Instruktaż/Tutorial Plex - współdzielenie bibliotek pomiędzy odległymi użytkownikami

M

mariuszsal

Guest
Kilka lat temu, gdy ktoś zadał pytanie jaki polecacie serwer DLNA bez wahania powiedziałbym - Serviio lub Twonky. Dzisiaj realia się zmieniły i na potężny system multimedialny rozwinął się niepozorny Plex o którym teraz będzie mowa.

Od momentu kiedy udostępnili platformę plex.tv i zoptymalizowali swoje rozwiązania, wieczorne życie kinomaniaka stało się przyjemniejsze. Poza usługami które opisywane były na tym forum - czyli możliwość streamowania naszych zbiorów na smartfony, tablety ... czy przez Web na nasze PC w delegacji How-To - Plex - zdalne odtwarzanie biblioteki multimedialnej ja chciałbym zwrócić uwagę na jedną, chyba najmocniejszą cechę która tą platformę wyróżnia:

Dzielenie się swoimi zbiorami z innymi użytkownikami tego systemu!

Jak wszyscy wiemy użytkownik NASa to świetny kandydat na zaproszenie do znajomych i na wspólne seanse filmowe. Dlaczego taki najlepszy ? Bo ma serwer Plex z reguły pracujący 24h/dobę oraz dysponuje sporą bazą. Często posiada również dobre łącze (szczególnie to na wyjściu).

Poniżej przedstawiam w jak prosty sposób możemy na własnym TV, smartfonie, PC ... oglądać kolekcję np kolegi @Silas Mariusz

  • Instalacja Plex'a - pierwszym krokiem jaki musimy wprowadzić to instalacja serwera plex na naszym nasie. Możemy to wykonać bezpośrednio z paczek lub pobierając ze strony producenta gotowy i często aktualniejszy plik .qpkg (INTEL https://downloads.plex.tv/plex-medi...exMediaServer_0.9.12.13.1464-4ccd2ca_x86.qpkg)
  • Dodanie naszych zbiorów - po poprawnej instalacji nie pozostaje nam nic innego jak dołączenie naszych zbiorów (folderów) do bazy systemu. Jak to zrobić ? Najlepiej skorzystać z przewodnika poinstalacyjnego -szczegóły Basic Setup Wizard
  • Konfiguracja sieciowa - od tego momentu nasz plex zaczyna być czymś więcej niż głupim DLNA w domu. Do poprawnego działania potrzebujemy jednego wolnego portu TCP przekierowanego na serwer (domyślnie jest to 32400). Jeśli to zrobiliśmy udajemy się w plexie do Ustawień->Serwer->Remote Access, gdzie podłączamy nasze urządzenie do plex.tv
Screenshot_5.png
  • Zapraszamy i czekamy na zaproszenia - w tym momencie możemy rozpocząć zapraszanie naszych znajomych do kolekcji. Aby to zrobić należy w ustawieniach -> użytkownicy -> znajomi dodać osobę z którą chcemy się dzielić multimediami. System przyjmuje zaproszenia po nicku kolegi z plexa jak również po adresie e-mail. W tym drugim przypadku jeśli taka osoba nie posiada konta plex.tv będzie musiała je sobie wcześniej założyć aby dobrać się do waszych plików. Możemy również ograniczać dostęp do poszczególnych bibliotek i udostępniać np samą muzykę dla wybranej osoby.
Screenshot_3.png Screenshot_4.png
I to tyle i aż tyle. Od tej pory na wszystkich naszych urządzeniach będziemy mieli możliwość współużytkowania dzielonych zbiorów.

No dobra - ale co z tym TV?
Spokojnie! Już wyjaśniam. Od pewnego czasu na HD Station dostępna jest aplikacja Plex Home Theater, który całą naszą bibliotekę przeniesie na duży ekran. Wystarczy po instalacji, odpalić i zalogować się na nasze konto plex.tv (w sposób zbliżony jak youtube - wpisując wyświetlony na ekranie token na stronie Plex: One window into all your personal media).
upload_2015-10-17_11-28-41.png

Dalej to już tylko oglądanie..... również na dużym ekranie.

WP_20151017_01_55_54_Pro.jpg WP_20151017_01_56_11_Pro.jpg WP_20151017_01_57_09_Pro.jpg WP_20151017_01_56_35_Pro.jpg WP_20151017_01_57_28_Pro.jpg WP_20151017_01_46_23_Pro.jpg WP_20151017_01_58_30_Pro.jpg WP_20151017_01_46_06_Pro.jpg WP_20151017_01_46_34_Pro.jpg WP_20151017_01_40_39_Pro.jpg WP_20151017_01_46_52_Pro.jpg WP_20151017_01_54_43_Pro.jpg WP_20151017_01_47_22_Pro.jpg WP_20151017_01_58_02_Pro.jpg WP_20151017_01_54_08_Pro.jpg WP_20151017_01_55_02_Pro.jpg WP_20151017_01_53_59_Pro.jpg

Przy okazji wszystkich zainteresowanych współdzieleniem się zbiorami - zapraszam do dyskusji i zapraszania w plex.tv
Czuwaj !
 
