Pierwszy budżetowy NAS do domu

dodo

Nowy użytkownik
Noobie
12 Sierpień 2024
10
0
1
38
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Cześć, podobnych tematów było wiele ale do rzeczy :)

Od paru lat chodzi mi po głowie zakup domowego NAS, ale zawsze było coś pilniejszego. Teraz sprawa staje się pilna, bo w domu pojawił się nowy wspólny komputer i trudno ogarnąć rosnący bałagan w rodzinnych albumach. A właśnie wróciliśmy z wakacji... Nie kryję ze kasa jest ważna, nie wiem ile tak naprawdę chcę/mogę wydać. Planowałem do 800-1000 zł ale muszę wiedzieć za co dopłacam. W ofercie używek znalazłem TS-231P2 z 8GB za nieco ponad połowę powyższej kwoty. Z drugiej strony nowy TS-233 z 2GB RAM kosztuje 800 zł. Nie potrafię ich porównać bo się na tym nie znam. Oba mają ARM-a, 233 ma wlutowaną pamięć, ale zakładam że 5 lat różnicy między datami wypuszczenia na rynek jednak ma znaczenie. Dlatego proszę Was o pomoc, ewentualnie wskazanie paluszkiem czym warto się zainteresować. Zaznaczę, że to mój pierwszy sprzęt tego typu więc z czasem może się pojawić zjawisko "płynących potrzeb" :D A może właśnie nie potrzebuję armaty na wróbla.

Ogólnie poszukuję NAS-a z dwoma kieszeniami pod RAID 1 (tak mi się wydaje). Planuję wrzucić tam dwa dyski 4TB.

Jestem świadomy że:
  • NAS nie służy do backup-u (na razie backupy robię ręcznie na zewnętrzny przenośny dysk, kiedy mi się przypomni lub przy większej paczce danych), nie wiem jeszcze jak to najlepiej robić z nowym NAS.
  • NAS to tylko część wydatku bo jeszcze trzeba kupić nowe dyski,
  • wspomniany TS-231P2 jest Legacy, ale jak widziałem ma wciąż pełne wsparcie i aktualizacje systemu, pytanie czy ktoś może powiedzieć ile to jeszcze czasu może potrwać?

Wymagania i przykłady użycia:
  1. Domowe repozytorium plików, dokumentów i multimediów: zdjęcia, dokumenty biurowe, pdf, może jakaś wiki, muzyka, filmy z kamerki sportowej z wakacji, filmy zrobione telefonami (widziałem że są problemy z kodekami), ślubu itp. Nie przewiduję pobierania i przechowywania filmów do oglądania na TV, czy nagrywania programów.
  2. Obsługa DLNA/UPnP/ewentualnie chromecast: posiadam kolekcję płyt CD obecnie zgranych w formacie FLAC i udostępnionych przez serwer miniDLNA na RaspberryPi 3. Działa to dobrze z jednym odtwarzaczem sieciowym, zaraz będzie drugi. Chciałbym też posłuchać tego na TV z podłączonym kinem domowym (ma CD ale denerwuje mnie sposób sterowania).
  3. Potencjalnie rozważam postawienie Serwera PLEX w celu udostępniania ww. multimediów.
  4. Na TV chciałbym szybko i wygodnie obejrzeć zdjęcia lub filmik z wakacji czy imprezy. Najlepiej na chromecast bez konieczności odpalania konsoli. Gdyby była opcja sterowania z telefonu na zasadzie otwrzorzyć zdjęcie/film/folder i wybrać miejsce docelowe jako urządzenie w sieci byłoby cudnie
  5. Wykorzystanie głównie lokalne, chodzi o trzymanie danych w jednym miejscu, robienie backup-ów z jednego miejsca, porządek i szybki dostęp/wyszukiwanie.
  6. Łatwa synchronizacja klientów (komputery/telefony) i oszczędność miejsca na urządzeniach (np. na służbowym lapku już nie mogę pracować bo tyle mam zdjęć z wakacji :D ).
  7. Możliwość udostępniania zasobów w internecie rodzinie lub zaufanym znajomym - udostępnienie zdjęć z imprez wakacji, jednorazowe przesłanie większej ilości danych z pominięciem chmury publicznej.
  8. Opcjonalnie możliwość zainstalowania GIT-a.
  9. Możliwość pełnego zarządzania dostępem zarówno lokalnie jak i z zewnątrz: użytkownicy, grupy itp. Także lokalnie w zależności od używanego urządzenia (kontrola rodzicielska). Nie wiem jakie są możliwości uwierzytelniania/autoryzacji, ale dobrze gdyby było to coś adekwatnego do ww. zastosowań.
  10. Dostęp przez VPN dla potrzeb domowników. Na routerze mam Wireguard-a, ale w kwestii dostępu do NAS-a jestem otwarty także na inne rozwiązania.
  11. Raczej nie potrzebuję kontenerów (pomijając kwestię budżetu), wychodzę z założenia że jeśli będę potrzebował jakiegoś serwera pod domowe laboratorium czy edukację to nie na NAS.
  12. Potencjalnie rozważam udostępnienie zasobu pod logi/komunikaty dla IoT (monitoring i ogrzewanie domu za miastem, aktualnie łączność tunelem VPN).
  13. Liczba urządzeń na teraz: 2-3 laptopy (2 służbowy, 2 prywatne w tym jeden nieużywany), dwa muzyczne odtwarzacze sieciowe (radio + dlna + spotify), przystawka chromecast 4.0 Android do TV, konsola xBOX (na razie ledwo używana), dwa telefony komórkowe, drukarka (będzie pewnie nowa sieciowa wifi, bo stary all-in-one podłączony do RP się zepsuł).
  14. Dwójka dzieci w wieku 6-7 lat więc zaraz zacznie się multimedialna jazda :( i nowe urządzenia (rodzina 2+2).
  15. W domu większość urządzeń jest podłączonych po Wifi, niestety z różnym skutkiem, ale to zupełnie inny temat. W przypadku laptopów posiadam jedno stałe stanowisko pracy ze stacją dokującą na kablu. NAS-a mogę podłączyć do routera dwoma skrętkami, ale obecny router chyba nie obsługuje agregacji. Posiadam mikrotik hap ac3.
  16. Na tę chwilę mam światłowód ze stałym i publicznym IP.

