Pomoc Bardzo wolne działanie serwera podczas kopiowania plików

dj.johan

Passing Basics
Beginner
16 Styczeń 2016
15
1
3
35
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witam.

Od ponad roku jestem posiadaczem TVS 871 w wersji z i7 i 16GB Ram. Mam pewien problem który występuje od początku ale dopiero dzisiaj mam chwilę żeby sie tym zająć.
Chodzi o bardzo powolną pracę podczas kopiowania plików. Dla przykładu, podłą zam dysk przenośny bezpośrednio pod qnqp pod USB 3.0 i kopiuję powiedzmy kilka filmów o łącznej pojemności 500GB. Po pierwsze trwa to około 12 godzin a po drugie kiedy kopiowanie już się rozpocznie, zalogowanie się do qnapa przez www graniczy z cudem. Tak samo jak wejście przez otoczenie sieciowe na qnapa- katalogi otwieraja sie do kilku minut. Kiedy ten sam dysk podłącze pod laptopa i kopiuję przez sieć to problem jest identyczny. Tylko że wtedy widze jak balansuje prędkość kopiowania. Przeważnie jest to 15 do w porywach 35 mb/s z tym ze 15 ,0, 5, 20, 0 zwiecha na kilka sekund, 5, 25, 35, 0, zwiecha, 10, itd...
Mam nadal jeszcze mojego starego TS 251+ i kiedy na tej samej infrastukturze sieciowej odepnę 871 a podepnę 251+ i załącze kopiowanie tych samych plików z tego samego dysku wszystko działa płynnie i nie trwa to dłużej niż 20-30 minut. Prędkość kopiowania przez siec jak i z bezpośrednio podpiętym dyskiem wacha sie w granicach 80-116mb/s. Czyli winę sieci, sprzętu sieciowego, dysku przenośnego i laptopa raczej bym tu odrzucił.
Wracając do mojego problemu z TVS 871. Kiedy już mi się uda zalogować do systemu zużycie procesora wacha się w przedziale 0 do 3% a ramu ok 12 do 15 %. Mam zamontowane 2x4Gb jako zwykłe woluminy, 2x6Gb w raid 1 i dysk ssd 120 GB który robi mi za partycję cache.
Ma ktoś może jakieś pomysły o co tej skrzynce chodzi?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.4.1715 Build 20210630
Model serwera: QNAP TVS-871
Aha. W mojej poprzedniej wypowiedzi w ostatnim zdaniu chodzi oczywiście o dyski terabajtowe. Poprostu błąd w druku...
 
Witam ponownie,

Podpiąłem dysk do tylnego gniazda i sytuacja jest identyczna, tzn była. Problem częściowo zlokalizowany. Przyczyną zamulanie serwera zdaje się być fakt że mam załączone generowanie miniatur w czasie rzeczywistym. Kiedy kopiowałem dane do innego folderu czyli takiego w którym nie są generowane miniatury serwer nie muli. Nie jest to dla mnie usprawiedliwieniem ponieważ na moim staruszku 251+ takie ustawienie nie muliło serwera. Natomiast prędkość kopiowania nie zmieniła się i cały czas balansuje. Na próbę wystartowałem też kopiowanie z dysku twardego 1 na dysk 2 i maksymalna prędkość jaką wyciąga to ok. 33MB/s co jest też jakby trochę nie halo. W szczególności że jest to sprzęt klasy premium. Od procesora i7 i 16GB ramu oczekiwałem znacznie więcej a tymczasem jest to maszyna wolniejsza od starego 251+. zakupiłem jeszcze WD RED ssd 500GB i mam zamiar zainstalować na nim system ale wątpię żeby to coś pomogło. Czekam na wasze opinie bo ja do ekspertów nie należę.
 
W szczególności że jest to sprzęt klasy premium.
kolego .. nie porównuj Pentium do i3 czy i5 !

