FAQ Jak połączyć Orange ONT do routera QHora-301W/322 i innych od QNAP, aby korzystać z usługi Orange Światłowód i raz na zawsze zapomnieć o FunBoxie?

Status
Pierwszy post tej dyskusji to wpis Wiki. Może być on edytowany przez każdego z odpowiednimi uprawnieniami.

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 213
31
2 324
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Jak połączyć Orange ONT do routera QHora-301W/322 i innych od QNAP, aby korzystać z usługi Orange Światłowód i raz na zawsze zapomnieć o FunBoxie?


FAQ


Czy router QNAP Qhora może zastąpić oryginalny router FunBox?
- Tak


Co to jest terminal ONT?
- ONT (Optical Network Terminal) lub ONU (Optical Network Unit) - to zakończenie sieci - jednostka abonencka. Posiada wbudowany przetwornik optyczny z wyjściem na port RJ45.
1702469880878.png

Idąc od prawej strony:
- wejście portu światłowodowego - Internetu Orange Światłowód
- po środku wyjście RJ45 - czyli przekonwertowany sygnał ze światłowodu na protokół sieci komputerowej
- od lewej strony wejście zasilania
- przycisk wł/wył.

Jak wygląda schemat takiego połączenia?
1702470037666.png


Skąd mogę otrzymać terminal ONT?
- O terminal ONT można prosić podczas składania zamówienia na Internet Światłowód lub jej trakcie kontaktując się działem obsługi klienta. Dobrym pomysłem jest uargumentowanie otrzymania ONT na podobny sposób: "Przenoszę swój główny router ze strychy, gdzie chciałbym mieć zainstalowany ONT, a przewodem LAN, który mam puszczony na półpiętro chciałbym korzystać z FunBoxa lub innego routera jeśli to możliwe."


Jak skonfigurować Qhora do pracy z ONT?
  1. Przygotuj takie informacje jak login i hasło PPPoE.
    PPPoE możesz uzyskać logując się na swoje konto w portalu Orange. w Ustawieniach usługi i zabezpieczeniach znajdziesz tam informację o PPPoE.
    1702470419282.png


  2. Podłącz się do 2, 3 lub 4 portu LAN do swojej QHora lub zrób to za pomocą WiFi

  3. Przeprowadź jej wstępną konfiguracje jest jest to wymagane.

  4. Opcjonalnie. Jeśli ONT nie działa poprawnie na 10Gbitowych portach, możesz z pierwszego portu LAN utwórz port WAN.
    1_konfiguracja_wan_na_port_lan1.png


  5. Do portu LAN1 (od teraz WAN) w routerze QHora podłącz patchcordem ONT od Orange.
    1702470037666.png

  6. Przejdź do zakładaki zarządzania VLAN'ami:
    2_tworzenie_nowego_vlan_na_wan.png

  7. W prawym górnym rogu kliknij przycisk:
    3_przycisk_dodaj_vlan.png


  8. Skonfiguruj pola jak poniżej:
    4_utworz_vlan35_dla_interfejsu_wan.png
    • Interfejs: WAN
    • Identyfikator VLAN, wpisz 35
    • MTU, ustaw: 1492
    • oraz w konfiguracji portów oznacz port 1
  9. Zjedź myszką w dół do zakładki konfiguracji adresów IP i skonfiguruj pola jak poniżej:
    5_ustaw_autoryzacje_ipv4_pppoe.png
    • IPv4 Typ Połączenia, wybierz PPPoE
    • Nazwa użytkownika i hasło wprowadź dane PPPoE (patrz pkt. 1)
  10. Kliknij przycisk Zastosuj

  11. Voila
 
  • Flexed Biceps
Reakcje: Lebcio
Czyli jak mam łącze 2gb to niestety hora tego nienobslucy? Bo z.ont można tylko podłączyć do złącza 1gb?
 
Nie. Można też do WAN'ów 10Gbit. To jest opisane tylko just in case, gdyby komuś nie działało. Można podłączać się pod WAN 10Gbit.
 
  • Lubię to
Reakcje: PiDi
Nie. Można też do WAN'ów 10Gbit. To jest opisane tylko just in case, gdyby komuś nie działało. Można podłączać się pod WAN 10Gbit.
Dzięki, a czy masz.moze doświadczenie czy działa poprawnie tv od orange z tym routerem? I czy faktycznien wzrost wydajności, jakości wifi jest faktem?
 
QHora-301W generalnie jest wybierana ze względu na dość mocne to WiFi. Testowałem raz u siebie i dobrze to działało.
Nie testowałem natomiast telewizji.
Uwaga! Obecnie QHora-301W jeszcze nie wspiera zmiennego adresu IP, tylko stały.
Dzieję się to za sprawą tego, że musisz dodać kilka wpisów do opcji klienta DHCP na WAN. Dopiero w kolejnych wersjach będzie to możliwe.
 
Status
Pierwszy post tej dyskusji to wpis Wiki. Może być on edytowany przez każdego z odpowiednimi uprawnieniami.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qhora
  2. vlan
  3. Orange
  4. qhora 301