Będę bardzo wdzięczny za Waszą pomoc i proszę o wyrozumiałość. To moje pierwsze poważne podejście do tematu, ale nie można być specjalista w każdej dziedzinie :)
 
Raczej TS-233 , nie pchałbym się TS-231 właśnie z powodu legacy.
1 - spoko
2 - DLNA ? jak ci działa to fajnie , formalnie to "standard" który każdy producent robi jak mu się podoba - polecam nie używać i przeskoczyc na Plex/Emby/Jellyfin (ale tutaj trzeba robić to porządnie od początku! Your Media Archives)
3 - Plex na ARMie ? Okej, ale wyłącz transkodowanie , bo zarżniesz NASa jak odtwarzany film będzie niezgodny z Twoim TV w kwestii kodeków.
4 - Plex i Emby to umożliwiają na dowolnym TV który jest wspierany (ma odopowiednią appkę)
5 - to samo co #1
6 - to temat rzeka
7 - j/w
8 - Git ? oficjalnie niema : App Center – QNAP | QNAP .. popatrzeć czy w nieoficjalnym repo jest dla tego modelu You searched for git - MyQNAP
9 - spoko
10 - Zostań z Wireguard na routerze
11 - jest wsparcie dla kontenerów , ale pamiętaj że ten CPU ogranicza cię bardzo mocno
12 - spoko, remote syslog jest , dostaw mqtt i z głowy
13 - fajnie
14 - j/w
15 - Twoje wifi twój problem , nas ma być podpięty kablem (najlepiej do switcha) do sieci domowej (mamy takie zboczenie na forum)
16 - to kup sobie domene w OVH , ustaw wpis A na Twój stały adres domowy i baw się ;P
 
Nie rób agregacji. I tak Ci to nic nie da. Agregacja powinna być stosowana w sieciach firmowych.

Zamiast agregacji podłącz QNAP do routera dwoma kablami i w ustawieniach Samba / sieci Windows włącz multi channel samba. To daje te same rezultaty jeśli chodzi o prędkość o wymiany danych po sambie, ale likwiduje problemy z siecią co jest bardzo istotne.
 
  • Love
Reakcje: SiewcaRyżu
Dzięki za szybkie odpowiedzi i wskazanie alternatywy, Ciężko się połapać laikowi w tych modelach, szczególnie jeśli nie są promowane jako nowości.

