Pomoc Bad sectors

VoyTech

Passing Basics
Beginner
2 Czerwiec 2013
12
2
3
QNAP
TS-219P+
Ethernet
1 GbE
Witam. Otrzymuję z TS-219P (1 dysk aktywny) następujące komunikaty:

Level: Warning

[Harddisk 1] I/O error, sense_key=0x3, asc=0x0, ascq=0x0, CDB=28 00 72 04 5b 8c 00 00 08 00 .

[Harddisk 1] medium error. Please run bad block scan on this drive or replace the drive if the error persists.

Mam ustawiony cykliczny test dysku, który wykrywa uszkodzenie 257 bloków. Cóż, zdarza się. Jestem przyzwyczajony jeszcze z dawnych czasów, że bad sectory to normalka. Tym bardziej, że dysk chodzi już ładnych parę lat.
Jednak, myślałem, że system po prostu oznaczy sobie uszkodzone bloki i będzie "jechał" dalej.
Tymczasem jestem powyższe komunikaty pojawiają się naście razy dziennie. Dioda pracy dysku świeci się stale na czerwono. I zaczyna mnie to powoli wkurzać.
Oczywiście, wymieniłbym ten dysk na nowy albo przynajmniej dorzucił drugi, ale nie mam na to specjalnie czasu. Mogę także wyłączyć powiadomienia, ale przecież nie o to chodzi.

Poradźcie, proszę, jak sobie z tym poradzić.

Wiem, że może trochę bagatelizuję sprawę, ale jak pisałem, przywykłem do drobnych uszkodzeń.
Tym bardziej, że chyba wiem, jak doszło do tego uszkodzenia (QNAP wysiadł z mojej winy przy braku zasilania). A może jednak powinienem się poważniej zaniepokoić? Co myślicie?
 
chymmm, może nic nie wniosę wartościowego do tematu ale przypomniały mi się "piękne" lata więc pokopałem w domowym "skansenie" bo wiem o czym kolega Voy Tech mówił i oto wynik:

1.jpg

HDD z kontrolerem z "minionej" epoki
2.jpg
widok od dołu, dołożyłem linijkę aby młoda kadra coś sobie uświadomiła hehe

Na focie widać dokładnie o czym Voy Tech opowiadał
"kawał dobrej elektroniki" można z tego było coś wydłubać i wykorzystać a teraz te nano tranzystory w układach scalonych nie do "wykorzystania" :D

Może zrobimy jaki konkurs dla młodzieży?
zagadka 1. jakiej pojemności jest ten dysk twardy?
zagadka/żart 2 jakiego typu to złącze/slot w kontrolerze? (myślę że nawet młoda kadra z łatwością odgadnie)

miała być jeszcze zagadka 3 ale w tcj chwili nie znam odpowiedzi więc nie zadam pytania (z jaką prędkością odbywały się operacje IO).

i tu propozycja dla Silas-a, może więcej takich zagadek zrobimy, w specjalnym nowym dziale, dobrze poszperam to wygrzebę jeszcze parę ciekawych antyków ;)

kaktus
 
Ostatnio edytowane:
SCSI w wersji 1. ? Czy coś jeszcze bardziej starego <drapie się po głowie>

format: 5,25″
pojemność: 20,45 MB
prędkość: 3564 rpm
średni czas odczytu: 85 ms
transfer danych: 625 kb/s
cylindry: 615
głowice: 4
sektory: 17

MTBF 20,000 POH <- dętki rowerowe mają więcej :p


W firmie mam 100 MB dysk - rok temu jeszcze się wykrywał - pamiętam ze miałem na nim Windows 3.11 po PL zainstalowanego ! :D:D
PS: Pasjans "rzondzi":)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
W nagrodę lizak, rozwiązanie było w specjalnym dziale ;-) forum

Mam licencjonowaną "instalkę" do MS DOS (wersji nie pamiętam) i windows 3.1 ale nie wiem czy jeszcze zadziała - wiadomo dyskietki.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. skanowanie uszkodzonych sektorów