Pomoc Po kilku dniach nieaktywności NAS jest niewidoczny w sieci

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Barto-Paja

Passing Basics
Beginner
3 Listopad 2020
23
1
4
3
27
github.com
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Dzień dobry,
potrzebuję podpowiedzi, jaką funkcjonalność uruchomić, aby NAS był cały czas widoczny i dostępny w sieci lokalnej?
Zdarza się, że przez 2-3 dni nikt do niego nie zagląda. Po tak "długiej" przerwie muszę restartować go, bo nie mogę się do niego dostać przez www. QFinderPro także go nie wykrywa.

NAS: TS-231P2-4G
OS: QTS ostatnia aktualizacja najnowsza
 
Rozwiązanie
Znalazłem rozwiązanie. Problem nie był z siecią tylko z bardzo ostrymi regułami na firewallu. Miałem ustawione, że po 5 nieudanych próbach w krótkim czasie miało odcinać dany adres IP na godzinę. Na drugim laptopie udało mi się dostać bez problemu i takie rzeczy w logach znalazłem:

1676194809163.png


Windows 10 próbował przy starcie logować się do NASa na wszystkie sposoby, tylko nie na ten co potrzeba. Poluzowanie reguł na QFirewallu zakończyło się powodzeniem i mogę korzystać normalnie z NASa mimo tego pokręconego rozwiązania z repeaterem.
@pigers - jeżeli dobrze pamiętam, to `5.0.1.2248 build 20221215`
@Damian - nie patrzyłem w logach, z harmonogramu zasilania jedynie ma ustawione, że w przypadku braku prądu z sieci ma się wyłączyć po 5 minutach i samemu nie podnosić.

Wczoraj pojawił się w sieci widoczny jako komputer, ale nadal nie miałem do niego dostępu, ani z explorera, ani z przeglądarki, a Qfinder też go nie mógł namierzyć.
 
Od kiedy NAS nie jest wystawiony na świat, w zasadzie w logach cisza. Mam tylko odnotowane, że zalogowano jako gość.

Co do zakładki zasilanie:
- EuP: wyłączone
- Wake-on-LAN: włączone
- Przywracanie zasilania: Pozostaw serwer wyłączony
- Harmonogram zasilania: wyłączony

1674510623968.png
 
U mnie, przez długi, czas występował analogiczny problem. Co ciekawe, odłączenie na chwile kabla ethernet i jego ponowne wpięcie pozwalało znowu zobaczyć, na jakiś czas, serwer w sieci. Nie był raczej problem związany z wersja oprogramowania, bo QNAP był w tym czasie aktualizowany kilkukrotnie. Obecnie problem nie występuje. Nie mam pewności co dokładnie go rozwiązało, ale to co w tym czasie zmieniałem, to: reset ustawień sieci i przełącznika sieciowego oraz deinstalacja aplikacji związanych z synchronizacja z usługami chmurowymi Hybrid Mount.
 
@Czarek - nie używałem ani razu ich usług do synchronizacji czegokolwiek. Miałem krótki epizod z myqnapcloud, ale trafiłem gdzieś na informację, chyba nawet tu, na forum, że to nie jest do końca tak bezpiecznie i sobie odpuściłem. Próbowałem też z kablem, nic to nie poskutkowało.
Odnośnie samej sieci układ u mnie wygląda tak:
```
Modem Orange < --- > TpLink-Repeater/Extender <--> NAS po Ethernet do TP-Linka
```
Nie wiem, czy to może mieć jakiś wpływ, ale nie oczekuję, że będą w komunikacji zawrotne prędkości.

@Pawliko Aktualnie nie udało mi się jeszcze odtworzyć tego problemu, aby pozyskać nowe logi:
1674943285302.png


1674943358832.png

W ten sposób wyglądają praktycznie logi z całego dnia.

Co ciekawe: zauważyłem, że laptop mimo tego, że widział go w sieci, nie mógł połączyć się, dostając zwrotkę, że nie odnaleziono takiej lokalizacji w sieci, natomiast Tv bez problemu miał dostęp do swoich zasobów na NASie.

1674943569071.png


To są te zastrzeżenia z aplikacji security counselor.
 
Router dosłownie na drugim końcu pomieszczenia < 7m odległości w linii prostej.
Wszystko jest oddelegowane do Modemu, w modemie ustawiony adres na sztywno tylko dla NASa.
Tv łączy się do Modemu.

Zdarzały się takie incydenty, że jeden laptop, który pracuje na 2.4 GHz widział normalnie NASa, a drugi, który pracuje na paśmie 5 GHz, musiał się przełączyć na extendera i dopiero wtedy widział go. Na extenderze oba pasma są włączone, tak samo na modemie.

Teraz gdy odpowiadam, ten "incydent" nie występuje i normalnie oba laptopy widzą go przez modem.
 
Tv łączy się do Modemu.
TV łączy się do routera (router może być tez modemem) - Funbox 3 czy 6?
Podpiąć wszystko kablami problem się rozwiąże, ogarnąć sieci WiFi (bo może extender robi inną sieć niż router Orange) albo podpinać wszystko do jednej sieci.
Anyway problem sieciowy a nie z qnapem.
 
Może jest jakiś problem sprzętowy ale na 99% problem z siecią lub z faktem że urządzenia są w różnych sieciach.
Wystarczy podłączyć kablem na kilka dni - jeśli problem nie wystąpi to winne jest WiFi.
Albo podpiąć wszystko tylko do jednej sieci (np extendera) i testować.

Funbox 3.0 miał wg. mnie takie sobie WiFi - może będzie lepiej (zamiast stosować jakieś protezy typu extender) kupić Access Point Wifi z prawdziwego zdarzenia i tylko na nim zrobić WiFi (i wyłączyć Wifi na FB3)?
 
Funbox 3.0 miał wg. mnie takie sobie WiFi - może będzie lepiej (zamiast stosować jakieś protezy typu extender) kupić Access Point Wifi z prawdziwego zdarzenia i tylko na nim zrobić WiFi (i wyłączyć Wifi na FB3)?

Na chwilę obecną nie wchodzi to w grę. Jesteśmy już na ostatniej prostej przeprowadzki, a tam już docelowo jest przygotowane, aby wszystko, co ma pracować, pracowało na kablu. Funbox jest niefortunnie umieszczony na korytarzu, powieszony na ścianie, a przy małym dziecku NAS na podłodze nie wchodzi w grę :/

To, co najważniejsze dla mnie zostało ustalone. Wina po stronie rozwiązania sieci, a nie sam problem z NASem.
 
Znalazłem rozwiązanie. Problem nie był z siecią tylko z bardzo ostrymi regułami na firewallu. Miałem ustawione, że po 5 nieudanych próbach w krótkim czasie miało odcinać dany adres IP na godzinę. Na drugim laptopie udało mi się dostać bez problemu i takie rzeczy w logach znalazłem:

1676194809163.png


Windows 10 próbował przy starcie logować się do NASa na wszystkie sposoby, tylko nie na ten co potrzeba. Poluzowanie reguł na QFirewallu zakończyło się powodzeniem i mogę korzystać normalnie z NASa mimo tego pokręconego rozwiązania z repeaterem.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nas w sieci
  2. 231P2
  3. logi po ssh
  4. problem z siecią
  5. nie wykrywa
  6. nas w sieci lan
  7. Wake iof lan
  8. na swiat
  9. qfinder dns
  10. synchronizacja