Pomoc Bad sector - czy dysk jest bezużyteczny dla QNAP?

ckarol86

Entry Technician
Q Associate
9 Październik 2017
69
6
8
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Działał sobie NAS TS-251 z dwoma dyskami 3TB WD RED, wysłałem go paczkomatem oryginalnie zapakowany z dyskami w środku. Dodatkowo karton mocno 'opiankowany'.
Dotarł na miejsce bez uszkodzeń i na drugi dzień pojawił się błąd dysku 2, wykryto 1 bad sector ale aktualnie dysk jest nieużyteczny dla QNAP bo nie mogę go zaznaczyć.
Czy ktoś mógłby spojrzeć na S.M.A.R.T. i podpowiedzieć czy można to jakoś wyzerować, ominąć? Czy to naprawdę wyklucza dysk? to tylko 1 bad sector...

1692387977244.png
1692388068500.png

1692388110961.png
1692388129052.png

Połączono posty:

Z tego co pamiętam to jak dysk ma badsectory to robiło się format i gramy dalej, a tutaj QNAP go całkowicie wykluczył
1692388383161.png
 
Bad sector to często fizyczne uszkodzenie dysku - ja takie dyski wykorzystuje jako dysk tymczasowy na dane mało istotne. Często po pierwszym bad sectorze pojawiają się kolejne, próba odczytywania tego sektora również może przyśpieszać degradację dysku.

Używanie takiego dysku w RAID to prosta droga do odzyskiwania wszystkiego z kopii zapasowych.

Teoretycznie można puścić coś w stylu HDD Regenerator który oflaguje badsector jako faktycznie błędny i system powinien go pomijać ale QNAP raczej nie będzie chciał mieć z nim nic wspólnego.

Z tego co pamiętam to jak dysk ma badsectory to robiło się format i gramy dalej
Format naprawi błędy logiczne na dysku a nie fizyczne uszkodzenie powierzchni.
 
jeśli dysk ma bad sektory to go wymień

nie wiem jak ty, ja lubię swoje dane i jeśli dysk zaczyna mieć bad sektory , wymieniam go - nie chce mi się ciągnąć 10 TB danych z chmury (gdzie leży kopia #3).
 
Akurat ten serwer to taka bardziej zabawka, kopia kopii, więc jest to poza moim 3,2,1 - i nie szkoda mi danych a i tak ma to być raid1, więc drugi dysk jest ok.

Znalazłem opcję jak dzięki e2fsck ominąć badblocki:
How to Check Bad Sectors or Bad Blocks on Hard Disk in Linux

ale nie mogę dostać się do /dev/sda1. Ciągle mam info że dysk zajęty, mimo że nie jest podmontowany:
1692480701183.png

a dysk nie jest zamontowany:
Kod:
# umount /dev/sda1
umount: /dev/sda1: not mounted

Znalazłem też typowo dla QNAPa jakieś komendy zatrzymujące procesy, ale to również nie pomogło:

Kod:
/etc/init.d/services.sh stop
/etc/init.d/opentftp.sh stop
/etc/init.d/Qthttpd.sh stop

Jak można ten dysk odblokować? Tzn sprawić żeby e2fsck mógł na nim podziałać, i nie pojawiało się 'in use'.
 
Trochę to zajęło ale musiałem ponownie podłączyć dysk żeby zgrać te wyniki:
1. Skanuję bloki do pliku:
1692648886010.png


Trwa to bardzo długo więc nauczony doświadczeniem nie czekam aż się skończy, tylko podglądam czy już coś się w pliku pojawia. (Specjalnie nie czekam do zakończenia, bo się okaże że będę czekał wiele godzin a może coś się później nie powiedzie i stracę czas - no i bingo) - mam nadzieje że przerwanie procesu nie ma wpływu na resztę bo w końcu to tylko odczyt numerów bloków, jeśli pójdzie z tymi blokami to puszczę ponownie później.
Pojawiło się to: 1383012
Przerywam skanowanie i uruchamiam poniższą komendę (od razu przedstawiam jej wynik):
1692649132107.png


Czyli utknąłem na tym, szukałem w google o co może chodzić ale nic zrozumiałego i działającego nie znalazłem.
 
bad magic number - nieznany system plików
Zgadza się, bo aktualnie nie ma tam systemu plików QNAP nie pozwala na zrobienie czegokolwiek z dyskiem. Czy powinienem bo sformatować na np. ext4 i wtedy spróbować?
Jeśli sformatuję to QNAP (o ile uda się te uszkodzone sektory opisać i ominąć) to i tak sformatuje mi ponownie podczas instalacji systemu.
 
Jak sformatować dysk ręcznie? Komendy 'mkfs.ext4' brak. Mam tylko:
Kod:
mkafpconf     mke2fs        mkfs.hfsplus  mknod         mksshdconf
mkdir         mke2fs_64     mkfs.ntfs     mkntfs        mkswap
mkdosfs       mkfs.exfat    mkfs.vfat     mksdnod       mktemp

Spróbowałbym ręcznie sformatować dysk i wtedy puścić to sprawdzanie i oznaczanie bloków od nowa.
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. firmware
  2. boot