W szczególności że jest to sprzęt klasy premium.
Sam nas jest w stausie EOL (koniec wsparcia) i ma aż dwa rdzenie - jestem prawie pewien że Twoja komórka ma ich 4!

wracając do tematu - przełącz generowanie miniatur na generowanie w nocy - a nie na real-time, to powinno załatwić sprawę.

W tym wypadku , zastanowiłbym się nad zakupiem drugiego SSDka i połączenia ich w RAID żeby wykorzystać cache RW (żeby cache'ować zapis) ... musisz pamiętać że cache RW będzie wymagał 1 GB RAM na potrzeby cache'owania.

Creating the SSD Cache

upload_2021-8-7_17-12-52.png
 
Wyłączyłem generowanie miniatur ale nie jest to rozwiązaniem na wolne kopiowanie plików. Jak juz wspominałem w poprzednim poście prędkość kopiowania z dysku na dysk (czyli operacja wewnątrz jednostki) to tylko max 33 MB/s. Gdzie na starym NAS czyli ts 251+ predkość kopiowania z kompa na nas po sieci lan wynosiła stale 116MB/s. I to mnie irytuje.
Może wypowie się ktoś kto ma TVS 871 jak u niego sytuacja wygląda. Może te puszki są poprostu takie wolne...
 
Tego typu zachowanie miałem Ci ja na maszynie bodaj że 431, która pracowała na jakimś słabym ARMie 10 lat temu. Od radu dostał kopa w D i wymiana na intela. Na dwurdzeniowym i3 nawet, nigdy takiej sytuacji nie miałem.
Spróbował bym system postawić na jakimś małym SSD, 128-256GB. Więcej nie jest potrzebne. Pozakładać RAID5 na dane.
System na jednym dysku z danymi będzie zamulać na maksa, nie ma siły. Cache SSD raczej dużo nie pomoże.
 
upload_2021-8-10_19-28-36.png


upload_2021-8-10_19-29-11.png


i5 (4 generacja .. obecnie mamy badum tssssssssss 11-tą!) + 16 GB RAMu
koszt ? 800 zł (500 zł komp + powiększenie ramu do 16 GB) + karta PCI SATA + parę kabli SATA

wydajność ? zabijam śmiechem qnapa za 7-8 tyś zł typu TVS kolegi @Damian
@Pawliko - zapodaj koszta swojego proxmoxa , będziemy płakać ze śmiechu razem ;)
 
No i? Nie wiedziałem, że to jest jakiś konkurs kto ma 'dłuższego'... Kolega pisał, że ma 871 ja mam 671 - bliźniacze konstrukcje (proc i ram). System mam na SSD bez cache'u. Powyłączane aplikacje od qnapa, które nie są mi potrzebne. Przy kopiowaniu plików na dysk usb mogę pracować normalnie przez ssh/www. Jak mam coś sprawdzić to dajcie znać co.
 
Damian, WHITEMAX Dzięki za zainteresowanie problemem.

Damian - właśnie takie prędkości miałem na moim starym 251+ i podczas kopiowania danych, też mogłem pracować normalnie mając załączone generowanie miniatur LIVE. I tam był tylko quad-core 2.0GHz z 2GB Ramu. W TVS-871 mamy do dyspozycji 3.2 GHz i 16 GB ramu...
Mógł byś się pochwalić jaką masz konfigurację dysków twardych? Myślisz że tak jak pisał WHITEMAX założenie RAID5 i instalacja systemu na SSD pomoże?
Z resztą nie mam nic do stracenia. Narazie przesuwam dane z dysków żeby mieć 3 sztuki puste do zrobienia RAID 5. SSD 500 GB WD RED już czeka. Po jutrze jadę na urlop więc o wynikach dam znać prawdopodobnie dopiero we wrześniu.

Jeszcze raz wielkie dzięki :Deal:
 
  • Lubię to
Reakcje: whitemax

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dlaczego z Qnap na dysk zewnętrzy w windows kopiuje max 10MB/s
  2. wolne kopiowanie
  3. kopiowanie przez usb
  4. kopiowanie plików do NAS
  5. wolne działanie