NAS do synchronizacji plikow miedzy PC oraz uruchamiania prywatnych projektow w Dokerze

rzrjck

Nowy użytkownik
Noobie
27 Maj 2024
9
0
1
44
QNAP
null
Ethernet
802.11ax (Wi-Fi 6)
Witam,
Szukam swojego pierwszego NAS do synchronizacji plikow pomiedzy moimi PC - bedacymi takze POZA domem/LANem (teraz uzywam Seafile na RaspberryPi4, ale to glownie dziala jako PoC)
Takze chcialbym uzywac go do hostowania swoich mniejszych projektow w Dokerze, oraz backup danych z domowych PC i/lub pzechowywanie filmow - to zakladam podstawowa funkcjonalnosc kazdego NAS :)

Czytalem w ostatnich dniach sporo i widze ze Qsync powinien dzialac jak chce (tak jak dropbox client czy google drive client).
Wszedzie wszyscy pisza zeby nie wystawiac NAS do swiata - ok, to rozumiem, a jak tylko z ruchem HTTPS ? (rozumiem ze Qsync po https dziala) - w koncu powinno to byc bezpieczne tak jak kazdy inny webserver?
Dodatkowo jesli to http/https to bedzie przechodzilo przez moje reverse-proxy (nginx) na RPi4 (tak jak Seafile), gdzie mam geofencing, agresywne banowanie (2 nieudane proby logowania, albo kilka requestow konczacych sie kodem 4xx i ban na 10 min, a potem na tygodnie). Mam tez WireGuard VPN na RPi4 zainstalowany, wiec zawsze moge tylko przez VPN sie laczyc, jesli na prawde to potrzebne.
Czy znacznie lepiej ZAWSZE i TYLKO laczyc sie przez VPN? (nawet jesli to tylko Qsync po HTTPS?)
W sieci sa opinie ze Qnap jest znacznie mniej bezpieczny niz urzadzenia innych firm (glownie S..) ? ale skoro do kazdego z nich mam sie laczyc uzywajac VPN, to chyba nie robi to duzej roznicy.

Nie zamierzam instalowac Plex, ani robic zadnego transcodowania, jesli bede chcial cos obejrzec, SMB w LANie powinno wystarczyc.

Na poczatek myslalem o jakims uzywanym modelu z 2-4GB RAM i 2 zatoki, zeby sprawdzic jak bardzo uzyteczny NAS bedzie w moim przypadku i za 6-12 miesiecy, gdy bede mial lepsza wizje tego wszystkiego, moglbym zrobic upgrade do nowszego modelu i moze 4 zatokowego. Czy ma to sens ? Czy lepiej uzywany model z 4 zatokami ?

Czy sa jakies wieksze roznice pomiedzy ARM, a x86? (tak, wiem ze Celerony sa znacznie szybsze, sprawdzilem wiekszosc procesorow w Geekbench 5). Jakies roznice w ilosci oprogramowania? albo inne problemy/roznice ?

W tym momencie nie mam wielu danych do przechowywania, pewno tak z 3GB.
Połączono posty:

myslalem o starszych modelach TS-x53B, zeby nie mialy problemu z c2000 bugiem, o ktorym sie dopiero co dowiedzialem,
ale tez wlasnie przeczytalem ze Intel Celeron N3350, J3355, J3455 and Pentium N4200 tez maja problem z LPC :/
 
ale skoro do kazdego z nich mam sie laczyc uzywajac VPN, to chyba nie robi to duzej roznicy.
Prawda - QNAP nie wystawiony do internetu to fajny QNAP.

Nie zamierzam instalowac Plex, ani robic zadnego transcodowania, jesli bede chcial cos obejrzec, SMB w LANie powinno wystarczyc.
Dowolny NAS - ale ...

Takze chcialbym uzywac go do hostowania swoich mniejszych projektow w Dokerze
Zależy czy są zbudowane pod ARM czy AMD64 ?

Generalnie zalecamy NAS z CPU Intela/AMD, ARM omijać szerokim łukiem - no chyba że wiesz w co się pakujesz, ale wtedy na każdym kroku będziesz dostawał info , bieda NAS = zejdź z oczekiwań.

