Pomoc Archiwizacja poczty (uszczuplenie konta emil i przeniesienia starszych wiadomości na inną skrzynkę)

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Proszę o pomoc w dopraniu konta lub narzędzia do przeniesienia starszych wiadomości na inną skrzynkę (próbowałem na g-mail ale tu jest limit do 35mb) szukam ewentualnie innej skrzynki która nie ma reklam a ma większy limit na załącznik)
Wiadomości chce przenieść za pomocą programu pocztowego Thunderbird.

Czy Qnap ma jakieś narzędzie/aplikację do tego celu, do przeniesienia na tą aplikację starych wiadomości z załącznikami ?

Lub poproszę o propozycję innego konta pocztowego niż gmail. O2 ma limit nawet przy 100MB ale tam jest tragicznie z reklamami i spamem jakie są wgrywane)
Szukam alternatywnego konta pocztowego bez reklam i spamu ale z wysokim limitem na załącznik.
 
Co chcesz powiedzieć poprzez "wszystko inne powinno być udostępniane innymi metodami (sharepoint/onedrive/inny dysk)"
jeśli chodzi o mnie duże pliki staram się podpinać do dropbox.com lub box.com ale tu chodzi większości o skrzynkę przychodząca od klientów.

Mam losowe wiadomości które przekraczają te limity jak to łatwo poprzenosić. Bo teraz aktualnie w trakcie przenoszenia wyskakuje komunikat o przekroczonym limicie i cała kolejka się kasuje muszę szukać maila pomijać go i wrzucać ponownie aż do podobnej sytuacji i tak w kółko.

Najlepszym rozwiązaniem była komercyjna skrzynka onet, wp, interia, ale nie wiem jak tam u nich z reklamami i jakie są u nich limity.

W najgorszym przypadku stworzę lokalne foldery w Thunderbird (stara poczta będzie na moim dysku).
 
Ja zarówno w firmie w której pracuję jak i u klientów wychodzę z założenia ze skrzynka biznesowa / firmowa powinna być na własnej domenie z normalnym hostingiem lub dedykowanym własnym serwerem jeśli budżet i możliwości IT na to pozwalają. Bo tak poważnie patrząc to firma która ma skrzynkę w o2 nie wygląda profesjonalnie.
Pierwszy z brzegu hosting którego używam oferuje załączniki 100MB, brak limitu skrzynek i 50GB pojemności za 100zł/rok.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Tak zgadza się, mamy skrzynkę firmową na własnym hostingu ale sama skrzynka sięga 2010 roku. Na ten moment wszystkie skrzynki ważą ponad 55GB i dlatego chcę przenieść starsze wiadomości np. 2010 do 2015 roku może z 30% zaoszczędzę na skrzynce tym samym na koncie hostingowym :)

Pytanie który komercyjny dostawca nie dodaje reklam jak google a ma większy próg dla załącznika ?
 
brak limitu skrzynek
miałeś na myśli ilość tutaj ?
Tak, ilość e-maili na koncie - z nie limitowaną pojemnością skrzynek się chyba jeszcze nie spotkałem :)

Tak zgadza się, mamy skrzynkę firmową na własnym hostingu ale sama skrzynka sięga 2010 roku. Na ten moment wszystkie skrzynki ważą ponad 55GB i dlatego chcę przenieść starsze wiadomości np. 2010 do 2015 roku może z 30% zaoszczędzę na skrzynce tym samym na koncie hostingowym :)

Pytanie który komercyjny dostawca nie dodaje reklam jak google a ma większy próg dla załącznika ?
Pytanie czy ma to sens? Potrzebujesz ciągłego dostępu z każdego miejsca do tego archiwum? Mam klienta który w tej chwili ma 300GB maili i nie chce robić archiwum. Ja np. poszedłbym w archiwizację na własnym serwerze + podpięcie jako lokalne foldery w klientach e-mail.
 
Ja np. poszedłbym w archiwizację na własnym serwerze + podpięcie jako lokalne foldery w klientach e-mail.
Możesz to rozwinąć:
* archiwum na własnym serwerze ?
* gdzie trzymasz archiwum (starsze wiadomości)
* jak podpiąłeś archiwum / l"lokalne foldery do konta e-mail) ?
 
Ja np. poszedłbym w archiwizację na własnym serwerze + podpięcie jako lokalne foldery w klientach e-mail.
Możesz to rozwinąć:
* archiwum na własnym serwerze ?
* gdzie trzymasz archiwum (starsze wiadomości)
* jak podpiąłeś archiwum / l"lokalne foldery do konta e-mail) ?

W Thunderbird jest możliwość ustawienia innego folderu dla skrzynki e-mail oraz innego na lokalne foldery, w EM Client np. definiuje się tylko jeden folder na wszystko i tu trzeba trochę kombinować.
Zakładając, że używasz TB, zrobił bym udział sieciowy (na serwerze, nas-ie), z uprawnieniami (tak aby użytkownicy mieli dostęp tylko do swoich skrzynek). Takie foldery podpinasz jako lokalne foldery w TB, albo lokalne foldery są faktycznie na komputerach pracowników i robisz kopię tego na serwer/dysk/taśmę/płytę co jakiś czas. Raz do roku/co pół roku/co miesiąc robisz przegląd skrzynek - przenosisz wiadomości do archiwum i kasujesz z oryginalnej skrzynki e-mail.
Wszystko zależy od konfiguracji sieci, dostępnych urządzeń, polityk bezpieczeństwa itd..

