Pomoc chyba zostalem zhackowany

j4n3k

Entry Technician
Q Associate
4 Luty 2018
10
1
3
37
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam, chciałem was ostrzec. Jakoś niedawno zauważyłem że QNAP dość mocno się obciąża, procesor ma zużycie powiedzmy w granicach 80% dziś na mailu znalazłem dziwne maile kierowane do fwrite@live.ca wysyłane przez qnap o treści : array moj ip/wso.php oczywiście po kliknięciu linku wyświetlał się pełen dostęp do zasobów (każdego dysku) bez potrzeby autoryzacji... plik który to generował nazywał się wso.php i leżał sobie w katalogu web. Oczywiście qnap codziennie skanowany malware remover. Plik php nie do odczytania ponieważ zakodowany w fopo. Nie mam pomysłu skąd to się tam wzięło i z czym zainstalowało :/ pierwszy mail wysłany przez to dziadostwo mam z 25.12.2018 z godziny 00:30. Pozdrawiam i polecam sprawdzić qnapy.

ps.Jak ktoś będzie potrzebował więcej szczegółów oczywiście podeślę.

Wersja oprogramowania Firmware:Najnowszy
Model serwera: QNAP TS-453B
 
Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że to nie jest bezpośrednia wina SQLa, tylko WordPressa - polecam upgrade do najnowszej wersji samego WP oraz wszystkich wtyczek, motywów, itd. Oczywiście sugeruję przeskanować cały web pod kątem wso.php (sugestia z WSO Shell: The Hack Is Coming From Inside The House!).

Ktoś wykorzystał dziurę w WP i wstrzyknął Ci prawdopodobnie jedno z poniższych ...
 
A ja Wam powiem ze jakos nie dawno mialem odpalony serwer z domyslnym haslem SQL. W ogole nie uzywam SQL... patrze a tam proces MariaDB bierze mi 50-70% zasobow procka. Takze warto wylaczyc uslugi z ktorych nie korzystamy a zwlaszcza te w ktorych nie ustalilismy wlasnego hasla logowania.
 
  • Wow
Reakcje: pecet