Pomoc Nic nie działa stabilnie

mehegroth

Entry Technician
Q Associate
30 Styczeń 2019
36
1
8
34
QNAP
TS-x31P
Ethernet
null
Witam,
posiadam serwer już z 2 lata i przez cały ten okres są z nim tylko problemy co chwilę coś się wysypuje i nie idzie się do niego dostać po czym zmienia zdanie i działa... Mam wrażenie, że całe to oprogramowanie to jest jak by na kolanie robione...
Niby proste kreatory bez specjalistycznej wiedzy miały dawać możliwość korzystania z tego bez zbędnego zagłębiania się a tym czasem tu NIC nie działa.

Nie mam dostępu do routera - tak więc porty są przekierowane przez UPnP chociaż dla pewności zgłaszałem też do operatora by ręcznie je dodał i to zrobił. Nadmienię, że jeszcze wczoraj qsync działał a dzisiaj już nie działa...
Ciągle status łączenie i nie jest to pierwszy raz gdy się tak to sypie mniej więcej raz w miesiącu to gówno pada tak dla zasady.

Nie wiem już co mam więcej zrobić by to stabilnie chodziło.
Serwer ma tylko 1 proste zadanie działać jako prywatna chmura ot to tyle, ale jak widać chyba zbyt wiele się oczekuje.

w załączniku efekty braku działania

Proszę o pomoc bo już nie daje rady serwer + dyski 1.5k zł wyrzucone w błoto to prosta rzecz przerasta to urządzenie...

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.2.1320 Build 2020/05/29
Model serwera: QNAP TS-231P
 

Załączniki

  • Qsync.JPG
    Qsync.JPG
    13,5 KB · Wyświetleń: 79
  • porty.JPG
    porty.JPG
    81,2 KB · Wyświetleń: 78
  • qsync_łączenie.JPG
    qsync_łączenie.JPG
    24 KB · Wyświetleń: 69
  • łącznośc przez interne.JPG
    łącznośc przez interne.JPG
    154,3 KB · Wyświetleń: 85
bo UPNP jest niebezpieczne, każdy program/urządzenie w Twojej sieci moze nim zarządzać - a Ty nawet o tym nie będziesz wiedział

port wewnętrzny to port usługi na qnapie
port zewn - to port na którym chcesz w/w usługę mieć
przeważnie są takie same (bo masz tplinka i on miewa opory z "nieprostymi" przekierowaniami)

więc przykładowo, dla portu HTTP (czyli port 80, google it!) masz takie informacje:
IP 192.168.1.13 port zewn 80 , port wew 80

dalej nie wiem czy Twój qnap ma statyczny adres ip ..

szklana kula mi się stłukła - co chodzi ?
wypłakałeś że auto ci nie działa jak chcesz , ale nie powiedziałeś nic co z nim robiłeś.

Ustawiasz UPnP gdzie masz nad nim małą kontrolę albo ręczne przekierowanie portów - oba na raz = kłopoty !
czy qnap ma statyczny adres IP ? bądź dzierżawę ustawioną ?

Tak jest statyczny 194.116.xxx.xxx - nie wiem ile znaków podawać by się nie odkrywać za bardzo - to tak dla bezpieczeństwa?

ok, rozumiem
podaj do operatora w takim razie, żeby przekierowali port 443 z adresu 192.168.x.x(wewnętrzny qnap) na 194.116.x.x
Jeśli tego portu się nie da (bo stracą dostęp do routera) to niech przekierują inny (albo niech zmienią port w tp-linku ;) ) A na qnapie sobie ustawisz sobie inny port jako www)
Taką mam koncepcję - ale jak zwykle niech się wypowie ktoś mądrzejszy jeśli się mylę.
tego qsynca z czym masz połączone? W sieci lokalnej nie będzie żadnego problemu, ale na zewnątrz nie mam pojęcia jaki port jest potrzebny dla niego.
Znalazłem:
Forward the system port of the NAS (default: 8080) on your router for HTTP connection.
To use HTTPS connection, forward the port for secure connection (default: 443).

Czyli 443 wystarczy

to tym bardziej dziwne skoro obecnie jak wskazywały poprzednie załączniki po wyłączeniu UPnP przekierowanie nie działają
to jakim cudem połączyło się prawidłowo teraz - szczerze to eksplozja głowy już :)
Jedno z drugiem jest sprzeczne :) Jak było UPnP włączone qsync nie chciał się połączyć, wyłączyłem niby brak jakichkolwiek przekierowań teraz qsync stwierdził, że zadziała :)
 

Załączniki

  • porty v1.JPG
    porty v1.JPG
    32,7 KB · Wyświetleń: 39
nie napisałeś w jakiej sieci masz urządzenie docelowe.
odpal na nim polecenie netstat -f powinno pokazać na jakim porcie łączy się z qnapem
 
W netstat nie mogę nic wyczytać masa rzeczy wyrzuca.
z zewnątrz łącze się z sieci firmowej. Nie wiem czy informacja w załączniku będzie wystarczająca. Polityka firmy jest taka by ruch na zewnątrz był jak najbardziej ograniczony i środowisko było hermetyczne, jednak teraz działa i tak przez pewnie kolejne x-dni będzie ok, aż którego razu na kilka dni się sypnie zwykle tak bywało stąd moje poirytowanie.
 