Apetyt rośnie w miarę czytania/słuchania. Wcześniej pisałem o budżecie do 1000 PLN, ale zobaczyłem w ofercie TS-216g za mniej niż 1200. Jak rozumiem jest podrasowaną wersją TS-233 z większą ilością RAM-u. Tylko że to dalej ARM.
Idąc dalej i analizując Wasze odpowiedzi doszedłem do TS-262-4G, który można kupić za 1650 zł. Nie wiem czy jest wart tej ceny biorąc pod uwagę moje wymaganiaale mógłbym chwilowo odpuścić zakup jednego dysku i stworzyć RAID 1 dopiero za jakiś czas. Rozumiem że to standardowy scenariusz rozwojowy? Nie wiem tylko co na to żona :D Widziałem też TS-264-8GB w cenie 1750-1850 PLN, który jest następcą zaproponowanego przez @pecet TS-253Be. Dużo więcej niż zakładałem...

Raczej TS-233 , nie pchałbym się TS-231 właśnie z powodu legacy.
...

2 - Problemy z DLNA odczułem na własnej skórze, używam bo kiedyś kupiłem sobie do kuchni taki kompaktowy odtwarzacz pod szafkę i bardzo mi ta koncepcja pasuje, jednak one wszystkie obsługują jedynie DLNA/UPnP, nic tam nie dogram. Za to stare RaspberryPi 3 nie nadawało się na dużo więcej i taka prowizorka już została. Teraz chciałbym to ogarnąć właśnie za pomocą NAS.
3 - Dzięki za cenną uwagę z transkodowaniem, to ważna informacja przemawiająca za potencjalnym wyborem innego procesora.
8 - Git, tak mi przyszło do głowy wczoraj, bo rzuciło mi się w oczy gdzieś na forach a to jednak przydatna rzecz :) Chociaż od czasu jak się przebranżowiłem i mam to na co dzień w pracy to jakoś nie ruszyłem żadnego domowego projektu po godzinach. No ale dzieci rosną i pociągi LEGO trzeba zacząć programować ;)
10 - Rozumiem, że sugerujesz, żeby łączyć się do sieci lokalnej przez wireguard na routerze i odpuścić konfigurację VPN na NAS tylko dla dostępu do danych? Tak zakładałem od początku, ale tematy sieciowe to nie jest mój konik. Obecnie VPN-a wykorzystuję tylko i wyłącznie do tunelu z routerem LTE poza miastem do którego jest podłączone ogrzewanie u teściowej. Zakup NAS otworzy zupełnie nowe możliwości...
12 - mqtt - miłe zaskoczenie, nie wiedziałem że jest coś OOTB, dla szerszego rozwiązania zakładałem osobny serwer, ale jeśli mógłbym od razu mieć gotowca to czemu nie, czy wymaga to uruchomienia kontenerów na NAS?
15 - Też mam takie zboczenie, ale nie zawsze jest do czego podłączyć kabel np. wspomniany odtwarzacz w kuchni czy Chromecast (tu da się przez hub-a usb-c). Jak wspomniałem na sieciach w ogóle się nie znam, ale Twój komentarz otworzył mi trochę oczy.

Podsumowując rozumiem że nowy NAS oparty o ARM ww. zastosowaniach może być niewystarczający, szczególnie jeśli chodzi o transkodowanie nagranych filmów? Czy są jeszcze jakieś zalecenia żeby poszukać mocniejszego NAS dla tych zastosowań?

Filmy to temat który w mojej rodzinie pojawił się dopiero niedawno wraz z dziećmi, bo wolimy zdjęcia. Nie wiem jaka jest skala problemu z różnymi kodekami dla telefonów, kamer sportowych itp. Niestety póki co nagrywamy i ląduje to jako surówka w w backup, nigdy nie ma czasu na ogarnięcie... Jak pisałem wcześniej nie planuję używania NAS-a jako domowego laba, w pracy mam pełen dostęp do większości potrzebnych rzeczy a jakby co zrobię to na osobnym urządzeniu.

nie wiem czy jeszcze aktualne... ale tu masz NASa spełniającego większość kryteriów Sprzedam - QNAP TS-253Be 8GB RAM
->targuj się :D

Jeśli chodzi o TS-253Be 8GB to widzę, że są oferty gdzie nawet nie musiałbym się targować. Tylko nasuwa się pytanie skąd taka różnica w cenie. Niestety nie mam na razie wiedzy co sprawdzić po zakupie i na co zwrócić uwagę przed. Wychodzę z założenia że jeśli miałbym kupić używkę, legacy, bez gwarancji, w tej cenie, to muszę być pewien co kupuję lub mieć zaufanie do sprzedającego. W cenie z ww. ogłoszenia jest nowy TS-216g. Wiem, że porównuję procesor ARM-a z x86 ale czy ten Intel rzeczywiście jest mi potrzebny? W filmie reklamowym QNAP który wczoraj oglądałem padło stwierdzenie, że w domowych zastosowaniach bez wirtualizacji ARM jest w zupełności wystarczający. Ale czy to prawda, czy tylko marketingowe gadanie jak dlaczego wciąż są ładowane dwa porty USB 2.0 do tych urządzeń?

