Pomoc Jak to wszystko najlepiej ustawić?

Gravis

Entry Technician
Q Associate
4 Listopad 2021
65
1
13
8
44
QNAP
TS-x53D
Ethernet
null
Hej!
Aktualny setup: TS-453D z 2x16GB pamięci RAM oraz 2x Seagate 4TB ST4000VN008 w RAID1 .
Wszystko stoi dockery itd i działa fajnie, ale dokupiłem trochę sprzętu, który chcę dołożyć.

Chciałem zapytać jak powinienem to zrobić w miare możliwe bezboleśnie i które dyski SSD użyć do czego oraz czy dobrze kombinuje ze w tym setupie najlepsze będą x2 RAID1 dla dwóch par dysków ?

Dotarły do mnie dobroci w postaci:
  • Karta QM2-2P-344
  • SSD 1TB Samsung 980 NVME
  • SSD 1 B WD BLACK SN750 NVME
  • 2x HDD Seagate IronWolf Pro 14 TB 3,5 ST14000NE0008
 
Ludzie teraz mocno się upierają na to żeby system stał na RAID1 z SSD (nie wiem po co .. no ale .. ) i na tym systemie stawiasz VMki/Dockera, a dane mielą się na HDD

Jak dla mnie .. robisz sobie kopię ustawień dockera (chyba robisz ją co nie ?) + jego wolumenów i katalogów dzielonych QNAPa (udziały).

Wyjmujesz wszystkie istniejące dyski - montujesz SSD do karty i na niej robisz nowy system i instalujesz apki (wiesz co masz zainstalowane w appcenter ?).

dodajesz z powrotem stare HDD i przyłączasz je - sprawdzasz czy wsio bangla z udziałami (masz liste z wcześniej).

w tym momencie już powinno być żwawiej.

teraz masz opcje:
1. migracja RAID1 na większe dyski , plus zaoranie starych dysków w PC i montaż w QNAPie, jako kolejna osobna pula
2. dodanie nowych dysków jako osobna pula.
3. schowanie dysków do szafy ;P

Czemu nie wspominam o QTier/Cachowaniu ? bo moim zdaniem jest to mało użyteczne .. a czasami (@Sycamor ) są przeboje jak chcesz odpiąc dysk z cache :>
 
Raczej nie chciałbym ustawiać RAID1 na SSD bo też nie widzę z tego pożytku i tutaj właśnie pytanie czy warto zrobić z jednego system, a drugi na cache? Jak ustawć te SSDki?

Dockery mam w portainerze - jak najlepiej zrobić ich kopię? Jest gdzieś jakiś poradnik moze na forum?

Czy powinienem zrobic kopie ustawien z panelu sterowania czy zupełnie o tym zapomnieć i wszystko od zera?

Obecnie mam jeszcze miejsce na tych dwóch 4TB, dlatego poczekam aż zacznie brakować i dopiero podepnę te 14stki.
 
Dockery mam w portainerze - jak najlepiej zrobić ich kopię?
Rozwiązany - Konwersja istniejącego kontenera do pliku compose.yml + Wiedza - Docker a backup wolumenów (tutaj musisz dopisac sobie czy robisz ZIPa czy coś innego ..).

Niestety portainer nie ma opcji kopii zapasowej kontenerów :(

jednego system, a drugi na cache? Jak ustawć te SSDki?
To wsadź jeden SSD do karty - zainstaluj system i konfiguruj.

Czy powinienem zrobic kopie ustawien z panelu sterowania czy zupełnie o tym zapomnieć i wszystko od zera?
Jak dla mnie klikaj od zera, popatrz na co to masz, porób screeny - już wiesz co byś zrobił inaczej.

Obecnie mam jeszcze miejsce na tych dwóch 4TB, dlatego poczekam aż zacznie brakować i dopiero podepnę te 14stki.
To będzie wymiana dysków w RAID1 czy dodanie kolejnej puli (kolejny RAID1) ?
 
@pigers mam problem z odpaleniem skryptów z linków od Ciebie. W sume to nawet nie wiem co robię źle :O
sh jaml1.sh
Dumping container config to YML ...
'aml1.sh: line 11: syntax error near unexpected token `do
'aml1.sh: line 11: `do


To wsadź jeden SSD do karty - zainstaluj system i konfiguruj.
Taki jest plan - dysk właśnie zamontowałem do karty rozszerzeń.

