NAS QNAP TS 364-8G

LejCyn

Entry Technician
Q Associate
11 Kwiecień 2018
85
11
8
59
QNAP
TS-x28
Ethernet
1 GbE
Witam!

Kupuję w najbliższych dniach nowy QNAP TS 364 z 8 GB RAM (pamięć wlutowana).... Po pierwsze czy to dobry NAS, czy jest może coś ciekawszego / lepszego do 2k zł ??. Rozważyłbym nawet używki, jeśli jest coś na i3 / i5 / Ryzen :)
Mam dwa dyski Toshiba 18 GB (Enterprise). Dokupić trzeci identyczny, czy wystarczy o tej samej pojemności? Czy w procesie instalacji mogę wybrać na którym dysku będą sumy kontrolne?
Czy warto wchodzić w cache na dwóch dyskach SSD M2? Mam jeden wolny w szufladzie, mógłbym dokupić drugi taki sam.
Czy starszy model TS-351 jest dużo wolniejszy? (ma Celerona J1800, ale pamięć można rozszerzyć do 16G, nie jest wlutowana jak tu). Używki na OLX chodzą po ~1k zł.

Idę w dobrym kierunku jeśli chodzi o wybór modelu? Chodzi mi o multimedia, backup, docker i tyle - raczej typowe zastosowania.


Dzięki za podpowiedzi!

LejCyn
 
Czy w procesie instalacji mogę wybrać na którym dysku będą sumy kontrolne?
Łaskawie pozwalam wybrać rodzaj RAIDu .. ale trzymanie checksum na jednym dysku rozsądne nie jest i ponadto nie jest zgodne z podstawą RAID5.

Czy warto wchodzić w cache na dwóch dyskach SSD M2?
W cache Read Only ? Nope, raczej RW - ale to zakładając że NAS jest pod UPSem - bo takie zabawy mogę się skończyć utratą puli i interwencją serwisu.
No i czy pchasz tam na tyle danych że ma to sens ? Lepiej dać M2 pod system i zabawy dockerem (w RAID1 jak sie da).

W TS-351 nie pchałbym się bo jest legacy: Stan pomocy technicznej produktu gdzie wskazują na TS-364 jako zamiennika.

TS-364 jest fajny i spokojnie wystarczy nawet na dockera .. tylko załóż kontenerom mu smycz (cpu/mem limit).

200.gif
 
Wielkie dzięki!

Nie wiedziałem, że M2 dyski można wykorzystać do innych celów niż cache.

Dobra o TS-351 zapominam.
 
a co 3. dysku - najlepiej żebyś dobrał taki sam model i rozmiar , jak biedniej z kasą .. to tylko ten sam rozmiar
 
Myślałem o dysku recytifkowanym (odnowionym przed producenta) tej samej firmy (Toshiba) i tej samej pojemności (18 TB) ale z serii Desktop, nie Enterprise - jak to oceniasz? W ten sposób oszczędzę 500+ złociszy.
 
Twój NAS , Twoje dane , Twój czas
ja akceptuje tylko NOWE dyski , bo mam pewność że leci on od zera .. a te recertyfikowane to loteria (wiem o gwarancji itd).
 
Lepiej dać M2 pod system i zabawy dockerem (w RAID1 jak sie da).
Co to znaczy pod system? System QNAP-a, czyli QTS? Wydawało mi się, że system znajduje się już na jakiejś pamięci serwera... Sądziłem że system bootuje z jakiejś niedużej pamięci na płycie głównej (???).

Przy okazji zapytam,jakie podjąć środki by zabezpieczyć QNAP-a?
Co zalecacie? Chciałbym użyć też 2FA do dostępu z zewnątrz (mam klucz FIDO /UDF).
Polecicie jakieś dobre i aktualne poradniki dotyczące konfiguracji QNAP-a? Czy dokumentacja firmowa wystarczy? Jeszcze się z nią nie zapoznałem, dorwałem tylko jakiś manual w PDF i był słaby. Widziałem na YT że są filmy QNAP Polska, ale jeszcze ich nie oglądałem.