Do czego realnie mógłbym użyć PCIe w tym urządzeniu? Przychodzi mi do głowy instalacja systemu na dysku SSD, albo cache, ale sama karta rozszerzeń chyba kosztuje niemało w porównaniu z tym NAS.

Widziałem zarówno tu na forum jak i w sieci opisy problemów z procesorami od Intela w QNAP-ach. Czy ten Celeron® J3455 znajdujący się w TS-253Be nie zalicza się do tego grona? Z tego co wyczytałem na szybko dotyczyło to wcześniejszych modeli, ale chyba pojedyncze przypadki się zdarzały.

Zamiast agregacji podłącz QNAP do routera dwoma kablami i w ustawieniach Samba / sieci Windows włącz multi channel samba. To daje te same rezultaty jeśli chodzi o prędkość o wymiany danych po sambie, ale likwiduje problemy z siecią co jest bardzo istotne.

Dzięki za radę zainteresuję się tematem bo na razie nie wiem o co chodzi. Kiedyś myślałem że agregacja to coś czego będę używał w domu ;)
Gdy wykańczaliśmy mieszkanie założyłem że NAS, Drukarka i RaspberryPi itd. wylądują w szafie wnękowej w przedpokoju. Komorę na ten cały badziew mam zrobioną tak, że do miejsca gdzie jest router idą dwa peszle ze skrętką cat5e. Ogólnie teraz zrobiłbym to inaczej bo router i rozdzielenie na pokoje mam w złym miejscu, ale za późno się zorientowałem. Martwię się trochę o chłodzenie, bo szafa jest szafą w 70% na ubrania.
Z tego też względu nie przewiduję wykorzystywania multimedialnych portów NAS-a.
 
biorąc TS-262 dostajesz slot M2 - więc wstawiasz 512 GB SSD (i masz fajnego kopa w wydajności)
i jeden dysk HDD .. jak się dorobisz do drugiego , to migrujesz ten jeden biedny dysk do raid 1 (nic nowego , książkowa robota).
 
  • Clapping Hands
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn i jerry1333
biorąc TS-262 dostajesz slot M2 - więc wstawiasz 512 GB SSD (i masz fajnego kopa w wydajności)
Rozumiem, że to na system? Czy normalnie system się instaluje gdzieś na dyskach czy wszystko idzie z wbudowanej pamięci?

Na ile czasu starcza taki TS-262 lub TS-264? Chodzi mi o domowe zastosowania jak w moim przypadku. Plus ewentualnie jakaś wirtualizacja dla IoT gdybym już miał taką "kobyłę" :D Może głupie pytanie, ale nie wiem jak szybko taki sprzęt się starzeje, pojawia się OS lub apki wymagające znacznie większych zasobów, traci wsparcie, czy zmieniają się standardy udostępniania danych itp. Jaka jest jego trwałość i awaryjność pod względem hardware? Zastanawiam się, czy inwestując teraz więcej rzeczywiście jestem w stanie przyoszczędzić w dłuższej perspektywie, czy jednak dopłacę do fajerwerków z których zanim zacznę korzystać po prostu staną się nieaktualne.

Nie wiem czy to brak konsekwencji, czy coś innego, ale zaczynam poważnie myśleć o kupnie TS-262 albo TS-264 bo różnica w cenie jest bardzo mała. Widziałem że modele TS-264 produkowane od 2024 mają wymienną pamięć i dwa sloty. Chociaż chyba więcej niż 8GB nie będzie mi potrzebne.
 
Plus ewentualnie jakaś wirtualizacja dla IoT gdybym już miał taką "kobyłę"
I się zaczyna dodawanie funkcji do nasa który miał służyć tylko jako miejsce na dane.

Jak dla mnie to z tymi wszystkimi wymaganiami to kupujesz nasa z prockiem x86 minimum 4 jajka + 8GB RAM.
Jakiś TS-264 / 464 aby mieć możliwość dodania dysków w przyszłości.
 
  • Lubię to
Reakcje: Lebcio
Może głupie pytanie, ale nie wiem jak szybko taki sprzęt się starzeje
Sprzęt ? co roku ;P

pojawia się OS lub apki wymagające znacznie większych zasobów
tutaj należy pamiętać że pierwsze zadanie to PRZECHOWYWANIE DANYCH, cała reszta jest bonusem i należy go traktować opcjonalnie.

