Pomoc Foldery domowe. limit pojemności home admina

sebii20

Entry Technician
Q Associate
15 Wrzesień 2014
56
3
8
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam kolegów.

Zacznę może od przywitania się, ponieważ jest to mój pierwszy temat na forum. Wcześniej od półtora roku nigdy nie miałem problemów z QNAP'em, uptime miałem prawie rok wszystko pięknie śmigało, aż do momentu gdy zachciało mi się aktualizować firmware do 4.1 i po tej aktualizacji piękne działanie się skończyło, a zaczęły się same problemu. Po tej aktualizacji mam z serwerkiem więcej problemu niż pożytku...
Ale do rzeczy, pacjent to TS-112P, miałem identyczny problem jak z tematu:

Rozwiązany - Konto admin - nie działa stare hasło

Udało mi się go rozwiązać według instrukcji zawartej w tym temacie, wszystko działa jak należy oprócz funkcji folderów domowym. Po wykonaniu tej instrukcji z tematu z folderami domowymi stały się dziwne rzeczy, wogóle wszystko się rozjechało, dane się usunęły. Teraz po włączeniu funkcji folderów domowych ja, jako admin mam pojemność folderu home 32MB !

upload_2014-9-15_16-21-55.png


Inni użytkownicy wydaja się być ok, maja taką pojemność udziału home, jak przypiszę im w przydziale. Adminowi oczywiście przydziału nie da się przypisać, ogólnie udziały sieciowe widzę z prawidłową pojemnością, oprócz udziału home. Znajdują sie w nim jeszcze jakieś dziwne pliki których wcześniej nie było i nie da sie ich usunąć:


upload_2014-9-15_16-18-52.png



Bardzo proszę o pomoc, może ktoś miał podobny przypadek. Nawet mi się nie chce myśleć gdybym miał całego NAS stawiać na nowo ;/ Folderów domowych używam i potrzebuje tą funkcję.
 
No to już chyba widzisz gdzie jest problem ?
Zmień na:
Kod:
admin:x:0:0:administrator:/share/homes/admin:/bin/sh

gościa też gdzieś w kibel wwaliłeś
Zrestartuje Qnapulca po tej zmianie.

PS
Miałeś wcześniej QTS 3.xx ?
 
Więc tak, po kolei:

Czy widzę gdzie jest problem? No widzę, że przy admin jest coś innego niż przy innych użytkownikach, ale nie ogarniam linuksa.
Jak mam zrobić kopie tego pliku? Jeśli już do tego doszliśmy, to proszę powiedźcie mi co i jak po kolei, tak jak już wcześniej pisałem linuks jest moją słabą stroną, więc sorry jeśli Wam sie wydaje że to są głupie pytania.

Kiedyś miałem 3.xx jednak było to dawno. Stało mi się tak z tym kontem admina po jakiejś aktualizacji, jednak była to aktualizacja juz w wersji 4.xx
 
Dzisiaj wieczorem jak już użytkownicy skończą z NASa korzystać sprawdzę czy ta zmiana faktycznie naprawi twój problem i czy nie zainicjuje odliczania do startu w kosmos.
No dobra sprawdziłem. Nic nie wyje....o !
Doprowadziłem go do twojego stanu

ai.imgur.com_XYTq9Eu.png


Po czym wykonałem operację w drugą stronę.

Oczywiście za pierwszym razem dupa.. bo wszystkie ważne configi to dowiązania z z
Kod:
/mnt/HDA_ROOT/.config/
więc będzie to
Kod:
/mnt/HDA_ROOT/.config/passwd
a nie jak podałem
Kod:
/etc/passwd

Oczywiście przy tej operacji musisz być czujny jak pies podwójny, bo rypnięcie się w edycji tego pliku może kosztować cię brakiem dostępu via ssh.
Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach w obsłudze np edytora vi poproś kogoś o wprowadzenie tych zmian.

Ewentualnie zainstaluj PLEXA ;)