Jeszcze zapytam o router - co polecacie szybkiego, żeby streamingować multimedia na TV 4K oraz urządzenia mobilne? Czy WIFI w postaci klucza by tu nie wystarczyło? (pewnie nie, ale mimo wszystko pytam ;) ).

Ostatecznie zamówiłem TS 364 z 8 GB, będę go miał po weekendzie. Co ciekawe w instrukcji piszą o rozbudowie pamięci,a w ofertach piszą o wlutowanych modułąch :)
 
instalator leci z DOMa (wbudowana pamięć flash) i nie masz na to wpływu.

Przy okazji zapytam,jakie podjąć środki by zabezpieczyć QNAP-a?
Mocne hasła, 2FA/MFA, jak chcesz się bawić .. to QFirewall
Start z YT:

Link: https://www.youtube.com/watch?v=AyDR2nPhKds&list=PLJMsEvVyq719mSIjWG0pr26R19BF3ZF6a


Pytania na forum .. 3/4 z nich jest od-powiedziane.

router ? oj panie - otwierasz puszkę pandory :devilish:
mamy raczej opinie że urządzenia należy łączyć kablem RJ45 - wifi jest dla komórek :p

powiedz nam co masz w sieci ? 4 komórki, 2 TV (sprawdź jakie mają opcje kablowe i bezprzewodowe , LAN często jest 1 Gb, a Wifi w standardzie 5 GHz), laptop, PC , jakieś IOT ?
 
Dzięki SiewcaRyżu!

Sporo rzeczy rzeczywiście jest na forum, dopiero zaczynam poznawać to forum.

Też jestem zwolennikiem kabelka, nie lubię łączności bezprzewodowej, ale do dwóch telefonów ( IPhone + Chinol na Andku ) oraz dwóch TV (jeden z Wifi i Androidem, drugi stary Sony bez LAN i bez WIFi i bez OS) inaczej niż przez WiFi się nie dostanę.

Pomyślę o konfiguracji sieci i przyjdę tu z bardziej konkretnymi pytaniami.
 
Ja bym pomyślał o VPN a resztę ruchu zablokował
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
Ja bym pomyślał o VPN a resztę ruchu zablokował
Możesz trochę rozwinąć?

@SiewcaRyżu - stick może fajny, telewizor nie jest dużo więcej wart :)

----

Tak jak pisałem zamówiłem już TS-364, na początek zabawy powinien mi wystarczyć. Przypadkiem na Allegro znalazłem ciekawą ofertę na NAS na Core i3 (z możliwością zamiany na i5, i7) - fajna sprawa, za 3k zł, używany of course - https://allegro.pl/oferta/serwer-plikow-qnap-tvs-682-i3-16g-15841865882
 
NAS kwadrans temu do mnie przyszedł, czekam jeszcze na trzeci dysk Toshiba.

Na SSD M2 wybrałem: Dysk SSD Adata XPG SX8200 PRO 1TB M.2 PCIe są po 260 zł sztuka - co o nich sądzicie?? NIe mają radiatorów,ale.....czy są niezbędne?

Chyba zrobię z nich storage pool w RAID 1, zastanawiam się jeszcze nad cachem (jest kilka opcji). Co polecacie?
 
NVMe ? jeśli bedzie tylko na nich system i docker , raczej nie powinny się grzać, ALE jeśli temp będzie większa niż 60 stopni, to pilnie szukasz radiatorów na te dyski ;P

Cache ci nie jest potrzebny .. lepiej storage pool w formie RAID1 (w razie padu jednego dysku masz jak odbudować grupę raid i ciągle pracować).
 
  • Lubię to
Reakcje: LejCyn
Tak zrobię, dysk już idą do mnie. Nie widziałem do nich radiatorów (producenta, chyba że jakieś firm trzecich zastosować).
 
Wygląda sensownie - dzięki!

Rozmiar: 75 × 23 × 10 / 11 mm (wysokość uzależniona od rodzaju dysku) - wybadam temat i dam znać na forum.

QNAP oferuje radiatory chyba sporo wyższe (kilkanaście mm), wiec te 10-11 mm powinno być OK.

DZIĘKI !
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QNAP TS-464