QNAP ? Sprzęt przeciętnie 5-10 lat , generalnie wsparcie dla OS to 10 lat. Co nie @Silas Mariusz ?

czy zmieniają się standardy udostępniania danych
SAMBA trzyma się dobrze od lat 70 - NFS tak samo
w tej dziedzinie rewolucji nie spodziewam się - co najwyżej zmieniają się domyślne ustawienia danego protokołu z powodów bezpieczeństwa.

Jak dla mnie kup sobie tego ARMa i trzymaj na nim tylko dane, a do mielenia tymi danymi inne urządzenie z innymi wymaganiami , jakis NUC czy cuś ?

Wspomniałeś wcześniej że nie przemyślałeś miejsca na nas - pamiętaj o tym wielkim wentylatorze z tyłu nas , on potrzebuje powietrza żeby chłodzić urządzenie.
Jak dowalisz NASowi , wirtualizacje i inne zadania - spodziewaj się hałasu.
 
I się zaczyna dodawanie funkcji do nasa który miał służyć tylko jako miejsce na dane.
To są właśnie te płynące wymagania, szczególnie kiedy się okazuje że są środki...
tutaj należy pamiętać że pierwsze zadanie to PRZECHOWYWANIE DANYCH, cała reszta jest bonusem i należy go traktować opcjonalnie.
...
Jak dla mnie kup sobie tego ARMa i trzymaj na nim tylko dane, a do mielenia tymi danymi inne urządzenie z innymi wymaganiami , jakis NUC czy cuś ?
Taki był pierwotny plan i założenie. Z punktu widzenia całości architektury najbardziej elastyczne rozwiązanie i każde urządzenie robi to co ma robić, można je z czasem zmienić na mocniejsze. Tylko że to rzeźbienie, na które sam już wiem nie zawsze mam czas i starcza mi zapału. Napaliłem się na mocniejszego NAS-a właśnie ze względu na to, że większość rzeczy dostanę OOTB. Kiedyś myślałem że na RaspberryPi będę miał i NAS i serwer multimediów i cuda na kiju, a potem się okazało, ze przynajmniej w tej wersji odczyt z USB po kablu jest tak wolny, że SAMBA czy NFS mogę sobie od razu odpuścić.
Wspomniałeś wcześniej że nie przemyślałeś miejsca na nas - pamiętaj o tym wielkim wentylatorze z tyłu nas , on potrzebuje powietrza żeby chłodzić urządzenie.
Jak dowalisz NASowi , wirtualizacje i inne zadania - spodziewaj się hałasu.
Tak tego nie przemyślałem. Jeśli chodzi o hałas to zawsze kojarzyłem tylko narzekania na pracujące dyski, stąd pomysł żeby to zamknąć w szafie w przedpokoju. Specjalnie zaprojektowałem sobie w szafie wnękowej dużą szufladę i doprowadziłem tam dwie skrętki + zasilanie na takie rzeczy jak drukarka, serwerek itp. Ale jest to szafa z ubraniami więc nawet jeśli szuflada jest wydzielona i otwarta, to cyrkulacji powietrza może nie być. Kiedyś myślałem jeszcze że postawię go na samej górze gdzie stoi parę pudeł i jest sporo miejsca, ale nie wiedząc co i jak nie pomyślałem że jednak powinienem mieć chyba dostęp do tego urządzenia, np. przy backup-ach.

Czy z Waszego punktu widzenia zamykanie takiego NAS-a w szafie z klamotami w ogóle jest możliwe ze względu na chłodzenie? Na ulotkach oczywiście zasze stoi w najbardziej eksponowanym miejscu przy TV, albo na biurku grafika zaraz obok ekranu, ale to nie moja bajka. Myślałem, że te urządzenia ogólnie się nie grzeją.
Czy te modele o których była mowa w obudowie tower mogą pracować na leżąco, czy ma to znaczenie?
 
Czy te modele o których była mowa w obudowie tower mogą pracować na leżąco, czy ma to znaczenie?
Nie ma to znaczenia - ważne żeby otwory wentylacyjne jeśli występują nie były zakryte. No i oczywiście żeby było zasysanie chłodnego powietrza i wypychanie ciepłego.
Dyski nie lubią wysokich temperatur (ja w swoich urządzeniach staram się tak organizować wszystko żeby temperatury dysków nie przekraczały 40 st. C.).
Prockowi to zwisa (najwyżej nie będzie boostował albo zjedzie z taktowaniem).
 
Celsjusza
HDD > 50 stopni
SSD/NVME > 70 stopni
Generalnie dyski nie lubią się z ciepłem.

