Pomoc Narzędzie do trwałego usuwania danych z dysków

Misiekk

Nowy użytkownik
Noobie
9 Luty 2017
9
0
1
52
QNAP
TS-x12P
Ethernet
1 GbE
Czy jest jakieś narzędzie QNAP do trwałego usuwania danych z dysków które chcemy usunąć z NAS? Czy trzeba to robić podłączając do PC? Szukałem w konfiguracji, aplikacjach i nic.
 
oczywiście zapis randomem , nie zerami ? :>
Skoro pyta ile ma być przebiegów to ufam, że nie zerami za każdym razem :).
Połączono posty:

Wg EaseUs często zestaw poleceń dostępnych w oprogramowaniu sprzętowym dysków zapisuje właśnie zera lub jedynki, a u nich "Funkcja Wipe Data działa prawie identycznie jak polecenia Secure Erase. Jedyną różnicą jest to, że darmowe narzędzie trwale usuwa dane, zapisując liczby losowe."
 
Można jeszcze użyć Veracrypt i cały dysk zaszyfrować - też będą losowe dane na całej powierzchni.

PS. Dawno temu kupiłem używane dyski w serwisie na A 4x250 GB podłączam do komputera a tu pojawia mi się macierz RAID5 z całą zawartością: listą klientów, stawkami, umowami na usługi.
 
Można jeszcze użyć Veracrypt i cały dysk zaszyfrować - też będą losowe dane na całej powierzchni.

PS. Dawno temu kupiłem używane dyski w serwisie na A 4x250 GB podłączam do komputera a tu pojawia mi się macierz RAID5 z całą zawartością: listą klientów, stawkami, umowami na usługi.
To mi coś podsunęło. Można przed wyjęciem dysków włączyć szyfrowanie, też powinno pokryć "losowymi" danymi. Tylko co się wtedy dzieje z pustymi obszarami (równiez w przypadku Vera?), czy "puste" skasowane wcześniej obszary równeż będą niedostępne i nie uda się ich odzyskać?