Pomoc Duże obciążenie procesora w stanie spoczynku

demo

Entry Technician
Q Associate
6 Wrzesień 2016
86
9
8
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam,
Od pewnego czasu zaobserwowałem niepokojące obciążenie procesora w stanie spoczynku, tzn większość usług mam powyłączanych takich jak klient torrent, video station, photo station itd. W statusie systemu w zakładce procesy widnieje proces qsync.php który pożera aż 25% użycia procesora, drugim procesem jest bodajże vpnfilter który zabiera kolejne 25%.

Poniżej zrzut ekranu jak to u mnie wygląda, w tej chwili vpnfilter jest nieaktywny i nie wiem co go wywołuje:

ai.imgur.com_rc7HcKP.png


Może ktoś wie z czym to się je i jak zniwelować obciążenie procesora?


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.5 Build 20170413
Model serwera: QNAP TS-251+
 
Spróbowałam na chwilę obecną rozwiązania z qnap.com i dzała z 97 % na 1% CPU :)

"Thanks for writing us.

Please follow my instructions,

1. Then login to NAS via SSH using putty (Please refer the attached document for how to do it?)

2. Then copy & paste the following commands and execute it one-by-one in the SSH,

# killall -9 qsync.php

# killall -9 vpnfilter

# rm -f /etc/config/qsync.php

# rm -f /etc/config/qsync_init.sh

# rm -rf /mnt/ext/opt/fsget

# sed -i '/qsync_init/d' /etc/config/crontab


Please execute the above commands and make sure the VPNFILTER process removed or not? Kindly confirm.

Thanks!

Best Regards
Arun
QNAP Systems Inc.,"
 
pigers
fakt zrobiłem testowo manualny downgrade ( wg wskazówek z wiki) z 4.3.3 na 4.2.4 na testowym (czyt. domowym) sprzęcie i .... niby wszystko poszło ok ... ale tylko jeśli chodzi o dostęp przez http, bo już ze stacji roboczych z windowsem nie ma dostępu do udziałów - sprawdziłem układ plików na serwerze(qnap) i wychodzi na to, że downgrade w moim przypadku skończył się tym, że wszystkie udostępniane standardowo katalogi zostały przeniesione do innego katalogu o nazwie M..., a na ich miejscu pojawiły się linki do tych katalogów ... nie testowałem jeszcze czy upgrade, lub jeszcze coś innego to rozwiąże ...

chanelka44,
dzięki za podpowiedź ... sprawdzę czy to rozwiąże problem / a przy okazji .. miałaś komunikaty o błędzie związanym z zapisaniem ustawień z powodu insufficient ramdisk space ? ... bo być może jest to też z tym związane ...
 
Tak w tamtym tygodniu błędy się pojawiły z przepełnieniem ramdisk, obecnie ramdisk ma 89% nic nie usuwałam jeszcze. Przeskanowałam malware remover 2.1.2. usunął 4 pozycje. Ciekawe czy coś w sieci nie krąży... Na chwilę obecną procek i temp są OK.
 
przepełnieniem ramdisk
Restart NAS

wychodzi na to, że downgrade w moim przypadku skończył się tym, że wszystkie udostępniane standardowo katalogi zostały przeniesione do innego katalogu o nazwie M...
dziwne zachowanie, normalnie dane pozostają tam gdzie były .. chociaz u mnie na przykład mocno miesza CodexPack - z niezrozumiałych przyczyn wszystkie udziały lecą przez jego katalog (na damski parasol ?).
 
Przed błędami z RAMdisk w logach natrafiłam na :
qlogd[12365]: conn log: Users: Unknown, Source IP: 5.200.17.248, Computer name: ---, Connection type: HTTP, Accessed resources: Download Station, Action: Logout
qlogd 12365 - - qlogd[12365]: event log: Users: System, Source IP: 127.0.0.1, Computer name: localhost, Content: The system is unable to save your settings (file = [/tmp/.qbox_max_log.conf], section = [qbox=global], field = [CGI_Number], value = [2]) due to insufficient ramdisk space. If restarting the server does not solve the problem please contact support for further assistance.

atak? lokalizacja z rotterdamu i druga też ip z buenos aires....
wcześniej się to nie zdarzało.
 
na forum jest informacja że jest fala ataków na QNAPy, i producent ZALECA aby zainstalowac z AppCenter - Malware remover i pozwolić mu przeskanowac NASa.
Jak pokaże raport tzn że NAS był zainfekowany.

U mnie póki co tfu tfu nie ma nic , dostaje przy logowaniu Scan finished OK.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ramdisk
  2. jak wyłaczyć procesy