CPU > 90 stopni

Generalnie NAS bedzie chciał utrzymać temp ~40 stopni.
 
Niestety przez ostatnich parę dni temat musiałem odłożyć... w międzyczasie skończyły się promocje na QNAPy :(
Rozmawiałem z kolegą z pracy który ma od 3 lat TS253D i zdecydowanie polecił pójście w mocniejszy sprzęt. Potwierdził mi też scenariusz którego się obawiam u siebie - u niego NAS ostatecznie skończył jako NAS, biblioteka rodzinnych zdjęć i filmów oraz monitoring domu, a wirtualizacji prawie nie używa bo nie ma czasu nad tym siedziećć :)

Niemniej zdecydowałem się na TS-264-8GB w nowej wersji z rozszerzalnym RAM i chyba jednak dwoma dyskami w RAID1 oraz dyskami SSD NVMe. Przed zakupami mam jeszcze dwa pytania:

biorąc TS-262 dostajesz slot M2 - więc wstawiasz 512 GB SSD (i masz fajnego kopa w wydajności)
1. W innym wątku Qnap TS-262 czy TS-264 (przesiadka z S 214Play) wyczytałem dlaczego warto wyjść z "Kościoła Keszowników". Padła tam informacja, że na dyskach ssd w gniazdach M2 można trzymać system lub dane. Chciałbym się upewnić czy dobrze to rozumiem i czy warto kupować dwa dyski SSD na starcie dla zaspokojenia moich potrzeb. Może lepiej te potrzeby zaspokajać z czasem :D Jak rozumiem, po zainicjowaniu urządzenia system NAS-a instaluje się gdzieś na dyskach zajmując ich część? Wraz z dodatkowymi ficzerami może zajmować coraz więcej i różne pliki tymczasowe czy kontenery też lądują w tej części? Jeśli dorzucę dysk SSD to mogę wybrać czy system ma się tam zainstalować i zyskać na szybkości odczytu tych najczęściej używanych danych, czyli poprawi się wydajność pracy systemu? Aplikacje też lądują na tym dysku SSD? Czy w tym przypadku wskazane są dwa dyski w RAID1 dla bezpieczeństwa i czy nie jest to już przesada w domowym serwerze? Jak taki dysk z systemem w RAID0 padnie to cała inicjacja od nowa idzie i wtedy, żeby dograć system na HDD to trzeba je czyścić?
Nie miałem czasu przejrzeć całej akademii QNAP ale w drugim odcinku było pokazane jak dodatkowe dyski SSD można włączyć w pulę danych i korzystać wtedy z Qtier w celu uzyskania szybszego dostępu do często używanych danych. Tu rozumiem dlaczego warto od razu zrobić RAID1.
Którą opcję warto wybrać i czy trzymanie danych na SSD jest bezpieczne? To pytanie w zasadzie sprowadza się do tego czy powinienem od razu myśleć o dwóch dyskach SSD pod gniazda M2?

2. Do TS-264 zaplanowałem zakup następujących dysków, prośba o doradzenie czy czegoś nie przeoczyłem, czy są inne modele w podobnej cenie które warto rozważyć lub są tańsze o tych samych parametrach? Idę trochę na skróty bo jest tego dużo i nie wiem na co zwrócić uwagę np jaka jest różnica mięcy WD Red i IronWolf:
  • 2x WD Red Plus 4TB 3,5" (WD40EFPX): 5400 obr./min., 256 MB cache, SATA III (6 Gb/s) - ceny 480-520 zł.
    lub
  • 2x Seagate IronWolf 4TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (ST4000VN006): 5400 obr./min., 256 MB cache, SATA III (6 Gb/s) - ceny 418-460 zł
  • SSD WD Red SN700 500GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (WDS500G1R0C) ~ 250 zł.
    jeden czy dwa?
 
1. w NASie masz tylko bootstrapa do instalacji - mała pamięć flash gdzie leży instalator - zero miejsca dla Ciebie.
Instalacja jest prosta - wciskasz dysk M2 do slota odpalasz nasa, instalujesz wg kreatora.
Skończysz instalacje, to wciskasz hdd i tworzysz na nich pule i tam trzymasz dane.
Robisz restart i sprawdzasz czy wsio bangla.

Przypominam - RAID to nie backup, a UPS też warto mieć .. zmniejsza to ilość fuck upów podczas instalacji nowego firmware.
Jak stwierdzisz że chcesz mieć RAID 1 na system - nie ma problemu, bez problemu później dodasz dysk do puli systemowej.

