Pomoc Migracja danych, pomoc w wyborze konfiguracji.

M

Mało_ważny_l00ser

Guest
Dzien dobry, prosze o porady jak zrobic migracje systemu, ustawieni, plikow na nowe dyski.
Obecnie posiadam zamontowany jeden dysk (1TB) jako wolumin statyczny.

Jako ze mam nasa 2 zatokowego, to planuje wymienic ten dysk 1TB na 2 dyski po 4TB kazdy.
I teraz pojawia sie moj problem i pytanie jak to zrobic? Docelowo chce aby te 2 dyski dzialaly w JBOD.

Jak mam wykonac taka operacje?
Czy lepiej zastosowac JBOD czy single disk drive? (wazne dane beda backupowane na dysk zewnetrzny).
Raid0- raczej nie potrzebna mi taka wydajnosc.

Prosze o rady, pozdrawiam.
 
okej
polecam 2x single drive - w przypadku padu jednego hdd - tracisz tylko dane na nim , a nie na całym jbodzie

nie ma migracji - tylko procedurka:
zrob kopie ustawien nas (na komp lokalny)
wyłącz nas
wysuń kieszeń z dyskiem
włóż drugi większy dysk do kieszeni i zamontuj w slocie 1.
wystartuj nas i zrób konfiguracje na szybko (zaraz i tak przywrócisz ustawienia z pliku)
przywróć ustawienia z pliku - może chcieć restart , zrób

po włączeniu się nasa
przeinstaluj aplikacje z appcenter (!)

włóz drugi dysk i sprawdz czy się wykryje
przekopiuj sobie dane (nie wnikam jak ..)
upewnij się że masz wszystkie niezbedne dane
wysun dysk z nasa
włoz nowy dysk i ustaw jako single

ewentualnie sformatuj stary dysk (najlepiej wipe z gutmannem albo jakims zerowaniem) jesli chcesz go sprzedawac
 
okej
polecam 2x single drive - w przypadku padu jednego hdd - tracisz tylko dane na nim , a nie na całym jbodzie

nie ma migracji - tylko procedurka:
zrob kopie ustawien nas (na komp lokalny)
wyłącz nas
wysuń kieszeń z dyskiem
włóż drugi większy dysk do kieszeni i zamontuj w slocie 1.
wystartuj nas i zrób konfiguracje na szybko (zaraz i tak przywrócisz ustawienia z pliku)
przywróć ustawienia z pliku - może chcieć restart , zrób

po włączeniu się nasa
przeinstaluj aplikacje z appcenter (!)

włóz drugi dysk i sprawdz czy się wykryje
przekopiuj sobie dane (nie wnikam jak ..)
upewnij się że masz wszystkie niezbedne dane
wysun dysk z nasa
włoz nowy dysk i ustaw jako single

ewentualnie sformatuj stary dysk (najlepiej wipe z gutmannem albo jakims zerowaniem) jesli chcesz go sprzedawac

Czytalem troche i juz mam troche sieczne, bo czy czasem funkcja JBOD w qnapie nie robi jednego dysku widzianego przez systemy, ale jezeli padnie jeden dysk, to dane z drugiego sa nienaruszone? No bo w takim razie jaka jest roznica miedzy JBOD a raid0?

Druga sprawa, czy kopia ustawien, to kopia rowniez struktury folderow? Tak zeby aplikacje typu plex czy inne, dzialaly po wymianie dysku?

A procedura przeinstalowania aplikacji dlaczego jest istotna? Nie moge tych aplikacji przeniesc ze starego dysku?
 
JBOD to połączenie dysków w jedność - po prostu

RAID 0 - RAID – Wikipedia, wolna encyklopedia

czy kopia ustawien, to kopia rowniez struktury folderow?
NIe

Tak zeby aplikacje typu plex czy inne, dzialaly po wymianie dysku?
Nie - musisz to ręcznie skopiować (/share/CACHEDEV1_DATA/.qpkg)

A procedura przeinstalowania aplikacji dlaczego jest istotna? Nie moge tych aplikacji przeniesc ze starego dysku?
Róznie bywa - jak jesteś obcykany to sobie zrobisz kopię i nadpiszesz "nową" instalację.
 
Cos czuje ze prosciej i szybciej bedzie wyjac ten dysk 1TB, wstawic 2 nowe dyski i zrobic reinstalacje i rekonfiguracje xD

A prosze powiedz mi jeszcze, czy jak wyjme ten obecny dysk, (systemowy) wsadze go w kieszen, to dam rade podlaczyc go pod nasa przez usb, i ewentulanie odszyfrowac go (bo dysk jest w pelni zaszyfrowany)?
 
ma sie pokazać jako dysk, sam pokazac w filestation i zapytac o hasło
pracujesz jako user admin ?

Tak, jako admin, no to teraz to narobilem bigosu, wyjalem ten moj dysk 1TB zaszyforwany, wstawilem nowy dysk 4TB zainstalowalem. No i nie mam dostepu do do danych z tego zaszyfrowanego dysku, ani po usb, ani jak wsadze go do qnapa.
Patrzylem juz jak zamontowac ten dysk pod usb pod windowsem ale bez sukcesu. Jakies rady jak sie dobrac do tych danych?
 
ai.imgur.com_q6Xoow0.png


No nic, zrobie jak mowisz :/
Lipa straszna, najgorsze ze nawet jak wsadze ten dysk do slotu 1, to odpala sie funkcja ze dysk byl juz w qnapie i zeby przywrocic domyslna konfiguracje, niestety po tym zabiegu robi sie petla i nie przechodzi dalej, ciagle chce sie przywracac.
Odpowiedz pana Grzegorza
"Dzień dobry, dysk z serwera może być odczytany tylko w kieszeni serwera. Jeżeli wsadzi Pan do działającego serwera to w sekcji dysków jest opcja odzyskaj"

I jest tak jak napisal, gdy zeskanuje sie dysk, jest opcja jego zamontowania. ;)
Dane uratowane