Siemka.
Witam wszystkich na początku - piszę tu pierwszy raz, choć obserwuję od dawna :D
Czy jest szansa aby dostać zaproszenie do biblioteki Plex oczywiście z wzajemnością?
Pozdrawiam
 
Ktoś, kto korzysta z mojego Plex'a, to przez kilka dni nie ma i nie będzie dostępu. Powód: całkowity remont mieszkania. Musiałem go odłączyć od sieci.

Za kilka dni odzyskacie dostęp do servera.
Pozdrawiam
To chyba u Ciebie jest cała masa mega starych bajek? Moje dziewczyny przeżywają załamanie nerwowe bez oldschoolowych bajek :) Z chęcią bym przygarnął je na własność szefie. Jest taka opcja?
 
Ktoś, kto korzysta z mojego Plex'a, to przez kilka dni nie ma i nie będzie dostępu. Powód: całkowity remont mieszkania. Musiałem go odłączyć od sieci.

Za kilka dni odzyskacie dostęp do servera.
Pozdrawiam
To chyba u Ciebie jest cała masa mega starych bajek? Moje dziewczyny przeżywają załamanie nerwowe bez oldschoolowych bajek :) Z chęcią bym przygarnął je na własność szefie. Jest taka opcja?
Dużo starych oldschoolowych bajek to chyba jednak u mnie :D
 
Ktoś, kto korzysta z mojego Plex'a, to przez kilka dni nie ma i nie będzie dostępu. Powód: całkowity remont mieszkania. Musiałem go odłączyć od sieci.

Za kilka dni odzyskacie dostęp do servera.
Pozdrawiam
To chyba u Ciebie jest cała masa mega starych bajek? Moje dziewczyny przeżywają załamanie nerwowe bez oldschoolowych bajek :) Z chęcią bym przygarnął je na własność szefie. Jest taka opcja?
Dużo starych oldschoolowych bajek to chyba jednak u mnie :D
Możliwe :D a zapraszałeś mnie? tomasz.fiema@gmail.com
 
To chyba u Ciebie jest cała masa mega starych bajek? Moje dziewczyny przeżywają załamanie nerwowe bez oldschoolowych bajek :) Z chęcią bym przygarnął je na własność szefie. Jest taka opcja?
Dużo starych oldschoolowych bajek to chyba jednak u mnie :D
Możliwe :D a zapraszałeś mnie? tomasz.fiema@gmail.com
Poszło
Hej. Szybkie pytanie. Czy w Emby też jest transkodowanie sprzętowe i czy też jest płatne jak w plex?? Czym Emby przewyższa plexa? Z góry dziękuję
 
przeciez Ty i tak odtwarzasz Plex na Kodi? Wiec wtf?
Zgadza się @Silas, lepiej ja wykupiłem PlexPassa na AllLive. Ogólnie wolałem Emby ale z uwagi na to ze Plex był "nawet na lodówce" kupiłem Plexa, mimo ze Emby w moim odczuciu daje więcej i łatwiej. Emby też jest na Kodi.

Swoja drogą to rozmowa na całkowicie oddzielny temat.

Dodam, ze moja rodzina ma różne sprzęty. Plex był na moim starym Sony, na starych Samsungach, na Xboxie 360 no i przede wszystkim na PS4.

NA Plexie można zrobić pewnie to wszystko co na Emby:
Emby ma połączenie z Kodi. Plex też to ma tylko przez niezależnego człowieka. Oficalna nakładka od Plexa zmienia całkowicie wygląd Kodi na swój wygląd co mnie nie satysfakcjonowało.
IPTV na Emby jest od razu. Na Plex musiałem użyć Xteve.
Zdjecia na Emby odpalają sie od razu. Na Plexie zdjęcia zanim się załadują musza w pełnej wielkości się pobrać co trwa w moim odczuciu wieki.
Napisy na Emby są w standardzie, na Plexie trzeba dodać SubZero który w ostatnim czasie nie nagrywa sie tak łatwo jak kiedyś.
Miałem wrażenie że Emby lepiej sobie radzi z wielkimi bibliotekami filmów. Plex wymaga czyszczenia bazy danych.

Mimo wszystko wybrałem Plexa, wierząc w wielkie korporacje i super program na Windows10 który został skasowany na poczet programu który "działa" byle jak, a autorzy nie słuchają swoich klientów.

Mimo wszystko Plex jest super. =].
 
Sporadyczne mogą być problemy z dostępem do kolekcji za pomocą Plexa, ze względu na wymianę dysków na większe (12TB IronWolf...).
Nie długo (jak tak dalej pójdzie z filmami 4K) to będę musiał chyba zakupić macierz dyskową na co najmniej 24 dyski :lol::lol::lol: plus szafę rack :lol::lol::lol:

Regards,
masqar
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/plex-wsp%C3%B3%C5%82dzielenie-bibliotek-pomi%C4%99dzy-odleg%C5%82ymi-u%C5%BCytkownikami.15831/
  2. plex biblioteki
  3. RTORRENT FOLDERY
  4. konfiguracja plex