2. Kup duże dyski , pojedyńczo a potem dozbieraj na drugą sztukę dla ważnych danych (migracje w sumie przećwiczyłeś już ;p).
Ja nie lubię się z WDkami , raczej Seagate i Szajsung dla M2.
 
2. Kup duże dyski , pojedyńczo a potem dozbieraj na drugą sztukę dla ważnych danych (migracje w sumie przećwiczyłeś już ;p).
Ja nie lubię się z WDkami , raczej Seagate i Szajsung dla M2.
Sugerujesz że 4 TB będzie jednak za mało?
A możesz krótko rozwinąć dlaczego WD są niefajne? Wszędzie zawsze widziałem tylko WD RED i WD RED... więc pomyślałem że nie będę gorszy. W kwestii specyfikacji na papierze i gwarancji nie widzę żadnej różnicy. Różnica w cenie jest istotna, a zdecydowałem że od razu kupuję dwa.
Do tej pory miałem zawsze Seagate-y, ale ostatni HDD jaki kupiłem to były Barracuda 200 i 320 GB jakieś 20 lat temu i nawet wtedy to był raczej wybór w ciemno. Dyski działają chyba do dziś (6 mc temu je odpalałem), a swego czasu jeden był podłączony 4 lata do routera udającego NAS. Tak samo jak Medalist 13032. Ależ on fajnie wygląda, a jakie audio miał :D Jakieś 8 lat temu kupiłem przenośny Seagate Backup Plus 1TB i od razu poszedł na wymianę i od tego czasu nie ma problemu, ale rzadko go używam.

Co do SSD rozumiem że np. taki:
  • Samsung 980 500GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V500BW)
byłby odpowiedni? W porównaniu do WD widzę różnicę w nieco wolniejszym odczycie, dużo mniejszym TBW (300 vs 1000) i w niektórych sklepach wskazują że na samsungi są 3 lata gwarancji, a w innych 5 lat tak jak dla WD, chociaż nie wiem czy to jest do zastosowania przy takim produkcie. Cena albo porównywalna albo w promocjach 210 zł.
 
Kolega kupował dyski WD RED i zawsze padały pół roku po wygaśnięciu gwarancji. Po ostatniej awarii namówiłem go na wymianę starego Qnapa na nowszy model i od razu na dyski HGST (też używam). Sprawdź tylko listę kompatybilności czy dana seria dysków jest wspierana.

Nie trać czasu na problemy z wifi, zainwestuj w routery/nadajniki wifi "mesh" i ciesz się dobrym sygnałem w jednej sieci wifi w całym domu.

Możesz zainwestować w tańszy model Qnapa... najwyżej zrobisz migrację.
Compatibility for NAS Migration - QNAP

DLNA/Plex/... nie używam, może zraziłem się w czasach gdy Qnap miał moc obliczeniową tostera. Wstaw ładny mini PC do salonu i masz dostęp do wszystkiego (sprawdzisz maila, oglądniesz film, pokażesz zdjęcia, popracujesz jak padnie ci laptop...).

Jak masz zewnętrzne IP to Qnap umożliwi ci dostęp przez DDNS po nazwie TWÓJ_QNAP.myqnapcloud.com, nie musisz nic więcej opłacać.
 
Bardzo wszystkim dziękuję za wypowiedzi, opinie, wyjaśnienia. Teraz przyjdzie czas na drążenie tematów głębiej i wiercenie Wam dziur w brzuchu, bo wczoraj zamówiłem komplet:
  • Qnap TS-264-8G z 8GB RAM (wymienną)
  • 2x Seagate IronWolf 4TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (ST4000VN006): 5400 obr./min., 256 MB cache, SATA III (6 Gb/s)
  • 1x Samsung 980 500GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V500BW)
Jeśli chodzi o dysk SSD to czas pokaże czy ten był dobrym wyborem...

