Instruktaż/Tutorial Forum dyskusyjne na QNAP - bezpłatne - tutorial

wojtekdu

Systems Admin...
Q's Expert
6 Marzec 2015
387
34
28
63
Lisów
lisow.eu
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Tak jak obiecałem podczas walki z instalacją i konfiguracją mojego forum zamieszczam kompletny tutek pozwalający założyć i skonfigurować forum dyskusyjne na bazie SMF. Simple Machines Forum - w skrócie SMF - to bezpłatny, profesjonalny pakiet oprogramowania, który pozwala w kilka minut założyć własną społeczność online. SMF jest napisany w języku PHP i używa bazy danych MySQL.
Co potrzebujemy aby zainstalować i uruchomić SMF?
  1. Uruchomiony serwer WWW na naszym NAS najlepiej z dowiązaną domeną (działającą stroną www ale nie koniecznie)
  2. Zainstalowany serwer SQL
Zaczynamy. Zakładam, że serwer www jest uruchomiany.

upload_2018-9-21_12-26-38.png

Oczywiście jeśli macie certyfikat SSL powinno być włączone bezpieczne połączenie HTTPS.
Mamy zainstalowany i uruchomiony serwer SQL.

upload_2018-9-21_12-32-18.png


Aby sobie ułatwić zarządzanie bazami warto zainstalować phpMyAdmin.
upload_2018-9-21_12-33-47.png


Mnie osobiście nie udało się go znaleźć w AppCenter więc skorzystałem z Centrum aplikacji :: QNAP
Ściągnąłem paczkę i ręcznie ją zainstalowałem.
Warto wiedzieć, że domyślnie login i hasło do phpMyAdmin to login: root, hasło: admin
Oczywiście zaraz to zmieniamy na użytkownika swojego z bardziej bezpiecznym hasłem. To bardzo ważne.
Teraz ze strony Simple Machines Forum - Free & open source community software ściągamy pakiet instalacyjny SMF. Można wcześniej się zarejestrować, trwa to chwilę i później będziemy mogli skorzystać ze wsparcia technicznego.

upload_2018-9-21_12-40-57.png



upload_2018-9-21_12-42-51.png


Ja wybrałem stabilną wersję 2.0.15 i pobrałem ją w postaci pliku zip Waga pliku 2,57MB. Pobrałem również plik językowy. Waga pliku 232kB.

upload_2018-9-21_12-45-49.png


Rozpakowałem pobrany plik smf_2-0-15_install.zip do folderu chwilowego na komputerze stacjonarnym. Jest tego trochę i ważne żeby do rozpakowania użyć jakiegoś stworzonego na chwilę katalogu bo będzie nam łatwiej przesłać rozpakowane pliki na nasz NAS. Rozpakowywanie chwilę trwa.

upload_2018-9-21_12-56-1.png

Waga katalogu po rozpakowaniu 7,12MB. Teraz w katalogu na serwerze tam gdzie mamy zawartość strony, zwykle jest to Web zakładamy folder dla naszego forum i kopiujemy wszystkie wcześniej rozpakowane pliki. Teraz rozpakowywujemy plik językowy smf_2-0-15_polish-utf8.zip
upload_2018-9-21_13-1-26.png

Kopiujemy go również na serwer QNAP. Jeśli podczas kopiowania spyta się czy zamienić istniejące pliki wyrażamy zgodę. W ten sposób mamy wszystkie pliki gotowe do wykonania instalacji. Instalacji dokonujemy przez przeglądarkę internetową. Wpisujemy:
publiczne IP naszego serwera/katalog ze skopiowanymi plikami/install.php.
Jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie powinno się pojawić pierwsze okno instalatora.
upload_2018-9-21_13-9-18.png

Klikamy Kontynuuj
upload_2018-9-21_13-10-31.png

Tutaj wpisujemy nazwę naszego serwera baz danych (ja zostawiłem localhost. Musimy wpisać użytkownika i hasło do phpMyAdmin oraz podajemy nazwę bazy danych jaką ma założyć instalator. Klikamy Kontynuuj.
upload_2018-9-21_13-13-20.png

Tutaj wpisujemy nazwę naszego forum (wyświetlana potem u góry ekranu forum), oraz adres naszego forum. Z reguły instalator poprawnie wykrywa adres. Ważne żeby odznaczone było pole "Użyj UTF-8 jako domyślnego systemu kodowania". Jeśli je zaznaczymy pojawiają się problemy z wyświetlaniem polskich znaków. Klikamy Kontynuuj.
upload_2018-9-21_13-16-50.png

