Nas do domu (głównie muzyka)

arto

Nowy użytkownik
Noobie
14 Wrzesień 2017
6
0
1
49
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Witam szukam serwera NAS do domu główny cel odtwarzanie muzyki - pliki flac.
Chciałbym podpiąć go do DAC-a (na usb prawdopodobnie CA dac magic 100, lub jak się znajdzie kasa to Aune X1S).
Nas interesowałby mnie do kwoty około 1000 (bez dysków). Miałem już do czynienia z QNAP-em ale nie wiem jak to się ma do wysyłania strumienia muzyki.
Z tego co rozumiem to jest pewnie app-ka do ściągnięcia np. music station i w niej można uruchomić mp3/flac i przesyła do dac-a przez usb.
Teraz pytania co do NAS-a:
1. Czy muszę kupować jakiś dedykowany NAS pod muzykę bo np. na innych nie będą działać jakieś aplikacje (do odtwarzania muzyki?), lub gorsze jest rozwiązanie np. zasilania lub wyjścia usb (pogorszenie znaczne jakości odtwarzanej muzyki)? - wiem że jest np. HS-251+ ale on przekracza mój budżet
2. Ewentualny hałas mi nie przeszkadza strasznie (NAS będzie w drugim pokoju chociaż odległość nieduża)
3. Czy jest możliwość uruchomienia kodi/xbmc na nasie i wysłanie po hdmi do tv lub po lan z portu eth (ale chyba jest taka możliwość)
4. Czy można w jakiś sposób udostępnić lub dostać się do materiału z QNAP-a przez proxy bez konieczności przekierowania portów na routerze? (głównie zdjęcia) - np. za pomocą jakiś aplikacji (dołączonych do qnapa coś w rodzaju teamviewer bez udziału komputera). Niestety usługa przekierowania jest u mnie w sieci osiedlowej dodatkowo płatna +10/m-c - ostatecznie z tego mogę zrezygnować

Modele które brałem pod uwagę:
TS-251A - trochę ponad budżet ale jest hdmi
TS-231P - jeżeli się da z eth puścić sygnał (w sumie to chyba od tv jest zależne - muszę to sprawdzić)


Z góry dzięki za informacje
 
Hej @arto
Nie jestem specem od DAC (chociaż CA jest mi znane).

Ad 1 Nie znam dedykowanych NAS pod muzykę. Osobiście korzystam z Chromcast Audio lub Marantz SR5010 i stremowanie po LAN działa pięknie (ja używam apki Cinema28). Po USB nie testowałem i nie wiem czy jest taka opcja. TS-251A ma wyjście audio po mini-jack.
Ad 2 Ja mam TS-451A (z ssd na system i WD RED na storage) i oprócz wentylatora bardzo delikatnie szumiącego naprawdę go nie słychać (stoi przy TV) i gdyby nie diody to nawet nie wiedział bym że działa. Odtwarzacz CD/DVD/BluRay "bardziej hałasuje".
Ad 3 Tak. Używam i fajnie działa.
Ad 4 Poszukaj na forum jest trochę opcji (myQNAPcloud, Photo Station)

PS Ogólnie doświadczeni koledzy z forum (np. @pigers ) polecają NAS-y na Intelu czyli w Twoim przypadku TS-251A.

Pozdrawiam.
 
Dziękuję bardzo za odpowiedzi zobaczę jeszcze czy ktoś się wypowie
Co do programów to poczytam czy można to jakoś przesłać bez stałego ip i przekierowania portów.

Pozdrawiam
 
Ja walczyłem z tematem dość długo i nie znalazłem rozwiązania. Przemapowałem porty i teraz jest OK.
 
Aha czyli tego się obawiałem :( porty przekierować sobie potrafię ale nie mam dostępu do routera na którym musiałbym przekierować
 
tak jak napisałem na początku usługa taka jest u mnie dodatkowo płatna +10 zł / m-c tak więc pewnie z tym nie będę szalał bo użyję pewnie raz na ruski rok
 
za publiczny adres IP ? to norma
za przekierowanie portów ? kpina !