Article Bezpieczne dane w mikrofirmie

Bezpieczne dane w mikrofirmie
Dbałość o przechowywane dane jest jednym z wyznaczników kultury biznesowej. Uświadomienie tego faktu klientowi zapewnia czerpanie zysków nie tylko ze sprzedaży, ale także ze wsparcia w zakresie zarządzania bezpieczeństwem danych.


Działalność każdej firmy, nawet najmniejszej, w dużym stopniu zależy od sprawnego zarządzania zdobytą wiedzą – o własnej ofercie, klientach, partnerach biznesowych, konkurencji itd. Ilość wyzwań stających przed właścicielami mikrofirm jest niemała. Największe to sprostanie rosnącej ilości danych i zapewnienie ich wysokiej dostępności, co przekłada się na konieczność stworzenia odpowiedniego zapasu pojemności oraz zagwarantowanie możliwości szybkiego przesyłania informacji/plików przez lokalną sieć komputerową. Do tego dochodzi kwestia wykonywania backupu oraz możliwości szybkiego przywrócenia dostępu do danych po wystąpieniu awarii.

[bimg=72|fleft]5340[/bimg] Portfolio QNAP obejmuje wolno stojące modele serwerów plików, mieszczące od 1 do 10 dysków, a także urządzenia o dużej mocy i wydajności (wyposażone w procesory Intel Xeon), przeznaczone do montażu w szafie przemysłowej, które mogą pomieścić od 4 (wysokość 1U) aż do 16 napędów (wysokość 3U). Dostępna jest też seria urządzeń z kieszeniami tylko na dyski 2,5-calowe (od 12 do 24). Tak bogata oferta umożliwia wybór właściwego urządzenia dostosowanego do skali funkcjonowania firmy. Właściciel serwera może sam dobrać twarde dyski, które zostaną zainstalowane, decydując o ich pojemności i innych parametrach.


View attachment 5338


Uniwersalne i dla każdego
Oferowane przez QNAP serwery plików Turbo NAS to wielofunkcyjne urządzenia, które zapewniają przechowywanie i udostępnianie plików w większości popularnych protokołów (SMB/CIFS, AFP i NFS). Dzięki temu, że zostały zbudowane zgodnie z koncepcją „wszystko w jednym”, mogą służyć również do innych celów. Najczęściej wykorzystywaną funkcją jest rejestrator obrazu z kamer telewizji przemysłowej podłączonych do lokalnej sieci. Możliwe jest także uruchomienie serwera drukarki, poczty elektronicznej lub stron WWW oraz przechowywanie i uruchamianie wirtualnych maszyn (macierze są certyfikowane do współpracy z wirtualnym środowiskiem firm Citrix, Microsoft i VMware). Serwery QNAP są zgodne z sieciowymi standardami DDNS i IPv6, możliwe jest też podłączenie jednego serwera do wielu przewodowych i bezprzewodowych sieci LAN. Plikami jak też samymi urządzeniami można zarządzać z poziomu urządzeń mobilnych z systemami iOS oraz Android dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji Qfile.


View attachment 5339


Bezpieczeństwo priorytetem
Ochrona danych przechowywanych w serwerach QNAP jest realizowana na wielu poziomach. W najprostszych modelach, mieszczących tylko dwa twarde dyski, można skonfigurować tryb kopii lustrzanej (RAID 1). W modelach mieszczących więcej dysków dostępne są też dodatkowe poziomy ochrony (RAID 5, 6, 10), możliwa jest również instalacja napędu zapasowego, który podejmie pracę w przypadku awarii jednego z dysków przechowujących dane.

[BIMG=300|fleft]5337[/BIMG] Administratorzy serwerów zyskują możliwość przyznawania uprawnień dostępu do znajdujących się na nich plików, folderów albo całych woluminów poszczególnym użytkownikom lub grupom. Wszystkie dane na dyskach mogą być szyfrowane kluczem AES-256, zgodnie z rygorystycznym standardem FIPS 140–2, co chroni przed wyciekiem informacji, gdy dysk zostanie skradziony. W bardziej rozbudowanych modelach zadbano także o bezpieczeństwo fizyczne. Urządzenie można przypiąć linką antykradzieżową, a każdy z dysków macierzy jest chroniony zamkiem.

Placówki, którym zależy na dodatkowym zabezpieczeniu danych, powinny zainwestować w drugi, bliźniaczy serwer i uruchomić synchroniczną replikację między tymi urządzeniami. Możliwy jest także backup na podłączony przez port USB lub eSATA zewnętrzny twardy dysk. Bardziej zaawansowane modele serwerów wyposażono w nadmiarowy zasilacz zapewniający ciągłość pracy w przypadku awarii podstawowego zasilacza, dostępne są też dodatkowe porty sieciowe.


Dystrybucja w Polsce
Wszystkie serwery plików QNAP mają 2-letnią gwarancję. Ich autoryzowanymi dystrybutorami są: ABC Data, EPA Systemy, Konsorcjum FEN oraz Veracomp.
Uświadomienie tego faktu klientowi zapewnia czerpanie zysków nie tylko ze sprzedaży, ale także ze wsparcia w zakresie zarządzania bezpieczeństwem danych.
 
  • Like
Reactions: kaktus