Jeśli jednak potrzebujesz dostępu poza biurem do tych wiadomości to kupujesz większy hosting i po sprawie - ceny hostingów nie są takie straszne jak kiedyś.
 
lokalne foldery są faktycznie na komputerach pracowników i robisz kopię tego na serwer/dysk/taśmę/płytę co jakiś czas.
W jaki sposób skopiować lokalne foldery z zgraną korespondencją na dysk/serwer ?
Jak w przyszłości przeglądać tak zgrane foldery lokalne z dysku czy serwera.

Planowałem przenieść część wiadomości z skrzynek
biuro@... ---> na biuro.bis......@gmail.com

wszystko było by super jak by ne te załączniki.
Ewentualnie 95% archiwum przeniosę na gmail a 5% tez z dużymi załącznikami zostawię w lokalnych folderach w Thunderbird-zie
 
lokalne foldery są faktycznie na komputerach pracowników i robisz kopię tego na serwer/dysk/taśmę/płytę co jakiś czas.
W jaki sposób skopiować lokalne foldery z zgraną korespondencją na dysk/serwer ?
Jak w przyszłości przeglądać tak zgrane foldery lokalne z dysku czy serwera.
1. Zajrzyj do katalogu w którym TB przechowuje wiadomości - jak dobrze pamiętam to normalne pliki które kopiujesz / kompresujesz / robisz co ci się podoba. TB ma możliwość konfiguracji skrzynki w trybie maildir gdzie wiadomości są zapisywane jako pliki eml.
2. Sprawdzasz w TB gdzie jest zdefiniowany katalog Lokalne foldery i wrzucasz tam kopię tych wiadomości.
 
thunderbirda i udziału sieciowego
Nie znam się ta tej formule.

Czy udziałem sieciowym będzie ?
* skopiowanie starszych maili z oryginalnej skrzynki do lokalnego foldera w thunderbirdzie (lokalizacja komputer z którego jest uruchamiany thunderbird) i oczywiście skasowanie oryginałów.
* przeniesienie na skrzynkę gmail starszych maili i podłączenia konta bis do thunderbirda ?
 
* skopiowanie starszych maili z oryginalnej skrzynki do lokalnego foldera w thunderbirdzie (lokalizacja komputer z którego jest uruchamiany thunderbird) i oczywiście skasowanie oryginałów.
nie zapomnij zrobić optymializacji po kasowaniu - Porządkowanie folderów | Pomoc dla programu Thunderbird

Nie znam się ta tej formule.
Silas ma na myśli wywalanie wiadomości na dysk sieciowy (qnapa) , skąd TB będzie sobie go zaczytywał , co będzie wolniejsze niż odczyt z bieżącej skrzynki. Ma to zaletę szybkości przeszukiwania "bieżącej" skrzynki, kosztem ciągłości lat - które są obok w plikach.

Zwykle moji kilenci rozbijali to na lata , 2019 , 2018 itd - gorzej gdy rozmiar pliku archiwum przekroczył 4 GB , wtedy jeszcze na połówki roku.
Czemu tak ?
a) techniczne ograniczenie czegoś po drodze (nie pamiętam tego detalu)
b) łatwiej było kazać przeindexowac jeden rok niż całą skrzynkę - im więcej maili tym dłużej ...
c) archiwum na udziale sieciowym można szybko przepiąć na innego kompa i tam wznowić pracę firmy.
 
Jeśli ma sieć gbit i serwer z rozsądnym czasem dostępu to nie powinno to przeszkadzać (założenie jest takie, że szukamy tam czegoś w ostateczności / dość rzadko).
Może nie jest to idealne rozwiązanie ale przy założeniu, że ma wszystko (wiedzę jak skonfigurować, sprzęt do przechowywania archiwum i sieciowy) to jest to rozwiązanie najtańsze i niezależne od dostawców usług e-mail.

Ja osobiście tam gdzie pracuję zmienił bym pakiet hostingu na wyższy (podwojenie pojemności serwera) a dopiero kiedy koszt roczny byłby spory (powyżej 1000zł) szukał innych rozwiązań (i najprawdopodobniej skończyło by się na udziale sieciowym na dysku SSD).

//Edit:
No własnie można przecież udział stworzyć na SSDku co przyśpieszy odczyt / zapis małych plików i ogólnie czas dostępu.
 
o tuż to, koszt hostingu waha się miedzy 800 a 1200 zł netto w zależności od pojemności
800zł --> 50GB
1200zł --> 100GB

1200zł to zbyt dużo za hosting to rozważał bym w przyszłym roku VPS z 100GB (4 rdzenie i 8 GB) z zarządzaniem w cenie 1600zł netto

upload_2020-7-19_20-13-22.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. plesk
  2. mail serwer