Pomoc Duże zużycie procesora

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Pacjent to QNAP TS-453A z 16GB RAM. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że wszystko wolno działa, app center się wolno otwiera, oglądanie historyczncyh nagrań w QVR Pro wolno działa, dostęp do katalogów wolny itd.
Popatrzyłem sobie dzisiaj na zużycie procesora i przez większość czasu jest ono na dość wysokim poziomie 60-80%. W załączniku przesyłam screen jak to wygląda obecnie, gdzie przez kilkanaście minut kompletnie nic na QNAPie nie robiłem, a jak widać zużycie procesora mocno skacze. Dodatkowo przy takich skokach najwięcej zużywają procesy System Processes oraz Procesy jądra.
Dodam, że pierwsze kilka minut które widać na screenie to praca z wyłączonym QVR Pro, a wtedy też widać wysoką utylizację procesora.

Czy to normalne zachowanie dla tego serwera, czy kwestia jakiś błędnych ustawień, albo jakiegoś wirusa etc?
 

Załączniki

  • monitor_zasobów.jpg
    monitor_zasobów.jpg
    257,3 KB · Wyświetleń: 75
Qumagie itd nie mam, w załączniku wrzuciłem jak wyglądają procesy dla tych dwóch grup. Tylko jak dla mnie to nic z tego nie wynika:)
 

Załączniki

  • p1.jpg
    p1.jpg
    26,4 KB · Wyświetleń: 54
  • p2.jpg
    p2.jpg
    33,2 KB · Wyświetleń: 63
Malware Remover mam i codziennie w nocy robi skan - nic nie wykrywa.

Screen z top poniżej:
top.jpg


Ogólnie powyłączałem teraz prawie wszystkie aplikacje w celach testowych i obserwuje czy to coś dało.
app.jpg
 
robisz miniaturki w Multimedia Console ?

ważne że jest aktywny i nic nie znajduje :)

qBoosta mozesz wyłączyć
security counselor nie musi włączony cały czas - robisz skan, czytasz zalecenia, wyłączasz
Download Station ? masz dockera.. zainstaluj w nim qBitorrenta i Jdownloadera - wiecej Ci nie potrzeba
plex server też wrzuc w dockera, przynajmniej będiesz w stanie ograniczyć mu zasoby jakie wciąga

może QVR wciągać Ci dużo CPU

dzisiaj u kolegi @Sycamor - odpaliłem dockera i qBittorenta - wyłączenie Download Station dało mu drugi oddech na jego starym nasie ! zeszło nam .. yy 20 minut ?
jakbym nie tłumaczył to pewnie z 10 minutek ;P
i jak ktoś mi powie że wyłączenie konta admin jest celowe i sensowne - to zabijamy od dzisiaj śmiechem xD
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Dzięki za porady, co niepotrzebne to wyłączyłem/usunąłem.

Miniatur w Multimedia Console nie robię, tzn. dawno temu się zrobiły jak wrzuciłem dane.

A zobacz, jak wyglądał wykres obciążenia procesora kilka minut temu (jeszcze przed Twoją odpowiedzią). Według mnie to ewidentnie coś jest nie tak - tylko co? :)
monitor2.jpg


Już jestem bliski zaorania całego QNAPa i instalacji wszystkiego od nowa aby wtedy sprawdzić jak "czysty" system się zachowuje.
 
Tak, do QVR mam podłączoną kamerkę, ale nie mam ustawionego żadnego wykrywania ruchu itd, więc to raczej nie QVR.
Z tego co widzę, to w momencie jak pojawiają się te piki przy obciążeniu procesora to udział w tym mają procesy systemowe (widać to też na moim screenie).
 
Nie no, nie przesadzajmy. To nie tak, że zainstalowałem wszystko co można i narzekam, że wolno działa. Ostatnie 2-3 dni faktycznie jakieś apki dotyczące synchronizacji/kopi danych instalowałem w celach testów, ale poza tym i do tej pory to tylko bezwzględne minimum. Tak na prawdę to na czym mi zależy do QVR, docker (mam tam kontroler od Unifi) oraz testowo jedna VM (home assistant) - ale ostatnio VM wyłączone bo nie mam czasu się bawić w HA.
Ale według mojej wiedzy (nie takiej bogatej jak Twoja, ale coś tam się orientuje) to wydaje mi się, że mój model powinien to spokojnie obsłużyć.

Co do postawienia od zera to taki mam zamiar. Tylko się zastanawiam jak to najlepiej zrobić:
- wyjąć dyski nr 2,3,4 a więc te z danymi. Dysk nr1 (czyli systemowy) sformatować i od nowa wszystko instalować po kolei i obserwować. A w drugiej kolejności podpinać kolejne dyski
- wyjąć wszystkie dyski, włożyć zupełnie inny dysk i na nim stawiać wszystko od nowa. Następnie podpisać dyski 2,3,4 i sprawdzać. A jak z jakiegoś powodu uznam, że wracam do obecnej wersji, to wymieniam tylko pierwszy dysk. Tylko to chyba tak nie zadziała, tzn. jak zainstaluje wszystko od nowa z nowym dyskiem, to potem wystarczy w slot nr1 włożyć stary dysk i wszystkie ustawienia będą "po staremu"?
 
- wyjąć wszystkie dyski, włożyć zupełnie inny dysk i na nim stawiać wszystko od nowa. Następnie podpisać dyski 2,3,4 i sprawdzać. A jak z jakiegoś powodu uznam, że wracam do obecnej wersji, to wymieniam tylko pierwszy dysk. Tylko to chyba tak nie zadziała, tzn. jak zainstaluje wszystko od nowa z nowym dyskiem, to potem wystarczy w slot nr1 włożyć stary dysk i wszystkie ustawienia będą "po staremu"?
jedyna sensowna opcja - tylko zrób kopie zapasową ustawień (panel sterowania qnapa -> backup w szukajce) , just in case ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 453a
  2. home assistant
  3. duże zużycie cpu
  4. counselor