NAS pod bazę danych programu lokalnego sieciowego. Czy zadziała zdalnie ?

cue

Nowy użytkownik
Noobie
26 Listopad 2023
6
0
1
30
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Siemka. Myślę o zakupie QNAP TS-264-8G. Pierwszy NAS.
Obecnie korzystam z prograów opartych o bazę danych w lokalnej sieci. Tzn. Mam trzy komputery. Udostępniam lokalizacją sieciową w grupie domowej z bazą programu(ten musi być zawsze właczony) i pracuje jednocześnie na dwóch jednostkach wykorzystując jedną bazę. Program wymaga wskazania lokalizacji bazy i jak dobrze kojarzę to ta musi być z literą dysku. (W windowsie w moim komputerze mam tą lokalizację sieciową dodaną z literą dysku przypisaną do niej). Jako, że chcę by móc też pracować zdalnie poza domem czy te urządzenie da mi taką możliwość ? Dodam, że nie posiadam statycznego IP, sieć to orange 80mb. systemy to windows 10, baza danych ma może z 10mb przyrost roczny to ok 1-2mb. Poza tą funkcją używał bym go do trzymania zdjęć i wymianą plików między komputerami.

Proszę o sugestie i porady. pozdrawiam
 
Czyżby mowa o Small Business | Symplex ? Twój opis pasuje do niego jak ulał!

Dodam, że nie posiadam statycznego IP, sieć to orange 80mb
Pytanie zawsze brzmi - czy masz PUBLICZNY adres IPv4 ? Statyczny czy dynamiczny to małe piwo w stosunku do innych problemów ;)

Generalnie odpowiadając na pytanie - tak , jest to do zrobienia jeśli masz publiczny adres IP (v4) - wystarczy do tego serwer VPN (wbudowany w QNAPa).. który można też odpalić na routerze.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Pytanie zawsze brzmi - czy masz PUBLICZNY adres IPv4 ? Statyczny czy dynamiczny to małe piwo w stosunku do innych problemów ;)
Brzmi jak bardzo wiele potyczek ;) Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Usługa to typowy orange love z fanboxem.
 
Neostrada, IP jest publiczne
 
to nie widzę przeciwskazań:
polecany model TS-464-8G + UPS
jak najbardziej do zrobienia
 
Super, a czy QNAP TS-264-8G też bym poradził ? akurat by mi z dyskami i upsem mieścił się w moim budżecie.
 
naturalnie - tylko zrób sobie przysługę
kup dysk M2 do tego nas - na nim postaw system, pobaw się pare dni .. i jak stwierdzisz że ogarniasz .. to zrób mu reset do zera (+ kasowanie danych)
postaw system na dysku M2 ,ale dane trzymaj na HDD (zakładam ze dwa dyski połączysz w RAID typu 1 aka lustro).
w razie padu systemu - masz mniej problemów, bo dane są fizycznie gdzie indziej - ludzie psioczą że drożej - ale śpisz spokojniej !
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Kupiłem według Twojej rady. mersi. Teraz jak to skonfigurować ;) ? jakiś tutorial masz namiar?
 
Ja dodam tylko żeby potem nie było płaczu że baza poszła się j****.

Do pracy na bazie zdalnej konieczne jest stabilne połączenie internetowe na obu końcach VPN oraz konfiguracja VPN jako połączenia TCP.
Ogólnie zazwyczaj lepszym pomysłem jest praca zdalna na serwerze który ma dostęp do bazy niż bezpośrednio na zdalnej bazie - minimalizujesz ryzyko błędów spójności w bazie.
Dodatkowo obowiązkowe UPS-y na obu końcach aby móc bezpiecznie zakończyć pracę na bazie (czyli UPS podtrzymuje NAS + switch + router a po drugiej stronie komputer + router).
No i zalecam codzienną kopię bazy ze sprawdzaniem spójności oraz testowanie możliwości odtworzenia kopii.
 
  • Lubię to
Reakcje: SiewcaRyżu

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dynamiczny ip
  2. TS-464-8G
  3. RAID 1 4 hd