Wawrzek

Nowy użytkownik
Noobie
4 Grudzień 2015
4
2
3
52
QNAP
null
Ethernet
10 Mbps
Witam!

Zdecydowaliśmy się na TVS-682 który właśnie do nas jedzie (Intel I3 i docelowo 48GB Ram). Zastosowanie NAS'a: nieduża firma z pogranicza IT.
Dotychczasowe zasoby: NAS Western Digital (Black Armor z 4xHDDx1TB z dostępem na zasadzie lokalnych kont użytkowników)

Oczekiwania co do nowego sprzętu:
  • bezpieczna przestrzenie dyskowe (Raid) w okolicy 8-10TB dla poszczególnych projektów oraz zasobów dla poszczególnych użytkowników;
  • nadzorowana kontrola nad dostępem użytkowników do zasobów (aktualnie główne zasoby na home.pl, chcielibyśmy powiązać użytkowników domeny z home.pl z zasobami NAS'a lub równolegle stworzyć drugi zasób użytkowników na NAS'ie: dostęp do zasobów na zasadzie użytkowników domeny)
  • na bieżąco kilka testowych maszyn wirtualnych (kilka maszyn Windows 7 lub Windows Server 2012)
Planowane zasoby:
  • podstawowe zasoby na macierzy Raid (prawdopodobnie Raid 5 z dyskami 4x3TB WD Red)
  • wirtualne maszyny i system obsługi NAS'a na SSD i tu pytanie: jak zorganizować dysk/dyski SSD? czy 1xSSD czy 2xSSD w macierzy Raid1
  • czy organizować dysk/dyski M2 zasobów cash? (raczej nie pracujemy na wielodostępowych bazach danych oraz na zasobach na bieżąco wywoływanych przez większość użytkowników)
Wątpliwości dotyczące dysków SSD: czy układ obsługi systemu operacyjnego NAS oraz testowych maszyn VM oprzeć na pojedynczym dysku SSD czy na macierzy Raid1 z dysków SSD (zakładany wolumen SSD to 500GB, istnieje możliwość backupowanie zasobów SSD na drugim NAS'ie).

Ktoś podpowie rozwiązanie SSD ora M.2?

Dzięki; RS
 
czy organizować dysk/dyski M2 zasobów cash?
Zobacz jak będzie Ci chodzić to zawsze możesz dołożyć.
czy układ obsługi systemu operacyjnego NAS oraz testowych maszyn VM oprzeć na pojedynczym dysku SSD czy na macierzy Raid1
Tu sam musisz sobie odpowiedzieć, b-kp i tak będziesz musiał robić poza raidem, osobiście bym zrobił w raid1 dla świętego spokoju.
Pierwsze co ja bym zrobił to procka zmienił na i7.
 
Wątpliwości dotyczące dysków SSD: czy układ obsługi systemu operacyjnego NAS oraz testowych maszyn VM oprzeć na pojedynczym dysku SSD czy na macierzy Raid1 z dysków SSD (zakładany wolumen SSD to 500GB, istnieje możliwość backupowanie zasobów SSD na drugim NAS'ie).
Ja bym zostawił SSD tylko dla VM i dał to w RAID0.
Później raz na dobę robiłbym backup na HDD.
 
Dzięki za podpowiedzi!

Zamówiłem (do TVS-682-I3-8G):
- 4*4TB (WD RED) w Raid5 - dane oraz system (wymyśliliśmy, iż jednak system na Raid'zie będzie bezpieczniejszy i tym samym mniej kłopotliwy)
- 1*500GB SSD (Samsung 850 Pro) - VM'y
i zobaczymy jak będzie (pozostaje jeden wolny slot 2.5'' - więc będzie się czym wspierać).

Potrzebuję jeszcze dokupić pamięć RAM (najchętniej 2*16GB RAM) - w selektorze kompatybilności nie ma RAM'ów a na rynku jest ich spory wybór - czy ktoś podpowie co wziąć: jakiś kompromis pomiędzy wydajnością a ceną?

Z góry dziękuję za info.
 
A nie idzie na tym nasie postawić systemu na raid1 m.2?
Dyski nie są koszmarnie drogie a to pieruńsko wydajne.

Żeby nie było
Osobiście mam nauczkę trzymania danych na dysku systemowym.
Teraz mam ssd 256 na system i VM i raid 5 na dane.
 
upload_2016-8-26_17-18-43.png

DDR4 !!
 
Dzieki Pigers, acz to że są i powinny być DDR4 to wiem. Chcąc rozbudować ram z 8GB do 40GB potrzebowalbym raczej wskazania konkretnych kości 2*16GBram (jakiś typ lub numer albo link, na co zwrócić uwagę, czy to musi być kit 2x16GBram czy niekoniecznie? - jak widać parę pytań się znajdzie).
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
nasza lista obejmuje tylko DDR3 , mamy za mało ludzi z bardzo nowymi NASami :(