Załączniki

  • siec.JPG
    siec.JPG
    28,5 KB · Wyświetleń: 35
dla mnie wynika to z tego, że qsync się zwąchał na porcie 8080, ale przez jakis serwer pośredniczący 74.207.241.132.
Powinien się łączyć z tym 194.116.x.x
port 8080 jest zdaje się nieszyfrowany
 
a jeszcze jak byś mógł podpowiedzieć, gdzie w QNAP zmienić porty na inne? jak by się okazało, że z jakiś przyczyn 8080 nie można na routerze przekierować to jak ustawić np 8085?
 
Nie mam teraz qnapa przed sobą, ale chyba panel sterowania
Forward the system port of the NAS (default: 8080) on your router for HTTP connection.
To use HTTPS connection, forward the port for secure connection (default: 443).

znaczy, że jeśli zmienimy systemowy to powinno zadziałać
chyba tu...
upload_2020-7-2_13-16-9.png

a tu masz te systemowe
upload_2020-7-2_13-18-35.png
 
Nie mam teraz qnapa przed sobą, ale chyba panel sterowania
Forward the system port of the NAS (default: 8080) on your router for HTTP connection.
To use HTTPS connection, forward the port for secure connection (default: 443).

znaczy, że jeśli zmienimy systemowy to powinno zadziałać
chyba tu...
26265.png

a tu masz te systemowe
26266.png
To dla testu teraz mogę te porty zmienić np. 8080 -> 8081 albo ten bezpieczny z 443 -> np 500
i użyć UPnP po to by poszły przekierowanie i dzięki wystawie www na zewnątrz? dobrze rozumiem

UPnP tylko dla testu póki operator mi nie odpowie co z ręcznym przekierowaniem
 
8081 masz chyba domyślnie zajęty przez serwer www.
moim zdaniem odpuść sobie te niezabezpieczone.
ssl możesz przestawić na jakiś inny ale chyba musi być wyższy niż 1024 (potrzebna pomoc @NoBloodyIdea )
upnp docelowo odpuść
 
jeszcze kwestia zrozumienia
jak klikam link z ustawień po porcie 80
dostaje się do zarządzania WWW
upload_2020-7-2_13-38-33.png

ale jak wybieram link po 8081, to:
upload_2020-7-2_13-38-53.png

tu nadal rozbijamy się o przekierowania?
Dlaczego 1 działa a 2 nie?
 
domyślam się, że łączysz się z qnapem przez qlink?
Jest to połączenie poprzez serwer producenta (tajwan, chiny?)
Wygląda to tak, że i Twój qnap i ty nie jesteście połączeni bezpośrednio. Cały ruch idzie przez obcy serwer.
Jeśli poprawnie przekierujesz porty, to wtedy połączysz się z qnapem bezpośrednio.
 
Jeszcze nadmienię, że nie rozumiem dlaczego mimo to się dostaję do zarządzania WWW poprzez serwer WWW sądziłem że tu się powinna strona odpalić chociaż w /WEB mam domyślny plik index.php
a do zarządzania sądziłem, że trzeba ten systemowy 8080 albo 443

serio nie ogarniam tego :)
domyślam się, że łączysz się z qnapem przez qlink?
Jest to połączenie poprzez serwer producenta (tajwan, chiny?)
Wygląda to tak, że i Twój qnap i ty nie jesteście połączeni bezpośrednio. Cały ruch idzie przez obcy serwer.
Jeśli poprawnie przekierujesz porty, to wtedy połączysz się z qnapem bezpośrednio.
Tak poprzez qlink
 
do panelu też się łączysz przez qlink - to taka usługa qnapowa.
To działa tak, że qlink sprawdza, czy może zestawić połączenie bezpośrednio i jeśli nie to obie strony łączy poprzez siebie (ponieważ on jest dostępny dla obu stron)
 
Kolejne pytanie się zrobiło, jestem już w domu więc łącze się z NAS poprzez sieć lokalną
192.168.0.101 i tu po porcie 8080 oraz 80 zarządzanie przez WWW działa
ale przez szyfrowane 443, 8081 NIC głucho
upload_2020-7-2_17-56-1.png

upload_2020-7-2_17-56-21.png

dlaczego? nie mogę wewnątrz łączyć się bezpiecznie? Powtórzę się, nie ogarniam o co tu chodzi :(