Drugi serwer w sieci

marcmo

Entry Technician
Q Associate
4 Październik 2010
47
6
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Witam,

Używam obecnie HS-453DX w którym mam 2x10TB HDD i 2x 1TB SSD.
Przyznam, że robi się ciasno na serwerze.
Używałem przez chwilę dysku dołączonego przez USB ale estetycznie wypada to średnio i nie do końca działa tak jak bym sobie tego życzył.

Pytanie: co dalej zrobić żeby zwiększyć przestrzeń dyskową?
Rozważałem moduł rozszerzający cztero zatokowy ale z tego co widzę łączą się one przez USB-C co raczej nie wchodzi w grę, chyba że da się to jakoś przedłużyć ale najlepiej by było jak by się dało puścić to po LANie.
Ewentualnie dokupił bym jakiś prosty serwer który posłuży tylko do zbudowania macieży (wszystkie potrzebne mi usługi mam w 453DX).

Co polecacie?
 
Rozważałem moduł rozszerzający cztero zatokowy ale z tego co widzę łączą się one przez USB-C co raczej nie wchodzi w grę, chyba że da się to jakoś przedłużyć ale najlepiej by było jak by się dało puścić to po LANie.
a) wymień dyski na większe
b) kup normalnego nasa z 6 kieszeniami
 
a) miałem obawy co do dysków powyżej 10TB, może spróbuję 12 :s
b) korzystam z HD station a pod TV nie mam miejsca na takiego kloca.
 
Witam,

czy myślisz, że jest duża różnica pomiędzy 4 a 6 zatok w NAS ?

Miałem TS-451, teraz mam TS-651, jest większy o jakieś 5 cm na szerokości.

Owszem, to dość wiekowy serwer, ale ciągle daje radę.

Na dziś pomyślałbym o TS-h886.

Tak, wiem, to drogi serwer, ale możesz znaleźć jego wersję na 6 dysków.

Sprawdź wymiary, myślę, że się zmieści.

Pozdrawiam,

S.

ps. a co do dysków, to polecam kupić WD 14 TB na helu, wypruć z obudowy, jak ostatnio zrobił @pigers i cieszyć się dyskami z 5 letnią gwarancją i minimalną ilością potencjalnych błędów.

ps. 2 - mam u siebie 4 dyski Toshiby po 8 TB i coraz bardziej się nad tym zastanawiam. Na Amazonie bywają fajne promocje na te dyski, pisałem o tym na forum.
a) miałem obawy co do dysków powyżej 10TB, może spróbuję 12 :s
b) korzystam z HD station a pod TV nie mam miejsca na takiego kloca.

Nie kombinuj, idź od razu na 14 TB.

S.
 
b) korzystam z HD station a pod TV nie mam miejsca na takiego kloca.
działa ci ? :O

schowaj nasa do piwnicy - postaw sobie Nvidia Shielda czy jakieś zegbee pod TV i spokój
(oba urządzenia muszą być połączone kablem sieci LAN!)
 
działa ci ? :O
demon prędkości to nie jest ale działa

Zacznę chyba rzeczywiście od czyszczenia dysków, później przesiadka na większe, zmiana (dokupienie) serwera to już ostateczność.
Dzięki.
 
Większe dyski to jedno, postawienie systemu na SSD to drugie, rozważ tę opcję.

Zrobiłem to u siebie na wiosnę i serwerek odżył, koszt nowego dysku 512 GB Samsunga to około 400 PLN (85 €), więc cię nie zabije, pozostaje tylko problem zgrania danych na czas reinstalacji, ale zapewniam, że warto to zrobić.

S.
 
Mam system na SSD ale aplikacje plus wirtualki, plus najczęsciej używane pliki i 1TB zapycha się bardzo szybko. Tutaj jakoś sobie radzę.
Gorzej jest z archiwum (zdjęcia/filmy) których mam już ponad 8TB i robi się niebezpiecznie ciasno.
 
No to najpierw pomyśł o zmianie na 2 x 16 GB.

Nawet, jeżeli Qnap mówi, że się nie da...

Ja u siebie zmieniłem z 4 GB na 8 GB, a potem doczytałem, ze można dać 16 GB i żałuję.

To da Ci sporo.

S.
 
jak zużycie ramu nie przekracza 90% - to nie ma sensu kupować go więcej
 
Niby tak, ale 8 GB, to standard, 16 GB daje spokój...

Często koszty są niewiele większe niż 8 GB.

Polecam.

S.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. hs-453dx
  2. ts-451 10tb