Pomoc Jak zainstalować usługę SVN na QNAP TVS-671

Blackadm

Passing Basics
Beginner
22 Marzec 2016
16
6
3
43
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Piszę w związku z zadaniem nad którym spędziłem już trochę czasu. Chodzi o instalację serwera SVN do kontroli wersji projektów. Potrzebuję dobrać odpowiednią usługę SVN dla QNAP by mogły na nią spływać prace z dwunastu komputerów z Windows 10. Przeglądałem forum w poszukiwaniu rozwiązania ale znalazłem jedynie informacje odnoszące się do starczych modeli QNAPa.
 
Tak, przeglądałem ten materiał. Wcześniej znalazłem też inne w necie.
Subversion - QNAPedia
Ale poległem na instalacji optware ipkg. W moim QNAPie nie mam możliwości pobrać tego z AppCenter. Znalazłem post na forum.qnap.com stwierdzający, że :
"ipkg has been depricated i think and replaced by opkg/entware
Entware-ng
and read this: QNAP NAS Community Forum - Login" ale nie wiem jak tego użyć.
W zasadzie to chodzi o instalację IPKG - na tym stanąłem.
 
to jedziesz przez putty
1.szukasz na necie putty
2. uruchamiasz:
upload_2016-3-22_23-40-24.png

laczysz sie z qnapem:
upload_2016-3-22_23-41-9.png


jak poprosi o login to:
admin
pass - Twoje haslo i pozniej jedizesz z ponizszego:

How-To - QNAP od środka, czyli grzebiemy w linuchu - Jak sobie ułatwić?

(o putty) >>> FAQ - Jak połączyć się do terminala/konsoli Linux - shell Bash/SH w serwerze QNAP (PuTTY Windows)
na forum w zasobach jest optware i Qnapware:
Download - Qnapware [x86]
 
Tak też zrobiłem.
ale przepadłem na pkt. : 1] W panelu zarządzania serwerem QNAP NAS, przejdź do centrum aplikacji App Center i zainstaluj Optware IPKG"
nie mogę tego zainstalować, bo nie znajduję IPKG w AppCenter
po przejściu do putty otrzymuje.
upload_2016-3-22_23-52-39.png
 
ten z zasobow (forum) ladujesz przez www. logujesz sie do NASa nastepnie w APP Center wybierasz manualne instalowanie i wskazujesz paczke z forum - po zainstalowaniu przez SSH robisz update i jazda :)
Sorry nie pomoge ekranami, bo mam NASa w kartonie (przeprowadzka)
1. Czyli www >> App Centre >> wskazujesz paczke z forum (sciagasz przez zapisz jako z menu kontekstowego).
2. instaluj sie (masz monit ze sie zainstalowalo)
3. logujesz sie przez SSH (putty)
4. robisz update
5. itd...
 
  • Lubię to
Reakcje: Blackadm
Super. Jestem w trakcie pokonywania kolejnych etapów powinno być już w porządku. Potrzebowałbym jeszcze wiedzieć czy jest możliwość doinstalowania jakiegoś GUI do obsługi tego SVN od strony usługi serwerowej. Pytam, bo domyślnie chciałbym to oddać do obsługi dla użytkownika preferującego graficzne interfejsy - trudno mu będzie operować z linii komend. Czasem wymagane będzie dodanie użytkownika, no i oczywiście zakładanie kolejnych Repo dla projektów. W Windowsie używał VisualSVN. Wiem, że ciężko będzie zmienić jego przyzwyczajenia. Jednakże okno graficzne musi jakieś być - tego raczej u niego nie przeskoczę :)
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
upload_2016-3-23_18-14-19.png

czyli linię nr.1 "mount /dev/mtdblock5 -t ext2 /tmp/config" mam zamienić na inną pasującą do mojego modelu QNAP ?, na np.
mount -t ext2 /dev/mtdblock4 /tmp/config lub mount -t ext2 /dev/sdx6 /tmp/config ?
jeśli tak to którą ? w wymienionych w postcie modelach nie ma mojego. W ogóle nie ma tam modeli TVS.

dodatkowo doczytałem w podanym przez Ciebie linku, że
w linii nr3. cat "/opt/bin/svnserve -d --listen-port=1234" >> autorun.sh warto dodać to co wpisałem niebieskim kolorem.
 
