałem... Jaką distro chcesz klonować? z tego co się orientuję to np. Fedora ma jakiegoś automata i można instalować bez dotykania klawiatury..
 
Dystrybucja to SUSE 11.1 + kilka niezbędnych programów.
Właśnie pobieram G4L. Podobno jest to odpowiednik Norton Ghost’a firmy Symantec.
 
Właśnie zrobiłem obrazy programem G4L i Clonezilla. Jak teraz to nagrać na płytę i zescalić z płytą G4L lub Clonezilla aby po włożeniu płyty do urządzenia proces rozpoczął się automatycznie lub po wydaniu jakiegoś polecenia.
 
Witam,
Z opanowaniem G4L już sobie poradziłem.
Proszę o informacje jak teraz zrobić obraz dysku i go skompresować.
Wszystko to robię po uruchomieniu komputer z płyty G4Lz płyty.
Dysk do obrazu to sda, obraz.img jest to drugi dysk, na którym jest zapisywany obraz

Robienie kopii
Kod:
dd if=/dev/sda of=/mnt/hdd/obraz.img
lub z kompresją
Kod:
dd if=/dev/sda | gzip >  /mnt/hdd/obraz.img.gz
Przywracanie obrazu
Kod:
dd if=/mnt/hdd/obraz.img of=/dev/sda
Przywracanie skompresowanego obrazu
Kod:
gzip –dcv /mnt/hdd/obraz.img.gz | dd of=/dev/sda

Znalazłem tez informację, aby po przywróceniu z kopii obrazu wykonać polecenia
Kod:
fsck –V –t ext3 /dev/sdaX
e2fsck –v –f –y /dev/sdaX
I nadal nic.
Może mi ktoś powiedzieć, co robię źle. Przywrócony obraz na dysk nie działa.
 
Może problem jest w braku poprawnego MBR:
Kod:
dd if=/dev/sda of=mbr bs=512 count=1
, a następnie na dysku docelowym
Kod:
dd if=mbr of=/dev/sda bs=512 count=1
.

Ewentualnie program rozruchowy:
Kod:
dd if=/dev/sda of=start bs=446 count=1
,następnie na dysku docelowym
Kod:
dd if=start of=/dev/sda bs=446 count=1
 
Zrobiłem obraz i działa. Problemem jest tylko czas klonowania dysku. Dysk 80 GB odzyskuje się w czasie ok. 70 – 80 minut. Podobną czynność tylko ręcznie przy pomocy partimage i kopiowania 3 partycji, przeinstalowania gruba wykonuje w czasie 23minut.
Dziękuję wszystkim za pomoc. Wolę pomęczyć się ręcznie (chociaż płyta i tak się przyda).
 
Hej,

nigdy nie używałem wersji clonezilla se (drbl) - choć z pełnym sukcesem używałem zwykłej.

- nawet jeśli na SE miałoby to trwać kilka godzin (powiedzmy ze 2-3 godziny przygotowanie i konfiguracja serwera) i ze 2-3 godziny 'sianie' obrazem na kilka...naście..dziesiąt... (w zależności od możliwości sieci) stacji roboczych to chyba warto?

tzn. po przygotowaniu obrazu i skonfigurowaniu serwera clonezilla jest w stanie przegrywać obraz dysku na wiele stanowisk jednocześnie - jeśli jedna stacja zajmuje około półgodziny innymi metodami (szybszymi dla pojedynczego obrazu) to jeśli będziesz w stanie zainstalować na - powiedzmy 20 stanowiskach w ciągu 6 godzin to i tak trochę zyskujesz - kolejne 20 stanowisk pójdzie szybciej (odpada czas na konfigurację serwera clonezilla )

c.