Instalator powiadomił nas o utworzonej bazie danych. Klikamy na Kontynuuj.

upload_2018-9-21_13-18-6.png


Teraz tworzymy konto administratora forum. Podajemy jego nazwę, hasło, adres mailowy oraz dla bezpieczeństwa hasło do phpMyAdmin. Klikamy Kontynuuj.
upload_2018-9-21_13-21-5.png


W ten sposób zakończyliśmy instalację. Ważne aby zaznaczyć pole usuwające plik install.php. Jeśli ktoś uruchomiłby zdalnie plik mógłby przeinstalować całe forum zmieniając jego parametry. Kliknięcie na link twoje nowo zainstalowane forum u mnie nie zadziałało. Odwoływało się do localhosta a ja robiłem to z poziomu obcego komputera zdalnie.
Uruchomiłem forum wpisując w przeglądarkę:
publiczne IP naszego serwera/katalog ze skopiowanymi plikami/index.php.
Otrzymałem coś podobnego do tego:
upload_2018-9-21_13-26-19.png

I tutaj zaczęły się moje kłopoty. Otrzymałem informację z forum SMF żeby użyć pliku repair_settings.php
Plik można pobrać od nich ze strony.
upload_2018-9-21_13-28-32.png

Przekopiowujemy pobrany plik do naszego katalogu na serwerze i uruchamiamy z poziomu przeglądarki.
publiczne IP naszego serwera/katalog ze skopiowanymi plikami/repair_settings.php.

upload_2018-9-21_13-31-43.png

Niebieskie podpowiedzi sugerują złe wpisy, ale nie do końca bo gdybyśmy kliknęli english nasze forum zmieniłoby język. Klikamy tylko w te linki w których widzimy wpisy z IP localhosta czyli 127.0.0.1
upload_2018-9-21_13-34-46.png

Klikamy na niebieski link i wpis http://127.0.0.1/smf...... zostanie podmieniony na właściwy.
Musimy przeklikać wszystkie wpisy z IP 127.0.0.1
Na koniec u dołu ekranu klikamy Save Settings.
Uruchamiamy nasze forum ponownie:
publiczne IP naszego serwera/katalog ze skopiowanymi plikami/index.php. I teraz jest już prawie OK

upload_2018-9-21_13-39-5.png


Jeszcze tylko jedna bardzo ważna rzecz. USUWAMY plik repair_settings z naszego serwera - koniecznie !!! Poważne niebezpieczeństwo o czym przypomina nam uruchomiony program. Teraz będzie to wyglądało tak:

upload_2018-9-21_13-49-2.png


Jeśli chcemy może zmienić wygląd naszego forum ściągając ze strony odpowiedni plik
SMF Theme Site
Musimy jedynie zwrócić uwagę na wersję naszego forum. Jeśli instalowaliśmy 2.0.15 to musi być to plik dla tej wersji. Najlepiej odfiltrować style
upload_2018-9-21_13-54-36.png

Plik ze stylem to zip. Nie rozpakowywujemy go tylko instalujemy z poziomu forum
upload_2018-9-21_13-55-54.png

I na samym dole wskazujemy plik zip

upload_2018-9-21_13-56-27.png


To już wszystko. Mam nadzieję że w jasny i czytelny sposób opisałem proces instalacji SMF. Bardzo fajnie napisane forum. Polecam.








Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.5.0699 Build 20180914
Model serwera: QNAP TS-251
 

Załączniki

  • upload_2018-9-21_13-0-30.png
    upload_2018-9-21_13-0-30.png
    4,8 KB · Wyświetleń: 83
Jeśli forum ma działać to musi mieć jakąś domenę, bo jak wywołać je z poziomu przeglądarki. Oczywiście domena może być wykupiona i można przekierować ją na adres IP naszego serwera, dlatego napisałem "nie koniecznie".
 
No oczywistym jest, że aby wywołać forum z poziomu przeglądarki nikt nie będzie wpisywał adresu IP serwera i ścieżki do pliku index.php. Oczywiście można ale chyba nie o to chodzi. Ja osobiście na NAS mam uruchomiony serwer WWW i przekierowuję z poziomu strony, która jest posadowiona na NAS razem z forum. Strona oczywiście posiada swoją domenę www.lisow.eu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. phpmyadmin hasło