Pomoc Firmware 4.1.x i restarty przy operacjach na dużej ilości danych

avis

Systems Admin...
Q's Expert
4 Grudzień 2010
364
119
43
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
QNAP
TVS-x71U
Ethernet
1 GbE
Większość z was mnie tu zna :p ale i tak witam :)

Jak wiadomo od niedawna możemy się cieszyć stabilna wersja QTS 4.1. Firmware jest ok gdyby nie mały fakt który jak dla mnie jest dosyć irytujący. Mianowicie odkąd używam wersji 4.1 a używam jej odkąd pojawiła się publiczna beta zauważyłem że moje skrzyneczki (pisze moje bo na początku problem dotyczył tylko jednej ale dziś zauważyłem podobne objawy na drugim moim sprzęcie) dotknął problem restartu w momencie kiedy są one zajęte operacjami na dużej ilości danych. Dokładniej np kiedy na mój mocniejszy model kopiuję dużą ilość danych (ok 1TB samych plików ISO) urządzenie w pewnym momencie doznaje zwisu i to tak totalnego że nawet nie można sie do niego dostać nawet przez SSH i jedynym wyjściem jest jego ręczne wyłączenie. Dodam że dzieje się tak i przy kopiowaniu ozywając protokołu SMB i RTRR. Innym z kolei objawem oprócz zwiechy jest po prostu restart. Na początku myślałem że problem ten dotyczy tylko jednego mojego sprzętu ale niestety dziś się dowiedziałem że mój słabszy QNAP robi to samo tyle że w tym przypadku zaliczył restart przy kasowaniu tych danych o których mówiłem powyżej poprzez File Station. stąd też zwracam się z prośbą do userów którzy posiadają ARMowe wersje QNAPów żeby dali znać czy spotkali się z takimi przypadłościami. Na koniec dodam że takich akcji nie doświadczyłem na firmware 4.0.x a kopiowałem ponad 2 razy tyle danych.

a zapomniałem dodać moje sprzęty na których mam takie akcje to:

TS-420 z 4xWD RED 2TB (Raid 5) 4.1.0 Build 0612
TS-210 z 2xSeagate Constelation 1TB (Raid 0) 4.1.0 Build 0612
 
  • Love
Reakcje: kaktus
Nie będę ukrywał, że przy aktualizacji Qnap zaliczył zgon i był reanimowany...
Czytałem na innym forum, żeby w takiej sytuacji spróbować raz jeszcze wgrać ten sam FW co dziś uczyniłem. Zobaczę jutro, jeżeli będzie OK to OK, jeżeli nie pomoże będę chciał cofnąć się do 4.0.7
 
Czytałem na innym forum, żeby w takiej sytuacji spróbować raz jeszcze wgrać ten sam FW co dziś uczyniłem.
Jak domyślam się autorem tego postu był pewnie jakiś użytkownik serwera...
No cóż mylił się.
Okazuje się, że aktualizacja tej samej wersji firmware'u pomija flashowanie partycji /dev/sda4/. Dlatego, aby kompletnie nadgrać oprogramowanie, należy zawsze użyć innej wersji od tej obecnie zainstalowanej.

To zachowanie było powodem wielu nieudanych prób postawienia systemu, a skończyło się napianiem nowego opisu How-To - System nie startuje i Finder nie wykrywa serwera :)
 
Ponowne wgranie FW 4.1.0 nie pomogło, jestem po wgraniu FW 4.0.7
Pewnie, że nie pomoże. Bo nic się nie zaktualizuje o czym pisałem wyżej.

Tak czy inaczej...
Mam oprogramowanie 4.1.1 build 0821 dla modeli TS-110/119/120/121, TS-210/219, TS-410/419P/421
Ktoś zainteresowany?
 
I jak? Dokonaliście już testów?
Ta ale jak juz ci pisałem jest lipa bo www mi nie odpowiada SSH też tak wiec nie wiem nawet które usługi pracują a które nie. Na pewno mam dostęp do zasobów i QFinder widzi Qnapa. Po downgrade do poprzedniej wersji wszystko wraca do normy

PS działa jeszcze FTP
 
Oki ruszyło zwracam honor :p Jaki status ma ten soft?? jest bliżej wydania ostatecznego czy bliżej pierwszych bet?? Bo coś strasznie długo usługi podnosi od restartu minęło ze 20 min

@Silas sorry może przestane być lubiany może stąd wylecę ale muszę to powiedzieć, Ogarnijcie się bo z tego co wiem to jest forum dla ludzi którzy niekoniecznie się znają na informatyce a jak tak czytam wasze teksty to od jakiegoś czasu jest coraz więcej chamskich odpowiedzi w stosunku do użytkowników. Ja osobiście mam w nosie co i jak do mnie piszecie bo tak czy inaczej sobie poradzę ale proponuję troszkę stonować bo bądź co bądź wystawiacie wizytówkę firmie Qnap
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
:/ jak migrowałem swoje qnapy z wersji 3 do 4 to na wszystkich robiłem tak samo i jeden 239 PRO II+ też mi się wysypał ale zgona zaliczył totalnego nawet się nie pingował, finder go nie widział - nic - FEN mi powiedział jak podłączając monitor i klawiaturę go zreanimować bo inaczej nic się nie dało także nie wiadomo od czego to zależy ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. odzyskiwanie danych z raid
  2. dwa qnapy iscsi