Kup raczej używkę z CPU Intel na 2 zatoki, co tam się na allegro znajdzie .. albo zagadaj do Kontakt czy ma coś używanego do pogonienia.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong i jerry1333
widze ze w mojej okolicy teraz sa dostepne uzywki za ~250 eur Qnap TS-251D 4GB RAM i TS-453B 16GB RAM, z S tylko DS218+ za ~220 eur
wiec x86 i wiecej pamieci.

jakbym juz bral ARM, to jakis nowszy z AArm64 (na pewno nie starsze 32bit Arm_v7)

Czy jakies inne problemy lub wieksze roznice pomiedzy Qnap i S? niektore recenzje wspominaja ze Qnap pozwala na wiecej (mozna wiecej skonfigurowac, tylko ze jest to troche trudniejsze), a S jest bardziej wygladzone/dopracowane? (dla mniej doswiadczonego uzytkownika) - akurat bardziej zaawansowane opcje mi nie przeszkadzaja ;)


zadaklam ze podstawowe funkcje jak synchronizacja plikow i backup i zarzadzanie dyskami oba rozwiazania maja dopracowane ? i nie ma tu zadnych fakapow jak utrata danych itp.
 
Stan pomocy technicznej produktu
raczej w 262 bym szedł

zadaklam ze podstawowe funkcje jak synchronizacja plikow i backup i zarzadzanie dyskami oba rozwiazania maja dopracowane ? i nie ma tu zadnych fakapow jak utrata danych itp.
Raczej od 10 lat niet.

Nasza kolejka polecania jest prosta Intel/AMD -> ARM , ceny są w odwrotną stronę, tak samo jak wydajność i ilość extra opcji (ograniczona przez CPU).
 
  • Clapping Hands
Reakcje: 3Qn
a czemu TS-262? rozumiem ze nowszy i szybszy, tylko cena prawie 2x wieksza. zakladalem ze jesli NAS sie dla mnie sprawdzi, to za kilka miesiecy moge pomyslec nad docelowym urzadzeniem (nowszym i moze 4 zatoki).
teraz tak patrze ze ten TS-453B wyglada ok, duzo RAMu i 4 rdzeniowy celeron (szybszy od 251D)
 
kupisz co uważasz ;)
przekazałem ci punkty na które trzeba zwrócić uwagę - powodzenia !
 
  • Clapping Hands
Reakcje: 3Qn
tak - może walnąć w każdym momencie i generalnie to sprzęt po gwarancji ;p
zgadnij czemu nie wskazujemy starych modeli.
 
TS-251D (Celeron J4025 - nie moglem znalezc problemow z tym modelem).

hm...no rozumiem, nie polecanie starszych modeli, zawsze bezpieczniej nowy, ale to tez troche brzmi jakby nie mozna bylo im ufac wcale ... (albo nie ufac modelom starszym niz kilka lat?)
 
Myślę że część użytkowników, w tym ja, wie/nauczyła się na własnej skórze, że modele starsze mogą mieć zaraz zakończone wsparcie a z częściami krucho. Weź jeszcze poprawkę na to.
A co do rynku wtórnego to ceny potrafią być z kosmosu więc też tu uważaj. Ps. Ts-453b ja bym brał jak jest w atrakcyjnej cenie. :)
 
  • Flexed Biceps
Reakcje: SiewcaRyżu
Ts-453b, byl w dobrej ~250 eur, ale nie wzialem ze wzgledu na J3455 i mozliwe problemy.
za 200eur kupilem S DS220+
 
No to co to zawracanie głowy o qnap jak poszło S
 
Czy Qsync obsługuje linki symboliczne? zakładam ze Qsync pozwala synchronizowac tylko JEDEN folder i jesli chce umiescic wiecej katalogow/plikow z kilku innych miejsc w systemie (caly czas w obrebie katalogu domowego), bede musial uzyc symlinki,
ale czy Qsync je obsługuje ? (czy zsynchronizuje 2-stronnie foldery ktore sie chowaja pod symlinkami)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qsync
  2. plex