Jak dla mnie klikaj od zera, popatrz na co to masz, porób screeny - już wiesz co byś zrobił inaczej.
W sumie to nie powinno dużo zająć - skopiowałem ustawienia firewalla to chyba dla mnie najważniejsze..

To będzie wymiana dysków w RAID1 czy dodanie kolejnej puli (kolejny RAID1) ?
Myślałem właśnie, żeby na razie póki miejsca mi nie brakuje przytrzymać dyski w szafie, a później wrzucić je jako kolejny RAID1 w przypadku braku miejsca.
 
Nie wiem co robię źle. Kopiuję kod Bash i wklejam do notepad++ zapisując jako .sh
Wgrywam na serwer i w danej lokalizacji gdzie plik w konsoli wpisuje bash nazwapliku.sh

A wyrzuca jak niżej:

bash docker.sh
Dumping container config to YML ...
'ocker.sh: line 11: syntax error near unexpected token `do
'ocker.sh: line 11: `do


Czy muszę to robić z konta admina czy inne konto z tymi przywilejami też jest ok?
 
Wszystkie moje skrypty zakładają że pracujesz na koncie admin

Sprawdź czy linia DL=$(docker container ls --format "{{.Names}}") się wykonuje się prawidło
1643050186292.png


Czy czasem nie zwraca błędu
1643050202856.png

bo pewnie będziesz miał problemy później
Nie wiem co robię źle. Kopiuję kod Bash i wklejam do notepad++ zapisując jako .sh
Wgrywam na serwer i w danej lokalizacji gdzie plik w konsoli wpisuje bash nazwapliku.sh
Poprawnie.

Może coś niepoprawnie się zapisuje ?
 
Wszystkie moje skrypty zakładają że pracujesz na koncie admin

Sprawdź czy linia DL=$(docker container ls --format "{{.Names}}") się wykonuje się prawidło
Pokaż załącznik 39164

Czy czasem nie zwraca błędu
Pokaż załącznik 39165
bo pewnie będziesz miał problemy później

Poprawnie.

Może coś niepoprawnie się zapisuje ?
DL=$(docker container ls --format "{{.Names}}");echo $DL
plex portainer thelounge speedtest qbittorrent

Wsio się zgadza..


[/share/CACHEDEV1_DATA/Share1/qbit] # bash -x jaml1.sh
++ docker container ls --format '{{.Names}}'
+ DL='plex
portainer
thelounge
speedtest
'bittorrent
+ array='(plex
portainer
thelounge
speedtest
'bittorrent
++ date +%Y%m%d
+ CDATE=$'20220124\r'
+ WD=$'/share/CACHEDEV1_DATA/Share1/qbit/\r'
+ PA=$'/share/CACHEDEV1_DATA/Share1/qbit/_BACKUP_20220124\r/\r'
+ mkdir -p $'/share/CACHEDEV1_DATA/Share1/qbit/_BACKUP_20220124\r/\r\r'
' command='docker run --rm -v /var/run/docker.sock:/var/run/docker.sock:ro red5d/docker-autocompose
' echo 'Dumping container config to YML ...
Dumping container config to YML ...
'aml1.sh: line 11: syntax error near unexpected token `do
'aml1.sh: line 11: `do
 
Też mnie to zastanawia. Używam putty, ale to nie powinno mieć żadnego znaczenia.. w koncu plik wykonuje sie na NAS...
Przeszukałem i w pliku tez nie widzę zadnego takiego znaku
 
Wyklikałem ręcznie ten skrypt i przechodzi, ale problem jest w tym, że mówiłeś jest on częścią jakiegoś pliku konfiguracyjnego? Instrukcja w poście wygląda na niepełną. Gdzie znajdę całość?

EDIT:
Zdaje się, że znalazłem tutaj: My Docker Volume Backup
Przy próbie wywołania ten sam problem:

bash DockerVolumeBackup.sh
'ockerVolumeBackup.sh: line 27: syntax error near unexpected token `do
'ockerVolumeBackup.sh: line 27: `for i in ${array[@]}; do
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qbittorrent
  2. migracja na ssd
  3. raid1 wymiana dysków
  4. ustawienia dysków
  5. qtier
  6. migracja hdd
  7. plex container
  8. Migracja na nowy nas
  9. ssd cache warto