Pomoc Jak podzielić dysk

rmia

Nowy użytkownik
Noobie
27 Marzec 2018
4
1
3
41
QNAP
null
Ethernet
null
Witam

Kupiłem QNAPa, włożyłem 2 nowe dyski 6 TB RED, ustawiłem RAID 1, przez kilkanaście godzin trwała budowa macierzy, aktualnie gdy wejdę w dyski widzę coś takiego:

Zrzut ekranu 2018-04-01 o 10.37.47.png


Potrzebuję mieć:
  • miejsce na backupy Time Machine
  • miejsce na ręczne backupy
  • miejsce na zdjęcia
  • miejsce na muzykę
  • część nieprzydzielonego miejsca na przyszłe zastosowania
Pytanie - jak dokonać podziału? Przeglądałem na razie manuala QTS 4.3.4 ale może są jakieś lepsze zasoby albo możecie mnie poprowadzić co trzeba zrobić. Najbardziej zastanawia mnie ten już utworzony wolumen, którego ja nie tworzyłem - czy powinienem go usunąć skoro zajmuje on praktycznie całą pojemność dysku? Mam na razie bardzo mgliste pojęcie czym są migawki, pula pamięci i woluminy, więc na pewno zamierzam jeszcze więcej o tym poczytać


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0537 Build 20180331
Model serwera: QNAP TS-431P
 
Cześć,
Skoro masz mgliste pojęcie o tym czym są migawki, to dobrze, że masz utworzony wolumen prosty.
To co masz na dysku do odpowiednik sformatowanego dysku pod Windowsem. Jest to wolna przestrzeń do wykorzystania na twoje dane.
W dalszej kolejności powinieneś utworzyć sobie 'foldery udostępnione'. Zrobisz to w: >panel sterowania>uprawnienia>foldery udostępnione.
Więc nic już nie dzielisz, tylko tworzysz katalogi.
Wesołych Świąt
 
No to ruszyłem :)
Stworzyłem dwa dyski Single. Powoli zaczynam coś rozumieć z tego. Na razie wszystko działa.

Przydałaby się jakaś instrukcja (po Polsku dla takich starych dziadków jak ja), która przynajmniej na początku pomogłaby trochę to ogarnąć.

Dzięki za pomoc
Jacek