Gdyby kogoś jeszcze interesował zakupTS-264 to radzę szukać ofert gdzie w opisie lub w specyfikacji wyraźnie jest informacja, że maksymalna ilość pamięci jest większa niż 16 GB. QNAP na swojej stronie informuje, że w produktach od 2024/01 jest inny rodzaj pamięci, oraz że max to 16 GB (2 x 8 GB). W niektórych sklepach jest informacja, że max to 32GB RAM. W komentarzach klientów jednego z popularnych sklepów internetowych ze złotym owocem w nazwie jest informacja, że fabryczne 8GB jest zaplombowane, a pod dołożeniu 16 GB w drugi slot system widzi 24GB. W ofertach innego sklpu ze sprzętem dla firm widziałem gotowe zestawy z 32GB RAM (2x16). Ja tego szybko nie sprawdzę.
1. w NASie masz tylko bootstrapa do instalacji - mała pamięć flash gdzie leży instalator - zero miejsca dla Ciebie.
Instalacja jest prosta - wciskasz dysk M2 do slota odpalasz nasa, instalujesz wg kreatora.
Czy gdybym w przyszłości zaczął mieć problemy z tym dyskiem SSD (na razie będzie tylko jeden) to czy jest możliwość wrzucenia drugiego w wolne gniazdo M2 i migracji systemu wraz ze wszystkimi aplikacjami na ten drugi, a następnie usunięcie problematycznego dysku? Czy ewentualnie muszę zmienić go w RAID1 najpierw, zreplikować i ewentualnie przywrócić znowu RAID0 (jeśli to możliwe)? Zaznaczam że chodzi o wolumin pod system.

DLNA/Plex/... nie używam, może zraziłem się w czasach gdy Qnap miał moc obliczeniową tostera. Wstaw ładny mini PC do salonu i masz dostęp do wszystkiego (sprawdzisz maila, oglądniesz film, pokażesz zdjęcia, popracujesz jak padnie ci laptop...).
Dzięki za radę, kiedyś to rozważałem i myślę, że parę lat temu jeszcze bym się skłaniał właśnie w tym kierunku. Niestety teraz wolałbym coś OOTB i z czego będzie mogło korzystać wiele urządzeń na różne sposoby. Ja akurat przed telewizorem siedzę najrzadziej. Multimedia z których chcemy korzystać to w zasadzie tylko zdjęcia i filmy z telefonów/kamerek/aparatów. Nie chcę też kolejnego pudła przy telewizorze i czwartego pilota. Wiem, że czasy i możliwości się zmieniły, ale kiedyś korzystałem przez dłuższy czas z KODI (nie rozumiem jego fenomenu) na RaspberryPi 3 (od 2016), w zasadzie co chwila trzeba było przy tym grzebać i coś robić. Odkąd korzystam z dedykowanych przystawek z androidem lub konsoli używanie szczególnie platform VOD po prostu działa.
Nie wiem jak 4K TV bo takiego nie mam, ale wydaje mi się, że praca na TV z tekstem by mi się nie sprawdziła :) Jak mi padnie laptop do pracy to już ból głowy mojego szefa, a do czasu jak dostanę drugiego wezmę prywatnego :)
Jak masz zewnętrzne IP to Qnap umożliwi ci dostęp przez DDNS po nazwie TWÓJ_QNAP.myqnapcloud.com, nie musisz nic więcej opłacać.
Używam akurat innego DDNS na routerze, ale słuszna uwaga :)
 
Wydaje mi się, że jak przekierujesz odpowiednie porty (tylko nie używaj domyślnych!) dla https/vpn/.. to Qnap powinien sobie poradzić z DDNS - stronę logowania otworzysz korzystając z linku twojanazwa.myqnapcloud.com:port/cgi-bin/
(w ustawieniach Qnapa wyłącz automatyczne przekierowanie do strony logowania)

Odnośnie komputerów to możesz zapamiętać dane do logowania w menedżerze poświadczeń, tylko sobie wprowadź dla nazwy i dla IP. Wtedy każdy komp zostanie rozpoznany automatycznie jako dany użytkownik.

Nie zapomnij ustawić sobie reguł powiadamiania o aktualizacjach i problemach z dyskami.

PS
Znajoma firma używa Qnapa od 2015r. i nikt się nie przejmuje chłodzeniem, aktualizacją softu czy stanem dysków. Za każdym razem gdy pytam to twierdzą, że ktoś im to ustawił i działa.. 😂 Nie mogę się doczekać jak sprzęt zrobi im niespodziankę.
 
Czy gdybym w przyszłości zaczął mieć problemy z tym dyskiem SSD (na razie będzie tylko jeden) to czy jest możliwość wrzucenia drugiego w wolne gniazdo M2 i migracji systemu wraz ze wszystkimi aplikacjami na ten drugi, a następnie usunięcie problematycznego dysku?
Nie ma takiej opcji , możesz iść z single disk -> RAID1 -> RAID5 itd
nie ma schodzenia w dół

Upgrade z Single Disk do RAID1 jest książkowo opisany w procedurach QNAPa.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qtier
  2. 253be
  3. jaki ups
  4. Mini ups
  5. hałas
  6. TS-228 dlna
  7. plex
  8. system ssd
  9. instalacja systemu na ssd
  10. jaki hdd
  11. drukarka