No więc, zacząłem realizację autoruna korzystając z metody bazującej na QPKG.
1. wyedytowałem qpkg.conf i wprowadziłem w nim na końcu pliku deklaracje nowego pakietu
Kod:
[autorun]
Name = autorun
Version = 0.1
Author = A&J
Date = 2016-03-23
Shell = /share/HDA_DATA/.qpkg/autorun/autorun.sh
Install_Path = /share/HDA_DATA/.qpkg/autorun
Enable = TRUE
2. jako że na moim NAS nie było katalogu MD0_DATA użyłem katalogu HDA_DATA i wewnątrz niego utworzyłem podkatalogi /.qpkg/autorun
3. zgodnie z instrukcją wewnątrz /share/HDA_DATA/.qpkg/autorun/ utworzyłem plik autorun.sh z zawartością :
Kod:
#!/bin/sh
chmod +x /share/HDA_DATA/.qpkg/autorun/autorun.sh
svnserve -d --listen-port=1234
po zapisaniu i restarcie QNAP usługa SVN niestety nie działa i co ciekawsze z katalogu /share/HDA_DATA znikają .qpkg/autorun/ oraz plik autorun.sh
może dlatego że jest to zasób tymczasowy ?
Co o tym sądzicie ? Dzięki za pomoc.
 
Przeczytałem wszystko jeszcze raz dokładnie i wykonałem stosowne zmiany.
1. ponownie wyedytowałem /etc/config/qpkg.conf i wprowadziłem w nim (na końcu pliku) następujące zmiany :
[autorun]
Name = autorun
Version = 0.1
Author = Jacek
Date = 2016-03-29
Shell = /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/autorun/autorun.sh
Install_Path = /CACHEDEV1_DATA/.qpkg/autorun
Enable = TRUE
2. w katalogu /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/ utworzyłem podkatalog autorun a w nim plik autorun.sh z zawartością :
#!/bin/sh
svnserve -d --listen-port=1234
3. nadałem dla pliku autorun.sh bit wykonywalności przez :
chmod +x /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/autorun/autorun.sh

po restarcie QNAP usługa SVN niestety samoczynnie się nie uruchamia.

Później rozszerzyłem maksymalnie uprawnienia zarówno dla katalogu autorun jak i znajdującego się w nim pliku autorun.sh przez chmod 777 autorun - efekt ten sam.

przy uruchomieniu bezpośrednio z linii komend ./share/cachedev1_DATA/.qpkg/autorun/autorun.sh
usługa bez problemu startuje i mogę ją zatelnetować ze zdalnego komputera.

Czy moglibyście się przyjrzeć i podpowiedzieć co zmienić żeby autorun.sh odpalał się po restarcie ?
Dzięki za pomoc i wyrozumiałość dla linuxowego laika.
 
w pliku qpkg.conf jest oczywiscie cała ścieżka Install_Path = /share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg/autorun
Wiem, że wielkość liter w linuksie ma znaczenie. Sama usługa SVN już działa na QNAPie. Stronę kliencką tez już dopracowałem na svn tortoise i dokonfigurowana została do tego dodatkowa usługa. Wersje plików są poprawnie odkładane na zasobie. Pozostała mi kwestia obsługi SVNa przez graficzny interfejs WEBowy (spróbuję wykonać to na usvn), oraz obsługa autostartu - na tym przed świętami utknąłem.

Znalazłem rozwiązanie problemu z odpaleniem svn z autostart.sh.
Potrzebne było ustawienie zwłoki czasowej pomiędzy uruchomieniem procesów.
referencje : Subversion - QNAPedia

"Startup using autorun.sh

Autostart svnserve each reboot by putting this into Autorun.sh (the 'sleep 10;' is necessary for not initializing svnserve too early):
(sleep 10; svnserve ... ) &
A more robust approach is to wait for the svn executable to be in /opt/bin (which is the purpose of sleep). Assuming the optware ipkg is installed under /opt:
(while test ! -x "/opt/bin/svnserve"; do sleep 5; done; /opt/bin/svnserve -d --listen-port=1234)& " - użyłem tej lini w autostarcie

Pozostało mi jeszcze zainstalowanie nakładki webowej SVN po stronie serwera.
Wybrałem USVN Installation · usvn/usvn Wiki · GitHub
Znacie może jeszcze jakieś inne ciekawe graficzne WEBowe rozwiązania do zarządzania SVN po stronie usługi ?
Dzięki serdeczne wszystkim aktywnym za pomoc.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/jak-zainstalowa%C4%87-us%C5%82ug%C4%99-svn-na-qnap-tvs-671.17543/